Mobilna rejestracja zdarzeń produkcyjnych

TOT.NETPodczas procesu produkcyjnego rejestrowanych jest odręcznie wiele danych. Informacje te najczęściej zapisywane są na kartach papieru i następnie wprowadzane do systemu informatycznego. Zapiski na papierze mogą być błędne, mogą również ginąć, a przede wszystkim są wprowadzane do systemu z opóźnieniem. Również nakład pracy związany z wprowadzeniem informacji do systemu zapisanych na papierze nie jest bez znaczenia. Często angażowanych jest do tego wiele osób, a przepisywanie danych również może być obarczone błędem ludzkim.


Możliwości usprawnienia ewidencji procesów produkcji tkwią w automatycznej identyfikacji danych opartej o automatyzację i mobilność pracy, którą zapewnia między innymi sieć radiowa. Wykorzystując w procesie produkcji kody kreskowe i przenośne terminale, na których zainstalowany jest system ProTrace, można całkowicie zredukować błędy i automatycznie identyfikować każdy najmniejszy element dotyczący produkcji. Należy wówczas poszczególne obszary produkcyjne i sam wyrób oznakować kodami kreskowymi. Jest to czynność jednorazowa, która bardzo szybko przynosi znaczne korzyści przede wszystkim w postaci oszczędności czasu (automatyczna informacja dotycząca ewidencji) i bezbłędności danych. System ProTrace działający na terminalach wzbogaca dotychczasowe funkcje głównego systemu informatycznego. Automatycznie zbiera dane zaszyte w kodach i przekazuje je do systemu MRP/ERP. Dodatkowo umożliwia wykonywanie wielu mobilnych operacji takich jak zgłoszenia produkcyjne, zgłoszenia wad, rezerwacja surowców na danych stanowiskach produkcyjnych i.in.

Przykładowo w przypadku zgłoszeń produkcyjnych wykonywanych tradycyjnymi metodami w sposób odręczny zbierane są informacje o tym kto, ile, czego wyprodukował. Dane te należy wprowadzić do systemu komputerowego przy stanowiskach PC. Stosując mobilne rozwiązania pracownik chcąc zrobić zgłoszenie produkcyjne skanuje kod miejsca i kod wyrobu. Na terminalu wówczas może mu się podpowiedzieć ilość wyrobu. Po zatwierdzeniu ilości automatycznie wykonane jest zgłoszenie produkcyjne. Aplikacja na terminalu ProTrace „wie” dokładnie kto, kiedy, na jakiej maszynie wyprodukował dany produkt. Zgłoszenie produkcyjne na terminalu automatycznie jest eksportowane do głównego systemu informatycznego. Dzięki temu są w nim widoczne zawsze bieżące i bezbłędne dane o procesie produkcji. Bezbłędność identyfikacji danych w systemie ProTrace dodatkowo mogą zapewnić różne zabezpieczenia przez zrobieniem błędów i podpowiedzi dla pracowników. Ustalane są one indywidualnie gdyż zawsze odpowiadają specyfice procesów  produkcji i potrzeb przedsiębiorstwa.

Przy zgłoszeniach produkcyjnych, w przypadku zauważenia wadliwości produktu, można automatycznie zgłosić wady. Odbywa się to również na terminalu, gdzie przy zaznaczeniu i zatwierdzeniu wadliwości, informacja ta automatycznie jest przesyłana do głównego systemu informatycznego. Istnieje możliwość identyfikowania w ten sposób wad na każdym etapie produkcyjnym (identyfikacja wad surowców, półfabrykatów, wyrobów gotowych, narzędzi etc.). Tak mobilna ewidencja wad znacznie usprawnia ewidencję kontroli jakości. Dane o wadach w systemie zawsze są aktualne, bez opóźnień i błędów. Dodatkowo ProTrace umożliwia automatyczne generowanie różnorodnych raportów ze zbieranych danych np. przydatnych dla celów kontroli jakości.

Mobilnie rejestrowana produkcja to nowocześnie zorganizowany proces. Już na etapie przygotowania koncepcji systemu automatycznej identyfikacji należy dokładnie przeanalizować obecne operacje produkcyjne. Często dzięki takiej inwestycji można usprawnić również te prace, które do tej pory nie były w ogóle objęte systemem informatycznym. Mobilność na produkcji zapewnia:

  • Bezbłędność danych;
  • Aktualność danych;
  • Szybkość wykonywania prac;
  • Optymalizację procesów;
  • Podwyższenie jakości. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top