Teamcenter w firmie Ural Optical

 Uralski Zakład Optyczno-Mechaniczny (UOMZ) jest jednym z największych przedsiębiorstw należących do rosyjskiego wojskowego kompleksu przemysłowego. UOMZ to obecnie nowoczesna firma wykorzystująca zaawansowane technologie, lider w produkcji instrumentów optycznych.


Produkcja precyzyjnego sprzętu optycznego i geodezyjnego, optyki mechanicznej dla statków kosmicznych oraz systemów powietrznodesantowych dla armii i lotnictwa komercyjnego stanowią tylko część działalności firmy. W zakładach pracuje 120 zespołów projektowych liczących ponad 900 pracowników. Struktura firmy obejmuje Główne Biuro Projektowe oraz rozbudowaną sieć biur przedstawicielskich, serwisowych i projektowych w całej Rosji, a także w Szwajcarii, Chinach i na Białorusi. Od późnych lat 1990-tych, UOMZ koncentruje się na wdrażaniu zaawansowanych technologii informatycznych.

Od samego początku przyjęliśmy wysokie standardy jakości projektowania, jako sposób powiększenia swojego udziału w rynku. Dlatego potrzebowaliśmy wydajnych narzędzi projektowych. – zauważa Siergiej Mikiejew, dyrektor IT and Communication Centre (ITCC) w UOMZ.

W roku 1998 firmowi specjaliści dokonali oceny dostępnych systemów CAD z wykorzystaniem współczynnika ceny do wydajności jako kryterium wyboru. Rozwiązania proponowane przez firmę UGS (obecnie Siemens PLM Software) okazały się niezwykle korzystne przy projektowaniu złożonych instrumentów.

Wybraliśmy NX™, profesjonalny system do rozwoju produktów, oraz system CAD Solid Edge® klasy mid-range, ze względu na ich doskonałą funkcjonalność w projektowaniu złożonych produktów. – mówi Mikiejew. Rozwiązania te są w większym stopniu niż konkurencyjne systemy dostosowane do naszych potrzeb i sposobu myślenia projektanta. Wdrożenie NX i Solid Edge pozwoliło nam na poprawę jakości i redukcję kosztów, a także na ustalenie niezawodnego i elastycznego systemu „od-projektu-do-zamówienia” i realizowanie coraz większej liczby takich zamówień.

LANIT, rosyjska firma zajmująca się integracją systemów i zarazem partner Siemens PLM Software, umożliwiła wdrożenie systemów NX i Solid Edge w UOMZ tworząc dwupoziomową strukturę wewnątrz zakładu. System NX wykorzystywany jest do projektowania złożonych narzędzi, sprzętu wojskowego i medycznego, projektowania form, oraz programowania NC dla produkcji pierwotnej. Natomiast system Solid Edge wykorzystywany jest do projektowania sprzętu geodezyjnego oraz inżynierii wojskowej.

Obok systemów NX i Solid Edge, do schematycznych projektów elektronicznych na kilkunastu stacjach roboczych wykorzystywane jest oprogramowanie P-CAD oraz na dwóch stacjach - oprogramowanie wspierające projektowanie układów optycznych - ZEMAX. Proces szkolenia obejmował opanowanie zarówno interfejsu, jak również analitycznego podejścia top-down do projektowania. Po wdrożeniu systemów, główni projektanci sprzętu wojskowego nie musieli już kreślić projektów na papierze. W momencie kiedy projektowanie przy pomocy narzędzi CAD obejmowało już znaczącą część działalności firmy, pojawiło się naglące zapotrzebowanie na system zarządzania danymi technicznymi, co w efekcie doprowadziło firmę do wdrożenia Teamcenter, systemu zarządzania życiem produktu (PLM), rozwiązania oferowanego również przez firmę Siemens, wykorzystywanego do zarządzania danymi produktowymi (PDM). Skuteczne zastosowanie PDM w UOMZ pozwoliło na optymalizację tworzenia, przechowywania i zarządzania danymi. Umożliwiło również formalizację procesów biznesowych, a także integrację danych z zasobami ERP i transfer z zastanego systemu mainframe.

Systemy oferowane przez Siemens PLM Software zawsze cechowała przewaga nad konkurencyjnymi rozwiązaniami pod względem kompleksowości oraz wnikliwego podejścia do procesu projektowania. – mówi Mikiejew. Przykładem może być utrzymywanie integralności danych na każdym etapie cyklu życia produktu, co wyklucza możliwość powstania błędów.

Możliwości zarządzania danymi technicznymi Teamcenter pozwalają na znaczną poprawę wydajności. Teraz oddziały firmy zlokalizowane w odległych miastach są połączone dedykowanymi liniami komunikacyjnymi. Stacje robocze są wyposażone w systemy NX i Solid Edge, a zarządzanie odbywa się przez platformę Teamcenter. Ta konfiguracja pozwala na efektywną współpracę w dużych firmach. Ponadto, rozwiązania oferowane przez firmę Siemens wspierają wprowadzanie danych do bazy wiedzy, redukują czas wyszukiwania danych i pozwalają na standaryzację procesów projektowych i wykorzystanie najlepszych praktyk.

Teraz liderem na rynku jest ten, kto zarządza informacjami niezbędnymi do szybkiego podejmowania optymalnych decyzji. Nasze doświadczenie mówi nam, że najlepsze wsparcie w podejmowaniu decyzji zapewnia firma Siemens PLM Software. – mówi Mikiejew.

Efektywność projektowania wyższa o ponad 50%

Obecnie firma UOMZ ma całkowicie zautomatyzowany proces rozwoju produktu: od projektu koncepcyjnego po produkcję. Produkty są projektowane równocześnie w biurach projektowych w wielu rosyjskich miastach, m.in. w Moskwie, St. Petersburgu, Jekaterynburgu, czy Nowosybirsku. Planowanie produkcji odbywa się w środowisku Teamcenter. Wewnętrzny obieg dokumentów jest w 90% elektroniczny. (Nie ma możliwości zwiększenia tego udziału bez aktów prawnych zezwalających na podpis elektroniczny i elektroniczną formę dokumentów księgowych).

Poziom zamówień dla R&D wzrasta rocznie o 30%, a efektywność projektowa zwiększyła się o ponad 50%. Według zarządu spółki najlepszym zwrotem z inwestycji w systemy NX/Solid Edge/Teamcenter jest przyspieszenie czasu potrzebnego do wprowadzenia produktu na rynek. Wzrastająca konkurencyjność oznacza nowe możliwości i nowe wyzwania, które można teraz podjąć natychmiast.

Modernizujemy produkcję aby zaspokajać wymagania rynku. – mówi Mikiejew. Cieszymy się, że programiści z Simensa wspierają naszą wizję przyszłości. Współpracujemy z nimi już od tak dawna, że UOMZ i Siemens to nie tylko dobrzy partnerzy biznesowi, lecz członkowie jednego łańcucha produkcyjnego.

Źródło: www.siemens-plm.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top