Informatyczne wspomaganie zarządzania majątkiem w Dalkii

wnp.plW Dalkii Łódź oraz Dalkii Poznań wdrożono system informatyczny Maximo, pomocny w lepszym zarządzaniu majątkiem.

System Maximo był wdrażany niemal jednocześnie w Dalkii Poznań ZEC i Dalkii Łódź. W obu przypadkach wdrożenie zakończyło się pod koniec roku 2007 i od stycznia 2008 r. w pełni korzystamy z tego systemu - mówi Piotr Nowak, wicedyrektor techniczny Dalkii w Polsce.

System Maximo, zaprojektowany i rozwijany jest przez IBM.

W tych wdrożeniach pomocne były doświadczenia Dalkii z Czech, gdzie Maximo już było wcześniej wykorzystywane.

Zarówno w Łodzi jak i Poznaniu system jest wdrożony tylko w elektrociepłowniach, gdzie wspomaga proces utrzymania majątku produkcyjnego. W części dystrybucyjnej wdrożone zostały inne systemy informatyczne. Jak zapewnia Piotr Nowak, cały, składający się z dziewięciu aplikacji, system IT Dalkii Polska , którego elementem jest również Maximo, został w Dalkii Łódź i Dalkii Poznań jest ze sobą w pełni zintegrowany. Wprowadzono go w końcu ubiegłego roku, w ramach obejmującego wszystkie podmioty Dakii w Polsce, projektu informatycznego "Azymut".

W dwóch poznańskich i trzech łodzkich elektrociepłowniach z obu lokalizacjach z Maximo łącznie korzysta ponad 300 osób, z czego większość w Łodzi, ponieważ tamtejsza elektrociepłownia jest większa od elektrociepłowni w Poznaniu. Nie wszystkie licencje dla użytkowników są jednakowe. Z uwagi na różne zakresy obowiązków personel techniczny wykorzystuje różne funkcjonalności Maximo, z pełnych licencji korzysta blisko 200 osób, inni mogą korzystać z systemu w ograniczonym zakresie, ale adekwatnym do potrzeb na ich stanowiskach.

Piotr Nowak podkreśla, że od rozpoczęcia korzystania z Maximo upłynęło stosunkowo niewiele czasu, więc trudno jeszcze w pełni ocenić wszystkie korzyści osiągnięte dzięki temu systemowi.

Maximo jest programem bazodanowym, więc jego przydatność i efekty narastają wraz z czasem użytkowania, ponieważ zwiększa się baza. Pierwsze korzyści są już jednak widoczne, np. obecnie łatwiej nam jest prowadzić prewencyjne działania remontowe, czyli takie, które skutkują ograniczeniem występowania usterek i powstawania awarii - dodaje Piotr Nowak.

Jeszcze nie wiadomo, czy Maximo zostanie wdrożony w innych podmiotach Dalkii w Polsce. Jak przekonuje Piotr Nowak, zbierane są doświadczenia z pracy systemu dużych źródłach energii elektrycznej i cieplnej w Łodzi i Poznaniu, które być może zostaną wykorzystane w innych, mniejszych lokalizacjach.

Nie wykluczamy rozszerzenia Maximo na mniejsze obiekty - stwierdza Piotr Nowak.

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top