Jak systemy ERP wspierają rozwój przedsiębiorstw

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, wdrażanie technologii w kluczowe obszary działalności stało się nie tylko korzystne, ale…

Trendy technologiczne i wpływ na transformacje cyfrową oraz wdrożenia ERP w 2024 r.

W 2024 roku, świat biznesu i technologii stoi na progu kolejnej rewolucji, kierowanej przez postęp technologiczny i cyfrową transformację. W…

Zarządzanie zakupami przez system ERP

Dział zarządzania zakupami w firmie ma na celu optymalizację kosztów jej funkcjonowania. Pracownicy zajmujący się tym obszarem muszą

System ERP dla produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego

Rola systemu ERP jest kluczowa w sektorze produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego. Nowoczesny i funkcjonalny system ERP odgrywa istotną rolę

5 najczęściej popełnianych błędów w I fazie wdrożenia systemu ERP, których lepiej uniknąć dla dobra projektu

Czy możemy się spodziewać startu nowego systemu pierwszego stycznia? - to pytanie może usłyszeć dostawca, podpisując z klientem w…

Czy warto inwestować w dobre = skuteczne systemy ERP?

Już każdy manager wie, że zintegrowany system ERP (Enterprise Resource Planning) odgrywa kluczową rolę w przedsiębiorstwach produkcyjnych,

Previous Next Play Pause
logo proalpha 2018Często spotyka się zalecenie, aby nie dokonywać zmian w sprawdzonym systemie ERP. Niemniej, jeżeli obecne oprogramowanie ERP ogranicza możliwości rozwojowe przedsiębiorstwa, rozważenie jego aktualizacji staje się istotne. Istnieje szereg jednoznacznych sygnałów sugerujących, że może być to odpowiedni moment na rozważenie aktualizacji systemu ERP. Jakie to sygnały?

enova365Systemy ERP stanowią kluczowe rozwiązanie dla firm, usprawniając i integrując różnorodne procesy biznesowe, co znacząco ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem. Dzięki swojej uniwersalności i możliwościom skalowania, narzędzie to znajduje zastosowanie w różnych sektorach, niezależnie od specyfiki branży. Systemy te opierają się na modułowej strukturze, umożliwiając optymalizację i automatyzację działalności w poszczególnych obszarach, od finansów po logistykę.

proalpha PolskaWdrożenie skutecznej kontroli jakości w procesie produkcyjnym stanowi kluczowy element sukcesu przedsiębiorstwa. Umożliwia to bowiem nie tylko zdobywanie lojalności klientów, lecz także zwiększanie poziomu sprzedaży oraz ulepszone zarządzanie wynikami finansowymi. Jak się okazuje, skrupulatna kontrola jakości w produkcji może stać się kluczowym elementem strategii biznesowej, prowadząc do osiągania wyższej satysfakcji klientów i optymalnych wyników finansowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak istotne jest wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, takich jak zaawansowane oprogramowanie do planowania produkcji w celu optymalizacji procesu kontroli jakości, by uniknąć negatywnego oddziaływania na skalę produkcji czy inne kluczowe wskaźniki.

Zrozumienie i wykorzystanie technologii Planowania Zasobów Przedsiębiorstwa (ERP) jest fundamentalne dla współczesnych firm dążących do zwiększenia swojej efektywności, elastyczności i zdolności konkurencyjnej. W erze cyfryzacji, gdzie dane stanowią nową walutę biznesową, a szybkość adaptacji może decydować o przetrwaniu na rynku, systemy ERP są kluczowym narzędziem umożliwiającym przedsiębiorstwom realizację tych celów. Integracja procesów biznesowych, centralizacja zarządzania danymi, usprawnienie podejmowania decyzji oraz zdolność do adaptacji i skalowania to tylko niektóre z licznych zalet, jakie oferują te systemy. Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał ERP, przedsiębiorstwa muszą stawić czoła wyzwaniom związanym z ich implementacją, w tym kosztom, złożoności, szkoleniu użytkowników i zarządzaniu zmianą.

TODIS CONSULTINGWitajcie w krainie wyzwań biznesowych, gdzie firmy usługowe stają naprzeciw rynkowi i walczą o przetrwanie w gąszczu zadań, projektów, podwykonawców czy klientów. W świecie pełnym straconych notatek, czterech arkuszy excel opowiadających skrawek tego, czego chcemy się dowiedzieć i poszukiwań Świętego Gralla – optymalnego systemu ERP. Także należy zadać sobie pytanie - czy to odpowiedź na wszystkie problemy, czy po prostu narzędzie, które właściwie dostosowane faktycznie pomaga?

PERSPEKTYWY ERP 2024Rok 2024 zwiastuje kolejną falę innowacji w dziedzinie systemów ERP, które są kluczowe dla zarządzania i automatyzacji operacji biznesowych w przedsiębiorstwach na całym świecie. Raport "Perspektywy ERP 2024", opracowany przez portal ERP-VIEW.PL, zgromadził opinie czołowych ekspertów i liderów branży IT, by przedstawić najnowsze trendy, wyzwania oraz kierunki rozwoju systemów ERP.

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, wdrażanie technologii w kluczowe obszary działalności stało się nie tylko korzystne, ale kluczowe dla rozwoju i konkurencyjności. Kluczowym elementem tej integracji technologicznej są systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Systemy ERP to platformy oprogramowania, które integrują różnorodne procesy i funkcje biznesowe w jednolity system, usprawniając operacje od księgowości po zarządzanie łańcuchem dostaw i relacje z klientami, tworząc zharmonizowany ekosystem danych i procesów biznesowych. Ich znaczenie w nowoczesnym środowisku biznesowym jest nie do przecenienia, oferując infrastrukturę niezbędną do zbierania, analizowania i działania na informacjach biznesowych w czasie rzeczywistym.

proalphaW dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne planowanie produkcji stanowi kluczowy element sukcesu przedsiębiorstwa. Procesy produkcyjne są nieustannie narażone na różnorodne wyzwania, takie jak zmienne zapotrzebowanie rynkowe, fluktuacje cen surowców czy nieprzewidywalne zakłócenia w łańcuchu dostaw. W tym kontekście, umiejętne zarządzanie planowaniem produkcji staje się nie tylko niezbędne, lecz wręcz nabiera wymiaru o charakterze strategicznym. Jak maksymalizować wydajność i minimalizować przestoje?

enovaCoraz więcej przedsiębiorstw poszukuje odpowiedzi na pytanie dotyczące kosztów wdrożenia systemu ERP. W niniejszym artykule skupimy się na kluczowych aspektach, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu ERP, elementach wpływających na cenę jego implementacji oraz przedstawimy zalecenia, jak oszacować te koszty.

proalpha PolskaPrzemysł musiał w ostatnich latach stawić czoła wielu wyzwaniom związanym m.in. z pandemią koronawirusa oraz wojną w Ukrainie, których skutkiem jest trwający kryzys surowcowy i energetyczny. Miało to ogromny wpływ na klasyczne obszary ERP, takich jak zaopatrzenie, gospodarkę materiałową, controlling i logistykę. W jaki sposób najlepiej zminimalizować ryzyko i na co przedsiębiorstwa muszą zwrócić uwagę, aby w przyszłości sprostać takim wyzwaniom? Przedstawiamy 5 trendów w zakresie ERP, które skupiają się w szczególności na średnich przedsiębiorstwach produkcyjnych.

proalphaAktualna sytuacja rynkowa stawia przed przedsiębiorstwami produkcyjnymi wiele trudności, wymagających od nich efektywnego podejścia i skupienia na wyznaczonych celach. To często wiąże się z koniecznością wyboru i zastosowania nowego systemu ERP, co jest zadaniem wymagającym, dodatkowo skomplikowanym przez oczekiwania klientów, złożone procesy dostawcze oraz dynamiczny charakter konkurencji na rynku. W obliczu tych wyzwań, kluczową kwestią dla każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego jest odpowiednie przygotowanie do efektywnego wdrożenia systemu ERP.

ANEGISRyzyko jest integralną częścią każdego biznesu. Dlatego też niezmiernie ważne jest efektywne rozpoznawanie wyzwań, które często stają się przyczyną strat i finansowej niestabilności. Narzędziem zdolnym do diagnozowania ewentualnego ryzyka jest między innymi zaawansowany system ERP.

W 2024 roku, świat biznesu i technologii stoi na progu kolejnej rewolucji, kierowanej przez postęp technologiczny i cyfrową transformację. W miarę jak organizacje dążą do zwiększenia swojej konkurencyjności, technologie takie jak sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe, big data, i cloud computing będą odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości. W szczególności, systemy ERP przejdą transformację, stając się bardziej zintegrowane, inteligentne i elastyczne.

enova365Usprawnienie procesów, wzrost wydajności, większa konkurencyjność i lepsze zaspokojenie potrzeb klientów to najważniejsze powody, dla których firmy decydują się na transformację cyfrową. Co to jest transformacja cyfrowa, przykład firmy, która ją przeszła i wskazówki jak ją wprowadzić – o tym przeczytasz poniżej.

SAPOstatnie lata udowodniły, że nieprzewidziane wydarzenia i zmiany trendów potrafią zachwiać pozycją pojedynczych przedsiębiorstw, ale i całych branż. Zwiększa się zatem nacisk na tworzenie nowego zaplecza technologicznego łańcuchów dostaw. Ma to umożliwiać organizacjom bardziej elastyczne funkcjonowanie i zwiększać ich odporność. Czy polskie firmy rzeczywiście są gotowe na radzenie sobie ze zmianami przy użyciu technologii? Na to pytanie odpowiadają dane zebrane przez SAP Polska.

proalphaCyfrowa transformacja to nieunikniony proces, który zmienia oblicze wielu branż, w tym także przemysłu produkcyjnego. W miarę jak technologie informatyczne rozwijają się w zawrotnym tempie, firmy produkcyjne zaczynają dostrzegać potencjał wdrożenia systemów ERP (Enterprise Resource Planning) do zarządzania procesami produkcyjnymi. Dziś już bez wątpienia systemy ERP stanowią kluczowy element cyfrowej transformacji, pozwalając na zintegrowane zarządzanie danymi, procesami i operacjami w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W tym artykule omówimy, jak systemy ERP przyczyniają się do cyfrowej transformacji w firmach produkcyjnych, jakie korzyści niesie ze sobą centralizacja danych, integracja procesów i automatyzacja operacji, a także wskażemy, w jaki sposób nowe technologie mogą być wykorzystywane w zarządzaniu produkcją.

proalphaW dzisiejszych czasach, kiedy technologia zmienia oblicze przemysłu, skuteczne zarządzanie produkcją stało się kluczowym elementem sukcesu. Firmy z branży produkcyjnej stawiają sobie za cel nie tylko zwiększanie wydajności, ale także optymalizację procesów, redukcję kosztów oraz podnoszenie jakości produktów. W tym kontekście narzędzia takie jak systemy ERP (Enterprise Resource Planning) i MES (Manufacturing Execution System) stają się nieodłączną częścią strategii zarządzania produkcją. Który z nich wybrać? Poznaj różnice ERP vs. MES.

SENTEDział zarządzania zakupami w firmie ma na celu optymalizację kosztów jej funkcjonowania. Pracownicy zajmujący się tym obszarem muszą wykonywać wiele złożonych zadań. W końcu to nie tylko kupowanie, ale także zapewnienie ciągłego źródła dostaw, aby przedsiębiorstwo mogło zrealizować cele biznesowe. Przed podpisaniem umowy i złożeniem zamówienia, na specjalistę do spraw zakupów czeka jeszcze szereg innych czynności. Prognozowanie potrzeb, monitorowanie poziomu zapasów w magazynie, analiza i wybór dostawców to zadania, których skuteczność można zwiększyć, korzystając z odpowiednich narzędzi IT. Jednym z nich jest system ERP, który pomaga zarządzać zakupami.

Organizacje korzystające ze starszych systemów ERP są często bardzo pozytywnie zaskoczone po zapoznaniu się z wersjami demo nowoczesnych, łatwych w obsłudze, elastycznych i wydajnych, chmurowych systemów, które można obecnie wdrożyć. To „pozytywne zaskoczenie” stanowi często podstawę do zainicjowania wewnętrznego dialogu w firmie na temat potrzeby wprowadzenia nowego systemu ERP.

vendo erp logoRola systemu ERP jest kluczowa w sektorze produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego. Nowoczesny i funkcjonalny system ERP odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu firmy zapewniając jej kompleksowe wsparcie na wielu płaszczyznach działalności. Począwszy od zamówień, magazynowania, realizacji produkcji poprzez dział finansowy, rozliczenia i planowanie. Automatyzuje poszczególne czynności, pozwala na monitorowanie i wgląd do pełnych danych, przyczyniając się tym samym do poprawy efektywności firmy, optymalizacji procesów produkcyjnych i zmniejszenia kosztów funkcjonowania zakładu. Poprawia efektywność oraz wspomaga obsługę procesów sprzedażowych.

ANEGISPrzedsiębiorcy mają dziś możliwość ekspansji na praktycznie każdy rynek, dostarczając swoje towary również poza terytorium swojego państwa. Taka dystrybucja przynosi wiele korzyści handlowych oraz wiąże się też z różnymi wyzwaniami wpływającymi na finanse, wizerunek marki oraz punktualność dostaw. O jakie trudności chodzi? Jaką funkcję spełniają systemy ERP w kontekście optymalizacji zarządzania dostawami?

proalpha polskaTransformacja cyfrowa to nieuchronny trend, który odmienia wiele sektorów, w tym sektor produkcyjny. Wraz z dynamicznym postępem w technologiach IT, przedsiębiorstwa produkcyjne dostrzegają korzyści płynące z implementacji systemów ERP do nadzoru procesów produkcyjnych. Obecnie systemy ERP są niewątpliwie sercem transformacji cyfrowej, umożliwiając scalone zarządzanie informacjami, działaniami i procedurami w firmach produkcyjnych.

proalphaWprowadzenie zaawansowanych systemów zarządzania, takich jak Enterprise Resource Planning (ERP) oraz Manufacturing Execution System (MES), stanowi kluczowy krok dla firm produkcyjnych w dzisiejszym świecie zdominowanym przez technologię. Zautomatyzowane systemy zarządzania oferują szereg korzyści, które znacząco wpływają na efektywność procesów produkcyjnych. W jaki sposób przyczyniają się one do wzrostu wydajności, precyzji i kontroli w produkcji? Tego dowiesz się z dalszej lektury artykułu.

Znaczenie systemów ERP w nowoczesnym biznesie

W erze cyfryzacji i globalnej konkurencji, systemy ERP (Enterprise Resource Planning) stają się nie tylko narzędziem do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, ale także kluczowym elementem, który może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i innowacji w biznesie. W tym kontekście, chciałbym zwrócić uwagę na kilka aspektów, które są często pomijane, ale mają znaczący wpływ na funkcjonowanie nowoczesnych przedsiębiorstw.

„Mamy zły system! Gdybyśmy mieli narzędzie XY bylibyśmy w zupełnie innym miejscu.” Ile razy słyszeliśmy to od nowych klientów? Nasi eksperci słyszą to sformułowanie zarówno od zarządów, managerów czy pracowników operacyjnych. Firmy mają wyobrażenie, że gdzieś tam w idealnym świecie jest ten wymarzony system, który dostarcza rzetelne raporty na zawołanie, gdzie wszystko dzieje się automatycznie, którego nie trzeba rozwijać i aktualizować. W trakcie takich rozmów osoby odpowiedzialne za poprzednie wdrożenie albo milczą i patrzą w podłogę na takich spotkaniach albo już nie pracują w firmie, bo potrzebna była ofiara zmian.

ANEGISCzy możemy się spodziewać startu nowego systemu pierwszego stycznia? - to pytanie może usłyszeć dostawca, podpisując z klientem w październiku umowę na zakup i wdrożenie systemu. W obliczu takich oczekiwań klienta, możemy mówić o dużym zagrożeniu całego projektu. Jak nie doprowadzić do nieporozumień a doprowadzić projekt do końca w określonym czasie i budżecie? Wskazuję kilka najczęstszych błędów, które popełniają tak dostawcy, jak i klienci po parafowaniu umowy na wdrożenie systemu.

abas logo 2021Dzisiejsza branża stalowa to sektor pełen wyzwań. Producenci stalowi muszą radzić sobie z problemami takimi jak zmienne ceny surowców, presja na zwiększanie efektywności, rosnące wymagania zrównoważonego rozwoju i oczekiwania klientów. W tych trudnych warunkach, nowoczesne i sprawdzone systemy zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP, Enterprise Resource Planning) dla produkcji, takie jak abas ERP, stają się niezastąpione.

enova365Jeśli, podobnie jak wiele przedsiębiorstw, zamiast pytać "czy warto korzystać z chmury?", zastanawiasz się "kiedy i w jaki sposób to uczynić?", to ten tekst jest dla Ciebie. Jakie narzędzia optymalizują działanie systemów ERP w chmurze i dlaczego enova365 jest w tym zakresie wyjątkowa? Jak wprowadzić system ERP do chmury?

VENDO ERPJuż każdy manager wie, że zintegrowany system ERP (Enterprise Resource Planning) odgrywa kluczową rolę w przedsiębiorstwach produkcyjnych, zapewniając szerokie spektrum wsparcia i korzyści. To oprogramowanie, które integruje różne obszary działalności, takie jak zarządzanie zamówieniami, produkcją, finansami, zasobami ludzkimi, magazynowaniem i innymi. Dlatego nikogo z kierownictwa firmy produkcyjnej już nie trzeba przekonywać, że rola ERP w biznesie jest niezwykle istotna.

proalphaOptymalne planowanie produkcji jest niezwykle istotnym elementem skutecznego zarządzania w dzisiejszej branży produkcyjnej. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie ciągłości procesów, terminowego dostarczania produktów oraz zgodności z wymaganiami specyfikacji. Jednak planowanie produkcji może być trudnym zadaniem, z uwagi na liczne czynniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

ENOVA365Jaka jest budowa systemu ERP? Jak systemy ERP działają od środka i dlaczego warto brać to pod uwagę przy wyborze systemu do zarządzania firmą? Poniżej przybliżymy Ci aspekty technologiczne enova365, a naszym przewodnikiem będzie Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju w firmie Soneta.

Back to top