Bezpieczny rynek farmaceutyczny dzięki rozwiązaniu APRISO

Zidentyfikowanie i wyizolowanie w produkcji wadliwych surowców i komponentów zajmuje nawet kilka tygodni, mimo to na rynek regularnie trafiają produkty, zagrażające życiu pacjentów.

Nowe rozwiązanie Containment Manager, nad którym pracowaliśmy w ostatnim czasie nie tylko redukuje takie ryzyko, ale też radykalnie skraca procedury kontroli do kilku godzin – mówi Miłosz Majta, analityk biznesowy Apriso.

Containment Manager to nowa aplikacja rozszerzająca dotychczasowe możliwości systemu Apriso FlexNet (klasy MES) w sektorze Life Siences. – Tylko w pierwszym półroczu tego roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał lub wycofał z polskiego rynku aż 40 preparatów. Powodem były m.in. błędy w nadruku numerów opakowań czy niespełnienie wymagań zgodnych z Dobrymi Praktykami Wytwarzania – dodaje Miłosz Majta, analityk biznesowy.

Rozwiązanie Containment Manager, które ustrzega firmy przed wykorzystywaniem w produkcji wadliwych surowców i komponentów jest odpowiednim panaceum na powszechne problemy firm farmaceutycznych i medycznych. Jego skuteczność wynika z przemyślanej architektury – wyjaśnia Miłosz Majta, analityk biznesowy Apriso.

Nowa aplikacja umożliwia bowiem kontrolę w czasie rzeczywistym już na etapie przyjmowania surowców od dostawców aż do momentu pakowania i etykietowania gotowych produktów. Kontrola ta obejmuje zarówno pracowników, jak wykorzystywane w procesie produkcji maszyny i narzędzia.

W trakcie tego długotrwałego procesu każda operacja jest dodatkowo wspomagana przez moduł Business Proces Management (BPM).

Jeśli pracownik zapomni wykonać nawet najprostszą czynność, np. nie ustawi właściwych parametrów lub nie wprowadzi danych do komputera, system natychmiast alarmuje użytkownika i jego przełożonego o zdarzeniu, odzwierciedlając jednocześnie zmieniający się poziom wydajności pracy – dodaje Miłosz Majta, analityk biznesowy Apriso. Ponieważ każda czynność jest automatycznie i na bieżąco zapamiętywana przez system Apriso, firma jest w stanie równie szybko i dokładnie prześledzić genealogię już gotowego produktu. Jeśli zostanie wykryta wada komponentu produktu gotowego, producent może błyskawicznie zidentyfikować wszystkie produkty które ten komponent zawierają, zanim produkt gotowy dotrze do odbiorców oraz poddać ponownej kontroli całą partię wytworzoną na tej samej linii produkcyjnej i w tym samym czasie.

Tak skrupulatna kontrola, prowadzona automatycznie na każdym etapie produkcji i powtórzona po jej zakończeniu, idealnie wpisuje się w standardy CAPA, czyli podejmowania działań naprawczych (corrective action) i zapobiegawczych (preventive action), gdy tylko pojawi się najmniejsza wątpliwość, czy surowiec lub komponent spełnia normy jakości.

Wcześniej firmy podejmowały podobne działania, ale nie zawsze z pożądanym efektem. Wykrycie wadliwego komponentu czy produktu wymaga ponownego zlokalizowania i przetestowania pozostałych partii. Kiedy dzienna produkcja przekracza kilka tysięcy preparatów, jest to czasochłonne i kosztowne. Może to trwać kilka tygodni, a z systemem Apriso rozszerzonym o rozwiązanie Containment Manager najwyżej kilka godzin, a nawet minut – mówi Miłosz Majta, analityk biznesowy Apriso.

Żródło: APRISO

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top