BOŚ raportuje z Oracle BI Publisher

 Oracle Polska informuje, że w Banku Ochrony Środowiska SA zakończyła się pierwsza faza wdrożenia pakietu Oracle BI Publisher - system klasy Business Intelligence, służącego do tworzenia i publikowania raportów. Narzędzie to będzie wykorzystywane przez użytkowników biznesowych do analizy zagregowanych informacji zgromadzonych w hurtowni danych banku, tworzonej od 1997 roku i posadowionej na bazie danych Oracle.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 


Hurtownia danych, to jeden z najdłużej rozwijanych systemów informatycznych Banku Ochrony Środowiska. Rozległa składnica zbiera informacje od ponad 10 lat, głównie z systemu transakcyjnego obsługującego klientów bezpośrednio w oddziałach oraz poprzez portal internetowy. Dotychczas raporty oparte na danych z hurtowni były tworzone za pomocą narzędzi Oracle Discoverer oraz Oracle Reports. Aby proces ten usprawnić i przyspieszyć, bank postanowił wdrożyć najnowocześniejsze obecnie narzędzie Oracle do wykonywania analiz i raportów - pakiet Oracle BI Publisher, znany wcześniej jako Oracle XML Publisher.

Nowy system do tworzenia raportów jest obecnie już całkowicie zainstalowany, jednak obsługuje na razie tylko nasze podstawowe raporty - mówi Bogdan Kowalczyk, Dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji Banku Ochrony Środowiska. Dlatego uważamy, iż na razie zakończyliśmy pierwszą, najważniejszą fazę wdrożenia tego systemu. W sumie w naszym banku posiadamy ponad 1200 różnych raportów, zatem łatwo sobie wyobrazić, że ich przeniesienie do nowego narzędzia będzie wymagało jeszcze trochę czasu.

Raporty tworzone w BOŚ są zgrupowane w kilku kategoriach. Pierwsza z nich to raporty, przygotowywane na potrzeby sprawozdawczości wymagalnej. Druga, to raporty wewnętrzne dla departamentów merytorycznych banku. Są to głównie analizy przekrojowe, tworzone według kryteriów takich, jak typy produktów, klientów, wskaźniki w skali czasowej, czy wyniki działalności oddziałów. Ich odbiorcami są analitycy finansowi pracujący w departamentach oraz kadra kierownicza instytucji. Ostatnia grupa to raporty "ad hoc", tworzone doraźnie na konkretne zamówienie, np. audytorów.

Oracle BI Publisher ma ogromną przewagę nad klasycznymi, znanymi dotychczas aplikacjami - mówi Daniel Kozłowski, Naczelnik Wydziału Aplikacji Bankowych i Hurtowni Danych. Przede wszystkim jest to narzędzie w pełni webowe, zatem po opublikowaniu raportu w korporacyjnym intranecie widzą go od razu wszyscy uprawnieni pracownicy. Po drugie, jest to system łatwy w obsłudze - na tyle, że użytkownicy biznesowi naszej firmy mogą sami zdefiniować wygląd i graficzny układ raportu, którego potrzebują; informatycy tylko wypełniają określone miejsca gotowego szablonu danymi zaczerpniętymi z naszej hurtowni lub z innych systemów.

W Banku Ochrony Środowiska produkty Oracle są od lat wykorzystywane w większości używanych w tej instytucji aplikacji. Oprócz hurtowni danych i narzędzi analitycznych są to:

  • Def2000 - kompleksowy, scentralizowany bankowy system informatyczny produkcji firmy Asseco Poland SA; system działający w oparciu o bazę danych Oracle;
  •  Narzędzia Oracle klasy middleware do tworzenia aplikacji internetowych i publikacji informacji w intranecie: Oracle Application Server, Oracle Application Express;
  • Aplikacja do analizowania ryzyka kredytowego i optymalizacji rezerw kapitałowych pracująca w oparciu o bazę danych Oracle;
  • System do śledzenia transakcji podejrzanych i wykrywania oszustw finansowych; aplikacja stworzona w technologii J2EE, działająca w oparciu o produkty Oracle Application Server oraz Oracle Database.

Oracle BI Publisher to efektywne i skalowalne rozwiązanie klasy Business Intelligence służące do tworzenia raportów, przeznaczone do stosowania w złożonych, rozproszonych środowiskach. Jego scentralizowana architektura umożliwia opracowywanie informacji oraz ich bezpieczne przekazywanie we właściwym formacie pracownikom, klientom i partnerom. Oracle BI Publisher pozwala ograniczyć wysokie koszty związane z tworzeniem, dostosowywaniem i aktualizacją dokumentów biznesowych, a zarazem zwiększyć wydajność zarządzania raportami. Korzystając z zestawu dobrze znanych narzędzi biurowych (np. MS Word, Adobe Acrobat) użytkownicy mogą tworzyć i aktualizować własne formaty raportów w oparciu o dane pobierane z różnych źródeł.

Źródło: www.oracle.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top