Trzy podstawowe zagrożenia związane z chmurą

WNP.PLWraz z rozwojem usług dostępnych w chmurze oraz ekspansją trendu BYOD zauważam trzy podstawowe zagrożenia - mówi Mirosław Burnejko, senior presales consultant Atende.
 

Po pierwsze, zdaniem naszego rozmówcy, jest to uproszczony dostęp do danych firmowych, bez zaawansowanych metod autentykacji.
Firmy zezwalając na dostęp do swoich krytycznych danych z urządzeń, które nie są nadzorowane przez systemy autoryzacji MDM (Mobile Device Management) lub NAC (Network Access Controll), narażają się na ataki oraz wycieki danych – przestrzega Mirosław Burnejko. - Zarażone tablety czy też prywatne komputery, bez dokładnie przemyślanej formy dostępu do zasobów w chmurze, potrafią bez wiedzy administratorów bezpieczeństwa przenieść wrażliwe dane w ręce grup przestępczych.
Po drugie, budowanie własnych systemów i aplikacji w chmurze, bez znajomości systemów bezpieczeństwa infrastruktury, może wpłynąć na utratę danych.
Zdarza się, że nierzetelni usługodawcy systemów w chmurze nie myślą o szyfrowaniu danych, oddzielaniu zasobów firmy X od zasób firmy Y lub o kopiach zapasowych – wyjaśnia Mirosław Burnejko. - W tym modelu awaria albo atak na system cloud usługodawcy może uszkodzić dane lub nawet doprowadzić do ich "wyparowania". Warto więc zwracać uwagę na jakość usług oferowanych przez dostawcę.
Po trzecie, jest to brak świadomości użytkowników podążających za trendem BYOD oraz brak edukacji ze strony przedsiębiorstw.
Polityka blokowania urządzeń, zaawansowane metody szyfrowania danych lokalnych oraz używanie haseł na urządzeniach mobilnych, są kluczowym aspektem chroniącym dane w chmurze, nawet w momencie utraty urządzenia mobilnego lub jego kradzieży – przekonuje Mirosław Burnejko.
Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top