Menedżerowie ufają w Business Intelligence

 Jeśli potwierdzą się prognozy analityków, w 2009 roku systemy Business Intelligence będą jednymi z najczęściej wdrażanych rozwiązań w Polsce. Popyt, paradoksalnie, dynamizowany jest przez chaos na rynkach finansowych i więcej niewiadomych w biznesowym otoczeniu firm – wyjaśnia Piotr Szczerbiak, dyrektor konsultingu w Columbus IT Polska.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 

Czy i o ilu pracowników należy zredukować zatrudnienie w najbliższym półroczu, by zachować rentowność? Czy i z którymi kontrahentami podpisywać umowy długoterminowe? Jaką marżę należałoby nałożyć na oferowane usługi lub produkty? Pytań, nurtujących zarządy firm, jest zapewne więcej, zaś Business Intelligence są tymi systemami, które mogą dostarczyć najwięcej odpowiedzi – wyjaśnia Piotr Szczerbiak.

Tajemnica tkwi w architekturze. O ile np. większość popularnych systemów ERP - ze swej definicji - służy wyłącznie do (w uproszczeniu) agregowania, przesyłania i raportowania danych, o tyle BI analizują i wyciągają wnioski z masy pozornie niespójnych informacji.

W jaki sposób? BI gromadzą, przetwarzają i scalają dane, zbierane przez rożne systemy, np. finansowe, zarządzające transportem, ERP czy CRM. Pozwala to menedżerom spojrzeć na działania firmy od strony, której wcześniej nie dostrzegali. Dzięki temu można uniknąć kosztownych błędów i zoptymalizować procesy w firmie. W dodatku za niską cenę.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej systemów klasy Business Intelligence, które idealnie trafiają w potrzeby zwłaszcza sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Są tańsze niż te oferowane jeszcze kilka lat temu, krótszy jest też czas potrzebny do ich wdrożenia i przeszkolenia – mówi Piotr Szczerbiak.

Jednocześnie systemy Business Intelligence dla sektora MSP świetnie wywiązują się z przypisanych im zadań. Szybko wykonują wielowymiarowe analizy, wskazując swym użytkownikom trendy, które dopiero zdążyły się zarysować. Ta wiedza może mieć wszechstronne zastosowanie – dodaje Piotr Szczerbiak.

Często jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia użytkowników.

Źródło: Columbus IT

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top