INDUSTRY 4.0 – jak fabryki przyszłości mogą wykorzystać IoT, AR i AI?

Dawniej określenie kondycji firmy było możliwe na dwa sposoby. Poprzez okresową kontrolę lub „gaszenie pożaru”, gdy zdarzyła się awaria.

ERP-view.pl - 10 kluczowych czynników dla udanej transformacji chmurowej

Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw i migracja do chmury to zmiany, które radykalnie poprawiają sprawność, wydajność i bezpieczeństwo firm.

Alior Bank łączy siły z Symfonią i rozszerza dostępność usługi BankConnect

Alior Bank nawiązał współpracę z Symfonią, jednym z największych dostawców oprogramowania dla biznesu. Teraz przedsiębiorcy, którzy…

Miliardy w automatyzację

Blisko 2 mld dolarów zainwestuje w tym roku biznes w oprogramowanie do automatyzacji procesów stałych. To o jedną piątą więcej niż w 2020, a…

Cyfrowa transformacja w dystrybucji i handlu – jak w praktyce zmienia biznes?

Cyfrowa transformacja to jeden z najważniejszych obecnie trendów cywilizacyjnych. Stanowi ona szczególną zmianę organizacyjną, której wynikiem…

Mobilne rewolucje w biznesie - smartfon równie ważny co laptop

Managerowie chcą większego dostępu do danych, przede wszystkim na urządzeniach mobilnych – wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie firmy…

Previous Next Play Pause
SAPPrognozy dotyczące Polski wskazują, że najbliższe lata mogą przynieść prawdziwą rewolucję w obszarze technologii wykorzystywanych przez biznes. Jak obecnie wygląda poziom implementacji rozwiązań chmurowych w kraju i czy rodzime przedsiębiorstwa weszły już na ścieżkę wiodącą na szczyt? By to sprawdzić SAP, we współpracy z agencją Kantar, przeprowadził międzynarodowe badanie wśród decydentów z zakresu IT i biznesu.

Statystyki jednoznacznie wskazują, że blisko 60% firm doświadcza problemów z regulowaniem faktur na czas przez kontrahentów. Bez kompleksowego narzędzia, które integruje informacje o portfelach współpracujących partnerów, trudno jest jednak ocenić ryzyko biznesowe i podjąć decyzje zapewniające sukces finansowy. Na szczęście dziś jest już to możliwe.

ORACLEWedług nowego raportu z badań przeprowadzonych przez ekspertów Oracle Fusion Cloud Customer Experience (CX) wraz z Gretchen Rubin, autorką podcastów i artykułów dla New York Timesa, ludzie chcą, aby marki wywoływały u nich uśmiech, jednak liderzy biznesowi obawiają się stosowania humoru w interakcjach z klientami. Nowy „Happiness Report” zawiera spostrzeżenia pochodzące od ponad 12 tys. konsumentów i liderów biznesowych z 14 krajów i pokazuje, że ludzie szukają nowych doświadczeń, które wywołają u nich radość; marki, które wykorzystują humor konsumenci będą nagradzać lojalnością i powtarzalnymi zakupami, a odchodzić będą od tych, które tego nie robią.

Mimo zapowiadanego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, z którego każdy polski przedsiębiorca będzie musiał korzystać najprawdopodobniej od 2024 roku, aż 66 proc. firm nadal wprowadza do obrotu setki papierowych faktur. Tylko 17 proc. przedsiębiorstw w Polsce stosuje wyłącznie elektroniczne dokumenty księgowe – wynika z raportu WEBCON „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”. 11 proc. planuje wdrożenie cyfrowego obiegu faktur ze względu na zbliżający się obowiązek korzystania z KSeF.

IFS rozszerza współpracę partnerską z CGI o region Polski i Europy Wschodniej. Kooperacja dotyczy wsparcia klientów w dostępie do wysokiej jakości, innowacyjnych rozwiązań skierowanych do przedsiębiorstw produkcyjnych oraz firm z branży energetycznej. Doświadczenie, a także wiedza ekspercka CGI potwierdzone zostały certyfikatem IFS Certified obejmującym całe spektrum narzędzi dostępnych na platformie IFS.

MICROSOFTInstytut Techniki Górniczej KOMAG podpisał z Microsoft strategiczne porozumienie w zakresie zwiększenia poziomu zabezpieczeń cyfrowych systemów przemysłowych. Współpraca ta ma zapewnić zwiększoną ochronę rozwiązań z zakresu Inteligentnej Kopalni, Internetu Rzeczy, Przemysłu 4.0. oraz obiegu zamkniętego gospodarki, a w efekcie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pracy górników.

COGITOd początku 2022 r. w Polsce funkcjonuje Krajowy System e-Faktur (KSeF). Rozwiązanie ma obsługiwać do nawet ponad 2 mld faktur miesięcznie. Na razie korzystanie z KSeF jest dobrowolne, ale stanie się obligatoryjne począwszy od II kwartału 2023 r. Resort finansów przygotował już interfejs programowania (API), który pozwala na integrację zewnętrznych programów księgowych z systemem.

MICROSOFTOd początku pandemii zauważalne było, że firmy, które wcześniej zaczęły wprowadzać innowacje oparte na nowych technologiach, w mniejszym stopniu odczuły skutki kryzysu. Dzisiaj, w dobie rosnącej niepewności ważna jest dalsza praca nad coraz bardziej zaawansowanymi mechanizmami, które wzmocnią odporność i zwiększą konkurencyjność polskiej gospodarki. Jak wskazuje przygotowany przez Microsoft Indeks Cyfrowej Przyszłości (Digital Futures Index), na innowacyjność gospodarek w dużym stopniu wpływa poziom cyfrowych umiejętności posiadanych przez społeczeństwo. Dlatego tak ważne jest wzmacnianie kompetencji ludzi oraz wdrażanie kultury opartej o naukę przez całe życie. W ten sposób można najlepiej przygotować się na wyzwania przyszłości.

Wiele firm zmaga się z problemami wynikającymi z wykorzystywania nieodpowiednich technologii. Coraz bardziej narzekają na nie pracownicy. Ale to jedna strona medalu, bo są też firmy, dla których dobrze dopasowana technologia jest podstawą funkcjonowania.

proAlpha PolskaGrupa proALPHA, jeden z wiodących dostawców oprogramowania ERP+ dla średniej wielkości przedsiębiorstw produkcyjnych, rozszerza swoją platformę innowacji o możliwości predykcyjne z chmury dzięki nowemu, opartemu na sztucznej inteligencji rozwiązaniu zaawansowanej analityki NEMO. NEMO umożliwia jeszcze efektywniejszą integrację rozwiązań stworzonych przez Grupę proALPHA.

RAMBASEJuż za niecały rok Polska wprowadzi ogólnokrajowy system fakturowania elektronicznego. W 2023 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) będzie obowiązkowy dla wszystkich polskich przedsiębiorstw w zakresie wystawiania i otrzymywania faktur. Partner RamBase, Todis Consulting, jest o krok do przodu i ma już gotowe rozwiązanie dla polskich firm, które chcą spełnić nowe wymagania prawne.

BPSCO sztucznej inteligencji mówi się wiele, problem w tym, że wyłącznie dobrze lub wcale. Nic dziwnego, że coraz więcej osób upatruje w tej technologii szansy dla biznesu; zintensyfikowanie operacji, przyspieszenie produkcji, czy usprawnianie transportu. Niestety, dziś rzeczywistość odbiega od tego, co się pisze o SI i na takie dobrodziejstwa, musimy jeszcze poczekać.

Agile (zwinność), jako nowy sposób działania w IT, narodziło się z potrzeby stworzenia lepszego i łatwiejszego podejścia do tradycyjnego procesu tworzenia oprogramowania. Jest nie tyle metodą, co raczej sposobem, w jaki można realizować projekty. Unika się określania Agile jako metody, ponieważ nie wskazuje ono konkretnych narzędzi oraz procesów, które powinny być stosowane.

proalpha PolskaTransformacja cyfrowa i zrównoważony rozwój to dwa najważniejsze wyzwania dzisiejszego świata, które pozornie nie mają ze sobą wiele wspólnego. Jako najmocniejsza siła napędowa XXI wieku, cyfryzacja była odpowiedzią na wzrastające oczekiwania biznesu, w zgodzie z hasłem "szybciej, wyżej, dalej", i jak się wydawało, zepchnęła postulaty zrównoważonego rozwoju na boczny tor. To jednak w połączeniu obu aspektów kryje się największy potencjał. Reorganizacja przedsiębiorstw, optymalizacja procesów i zdobywanie nowych rynków zbytu z wykorzystaniem możliwości oferowanych przez cyfryzację stanową podstawę do zmiany myślenia i działania w duchu zrównoważonego rozwoju.

Gardens SoftwareKapituła konkursu „Teraz Polska” nagrodziła godłem 11 produktów, 9 usług oraz 3 przedsięwzięcia innowacyjne, podała Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego. Wręczenie nagród laureatom w 32. edycji konkursu odbyło się w czwartek 9 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim. Wśród nagrodzonych firm znalazła się Gardens-Software Sp. z o.o., która otrzymała zaszczytny tytuł dla Systemu Gardens ERP z własnym środowiskiem rozwoju IDE GardensAM.

51% firm w Polsce dostrzega duże znaczenie transformacji cyfrowej w ich organizacjach, ale jednocześnie większość nie planuje zwiększać nakładów na ten cel, ani zatrudniać specjalistów w tym zakresie w ciągu najbliższych miesięcy. Blisko połowa firm posiada technologie klasy ERP lub Business Intelligence, wyzwaniem jest natomiast ich integracja i efektywne wykorzystanie.

proALPHA PolskaObecnie bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby mieć całościowy obraz klienta i jego wymagań. Stała dostępność wszystkich istotnych danych wymaga jednak wdrożenia odpowiedniej strategii cyfrowej. Według badania „the factlights 2020”, 76% ankietowanych firm już doświadcza poprawy komunikacji z klientem dzięki cyfryzacji swoich procesów. Największy potencjał firmy widzą w cyfrowych modelach biznesowych (23%), wydajności procesów (21%) i dostosowywaniu produktów do potrzeb klienta (13%). Cyfrowe konfiguratory produktów są jednym ze sposobów wykorzystania tego potencjału. Co warto o nich wiedzieć? Czy wspierają one optymalizację kosztów produkcji i kontrolę jakości produktów? Podpowiadamy!

Dla 61% firm największą barierą we wdrażaniu narzędzi do cyfryzacji dokumentów jest brak specjalistów w tym zakresie – wynika z raportu Asseco pt.” Luka paperless i inne wyzwania na drodze do cyfryzacji dokumentów w biznesie”. Co ciekawe mocniej ten problem odczuły firmy, które już korzystają z rozwiązań cyfrowych i wdrożyły w swojej organizacji podpis elektroniczny (65%).

SENTECyfrowa transformacja zakłada nieustanną gotowość do zmian. Siłą rzeczy, edukując o niej, nie możemy pozostawać obojętni na trendy w zakresie form przyswajania treści. One z kolei, w obecnych czasach, zmieniają się w mgnieniu oka. Dlatego właśnie publikacja „Jak przeprowadzić cyfrową transformację w firmie handlowej?”, którą wydaliśmy w 2021 roku, także przeszła transformację i od teraz jest dostępna również w formie audiobooka.

MICROSOFTPolska zbyt mało czerpie z potencjału transformacji cyfrowej. Choć ostatnie dwa lata były czasem jej przyspieszenia, poziom dojrzałości cyfrowej polskich organizacji jest o 6 proc. niższy od średniej w Europie Środkowo – Wschodniej. Oznacza to, że nasz biznes nie wykorzystuje technologii cyfrowych w procesie budowania sukcesu rynkowego na takim poziomie, jak robią to nasi sąsiedzi, a od krajów Europy Zachodniej dzieli nas w tej kwestii przepaść. Co więcej, mimo rosnącej skali cyberprzestępczości, większość rodzimych firm nie jest świadoma realnych zagrożeń i nie realizuje kompleksowej strategii bezpieczeństwa, która pozwalałyby im się uchronić przed dotkliwymi stratami. 

Jak wynika z najnowszego raportu Capgemini „Digital Twins: Adding Intelligence to the Real World”, organizacje, które zdecydowały się na zastosowanie technologii cyfrowych bliźniaków, odnotowały poprawę w zakresie zrównoważonego rozwoju na poziomie ok. 16 proc. względem wcześniejszych działań. Aż 60 proc. firm z głównych sektorów (motoryzacyjnego, handlowego, zdrowotnego czy łańcucha dostaw), opiera się na cyfrowych bliźniakach – to rozwiązanie jest katalizatorem zmian, poprawia wydajność operacyjną organizacji, a także wspiera realizację programów zrównoważonego rozwoju.

Back to top