enova365Wbrew pozorom cyfryzacja biznesu nie jest skomplikowana, jak również droga. Ważne, by wykorzystać doświadczenie firm, które takimi wdrożeniami zajmują się od lat. Można je znaleźć w Polsce. Big data, głębokie uczenie, robotyka – to rzeczywistość współczesnego biznesu. Dynamika gospodarki wymusza na przedsiębiorcach błyskawiczne zmiany. Jak wynika z badań, Polska jest jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek Unii Europejskiej. Jest jednak duże "ale".


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
Polska technologia dogania europejskich konkurentów”

Jak wynika z danych renomowanej firmy doradczej Deloitte pod względem technologicznym, ustępujemy naszym sąsiadom: Czechom i Niemcom. Powód? Małe i średnie firmy, rzadko wdrażają nowoczesne rozwiązania informatyczne. Problemem nie jest brak środków. Jak się okazuje, główną przyczyną jest brak wiedzy na temat transformacji cyfrowej, przez co zjawisko wywołuje negatywne skojarzenia.

Tymczasem nakłady europejskich firm na oprogramowanie wzrosły o 38 proc. Co ważne – stało się to już po kryzysie gospodarczym z przełomu 2008 i 2009 roku. W tym samym czasie ogólne nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw spadały. Wniosek? Zagraniczna konkurencja nie czeka i już wskazała główny motor napędowy rozwoju.

Jak wynika z badania Deloitte, pt. "Cyfryzacja to więcej niż technologia", w Polsce wciąż istnieje bardzo duże pole do cyfryzacji podstawowych procesów.

Tylko co czwarta polska firma posiada system zarządzania zasobami wewnętrznymi (ERP). W Niemczech taki system posiada niemal 40 proc. firm.

Deloitte nie ma wątpliwości, że cyfryzacja to proces dwutorowy, który z jednej strony dotyczy wdrażania najnowocześniejszych technologii, a z drugiej nadrabiania zaległości przez polskie firmy w podstawowych funkcjach cyfrowych.

Z danych Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że polskie przedsiębiorstwa zdecydowanie częściej niż zagraniczna konkurencja, borykają się z trudnościami infrastrukturalnymi. Równie dużym problemem jest brak zdolności do innowacji.

Z drugiej strony przez ostatnich 25 lat inwestycje firm w ICT podniosły PKB Polski o ponad 180 mld zł.

Cyfryzacja bez przestojów

Cyfryzacja zwiększa konkurencyjność i wartość przedsiębiorstwa – nie ma wątpliwości Robert Czuła, prezes zarządu firmy Soneta. Spółka od blisko dwóch dekad projektuje systemy oprogramowania dla biznesu. Prezes zwraca jednak uwagę, że rozwiązań idealnych dla każdego przedsiębiorstwa po prostu nie ma.


W biznesie kluczowa jest przecież elastyczność, błyskawiczna reakcja na zmiany zachodzące na rynku. Firma nigdy nie osiągnie takiego statusu, jeżeli jej oprogramowanie nie będzie działać identycznie − zastrzega.


W budowaniu indywidualnego oprogramowania kluczowych jest kilka aspektów. Musi ono spełniać najwyższe normy branżowe. Bezpieczeństwo biznesowe to bowiem podstawa. Można je osiągnąć tylko dzięki stabilności producenta, który gwarantuje współpracę na lata oraz błyskawiczną reakcję na zmiany w przepisach – tłumaczy prezes Czuła. I podkreśla, że to właśnie producent dedykowanego oprogramowania jest na pierwszej linii frontu w wielu aspektach prawnych: tak było na przykład, gdy dostosowywał działanie systemów do wymagań unijnej dyrektywy dot. bezpieczeństwa danych (znanej jako RODO).


Jednocześnie producent oprogramowania musi gwarantować, że ma przed sobą rozwój opracowanych rozwiązań. Tylko tak można nadążyć za wymaganiami biznesu i jednocześnie ułatwiać codzienną pracę przedsiębiorcom. My działamy, oni mogą poświęcać się biznesowi – dodaje.


Jak zapewnia prezes, przejście takiej cyfrowej rewolucji nie może oznaczać żadnych przestojów w działalności firmy.

Wszystko zależy oczywiście od poziomu skomplikowania przedsiębiorstwa, ale z pewnością mogę powiedzieć: nie ma potrzeby zamykania firmy na tydzień, by dostosować ją do nowych systemów – przekonuje Czuła.


Kilkanaście tysięcy udanych cyfryzacji

Ze sztandarowego rozwiązania firmy Soneta – systemu enova365, korzysta już 13 tys. polskich przedsiębiorców. enova365 to właśnie oprogramowanie ERP przeznaczone do kompleksowego zarządzania firmami oraz instytucjami – niezależnie od ich wielkości.

System obejmuje ponad 53 rozwiązania funkcjonalne, które usprawniają codzienną pracę przedsiębiorstwa. Oprogramowanie zbudowane jest z modułów, które można dostosować do potrzeb przedsiębiorców.

I tak, enova365 oferuje na przykład rozwiązania dedykowane dla handlu. Główne funkcje? Między innymi przechowywanie informacji o kontrahentach, bankach i urzędach. Karta kontrahenta zawiera podstawowe dane teleadresowe, warunki handlowe (forma i termin płatności, rabat ogólny, limit kredytowy) oraz szereg innych informacji, w tym listę rachunków bankowych oraz osób kontaktowych. Pracownik może błyskawicznie wyświetlić dane dotyczące transakcji związanych z konkretnym kontrahentem.

Do tego dostępne są na przykład informacje związane z produktami – oprócz danych podstawowych pod ręką znajdują się listy kodów kreskowych, listy alternatywnych jednostek miar, listy zamienników oraz listy stron WWW z opisem.

Całość jest zintegrowana z informacjami o stanie magazynów. System umożliwia obsługę jednego lub wielu z nich. Do tego cenniki, dokumenty, faktury, paragony, faktury korygujące. I to wszystko w różnych walutach i językach. Co istotne – całość zintegrowana z Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

System zapewnia pełną obsługę przygotowania i wysyłki plików JPK do bramki Ministerstwa Finansów. I to wraz z możliwością sprawdzenia pliku przed jego wysłaniem.

ERP nie tylko dla handlu

W systemie dostępne są również rozwiązania CRM – wykorzystywane w kreowaniu, zarządzaniu i podtrzymywaniu relacji z klientami.

Ten moduł może być użytkowany w każdym przedsiębiorstwie − bez względu na jego wielkość, profil czy branżę. Pozwala na budowanie bazy kontaktów i długotrwałych relacji z kontrahentami, zapewnia łatwy dostęp do informacji. W jednym miejscu zapisana jest pełna historia kontaktów. System pozwala na odwzorowanie procesu sprzedażowego, począwszy od szansy sprzedaży po ofertowanie, negocjowanie czy fakturowanie zakupów, m.in. dzięki funkcjonalności lejka sprzedażowego.

Jednym z najbardziej popularnych modułów są Kadry i Płace. Tu z kolei można odwzorować strukturę organizacyjną firmy. Co istotne, system spełnia wszystkie wymagania polskiego ustawodawstwa w zakresie ewidencji danych kadrowych, naliczania wynagrodzeń, zasiłków chorobowych, podatków oraz składek ZUS.

Jednym z najważniejszych wyróżników naszego oprogramowania jest jego elastyczność. System można dowolnie konfigurować, personalizować i integrować z używanymi przez firmę aplikacjami biznesowymi oraz programami. Choć to nie jest konieczne, bo w ramach ERP można mieć dostęp do wszystkich niezbędnych dla przedsiębiorstwa funkcji. Co jeszcze istotne, enova365 jest aktualizowana do zmieniających się przepisów prawa, tak aby przed ich wprowadzeniem w życie, system był już na nie przygotowany – tłumaczy prezes Robert Czuła.


Przykład? System gwarantuje dozwoloną prawem pracy swobodę w definiowaniu harmonogramów czasu pracy i składników wynagrodzenia. Możliwe są również rozliczenia wielowalutowe.

System enova365 organizuje przepływ pracy w firmie. Dzięki automatyzacji procesów biznesowych oraz porządkowanie zadań przypisanych do użytkowników minimalizuje ryzyko wystąpienia błędu.

Optymalizacja przyspiesza proces przepływu dokumentów, zarówno pomiędzy działami firmy, jak zewnętrznymi oddziałami i kontrahentami.

Ile kosztuje ERP?

Dla przykładu system enova365 jest dostępny w trzech wariantach funkcjonalnych, oznaczonych kolorami. To srebrny, złoty i platynowy. Pozwalają dostosować całość oraz moduły do potrzeby małych, średnich i dużych firm. Efekt? Żaden przedsiębiorca nie płaci więcej, niż musi, nie finansuje tym samym oprogramowania, z którego nie korzysta.

Każda firma się rozwija, więc systemy zarządzające jej zasobami, ludźmi i produkcją też muszą rosnąć. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami przedsiębiorstwa można łatwo rozwijać system, a przejście między różnymi wariantami odbywa się błyskawicznie. To w zasadzie dodanie funkcjonalności z wyższej wersji – tłumaczy Robert Czuła.


Mamy naprawdę prostą zasadę. Nasz kontrahent płaci jedynie za wybrane moduły, nie przepłaca. Moduły systemu to po prostu elementy, które usprawniają działanie firmy w danym obszarze. W ramach enova365 moduły współpracują ze sobą – dodaje.


Jednocześnie każdy pakiet zapewnia systematyczne aktualizacje systemu – dotyczące na przykład bezpieczeństwa danych lub łatwości w użytkowaniu.

Zapewniona jest zgodność z przepisami kadrowymi, księgowymi i gospodarczymi.

Wraz z rozwojem oprogramowania na bieżąco wprowadzamy do systemu nowe funkcjonalności – mówi prezes Czuła.


Firma umożliwia testowanie systemów zupełnie bezpłatnie. Darmowy, 7-dniowy dostęp do aplikacji w zupełności pozwala na zapoznanie się z oferowanymi modułami i pierwsze wdrożenia.

84 proc. naszych klientów docenia intuicyjność oprogramowania – podkreśla Robert Czuła.


Źródło: www.enova.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top