S&T i zarządzanie kryzysowe w Rumunii

 Rumuński oddział S&T, czołowej firmy IT w Europie Środkowo-Wschodniej, krajach niemieckojęzycznych i w Azji, ogłosił rozpoczęcie wdrożenia EMIS (Emergency Management Information System), czyli systemu zarządzania informacją w sytuacjach kryzysowych.


System EMIS, przeznaczony dla całego kraju, sfinansowany przez Bank Światowy i oszacowany na 7,5 mln EUR, będzie wprowadzony w ciągu 12 miesięcy przez konsorcjum kierowane przez S&T Rumunia i brytyjską firmę APD Communications Ltd. (UK), z udziałem brytyjskich ekspertów. Koordynacją ze strony rządu rumuńskiego zajmuje się zespół projektowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Reformy Administracyjnej.

EMIS jest zintegrowanym systemem informacyjnym, łączącym wszystkie ośrodki władz rumuńskich zajmujące się zarządzaniem kryzysowym na szczeblu krajowym i regionalnym oraz inne instytucje, które udostępniają dane potrzebne w trakcie kryzysów. Będzie wspomagał podejmowanie trafnych decyzji przez organy publiczne podczas pojedynczych incydentów i poważnych sytuacji kryzysowych, w tym również na etapie zapobiegania, planowania reakcji, środków zaradczych i przywrócenia normalnego funkcjonowania instytucji i firm.

Celem EMIS jest usprawnienie obiegu informacji pomiędzy wszystkimi instytucjami zaangażowanymi w rozwiązywanie kryzysów i przyspieszenie podejmowania decyzji dzięki ocenie zagrożeń i ich skutków, koordynowaniu interwencji i monitorowaniu zmian. EMIS ma ułatwiać przygotowanie, wdrożenie i uzgodnienie planów i standardowych procedur dla konkretnych sytuacji kryzysowych.

System EMIS jest wdrażany według przejrzystych reguł dla projektów finansowanych przez Bank Światowy. Jego pełna sprawność operacyjna jest przewidziana na początek czerwca 2009 r. Do końca 2008 r. EMIS ma działać w wybranych lokalizacjach pilotażowych: w dwóch centrach operacyjnych w Bukareszcie i w Ciolpani oraz w kilku regionalnych centrach kryzysowych w Rumunii.

Na zespołach informatyków i programistów z S&T Rumunia i ich brytyjskich partnerach spoczywa odpowiedzialność za zaprojektowanie i implementację aplikacji, szkolenia dla użytkowników i wsparcie po wdrożeniu. Liczne połączenia ze wszystkimi instytucjami uczestniczącymi w zarządzaniu kryzysowym zagwarantują efektywny obieg informacji.

EMIS przez swoją złożoność i krajowy zasięg wymaga wysokich kompetencji doświadczonego zespołu S&T. Jesteśmy świadomi odpowiedzialności, jaka spoczywa na S&T jako głównym wykonawcy tego projektu, istotnego dla całej Rumunii. Przy EMIS musimy uzgadniać wymagania szeregu urzędów i instytucji, a sukces projektu zależy od wspólnego zaangażowania połączonych zespołów wdrożeniowych - Christian Rosner, Prezes Grupy S&T.

Źródło: www.snt.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top