Nowoczesne systemy ERP

IFS - oprogramowanie ERP Oblicze biznesu się zmienia. Chodzi nie tylko o coraz wyraźniejszy udział indyjskich rupii, chińskich jenów, rosyjskich rubli i brazylijskich reali w globalnym przepływie finansów, ale również o coraz mniejszą zależność od dóbr materialnych i wzrost znaczenia aktywów wirtualnych.

Cyfrowe dane oraz pracownicy umysłowi w sektorze bankowym, technologicznym, a także w wielu innych, powoli stają się dla światowej gospodarki tym, czym przez dwa ostatnie stulecia był przemysł. Z punktu widzenia systemów biznesowych najważniejszą zmianą jest porzucenie statycznych metod prowadzenia działalności, skupionych wokół biura firmy, na rzecz mobilności.

Codzienna działalność firm na całym świecie opiera się na oprogramowaniu ERP, które pozwala zarządzać wszystkimi jej aspektami: od płac i rachunkowości po logistykę, obsługę magazynową i zapasy. Ale systemy te wymagają zmian. Oprogramowanie ERP wdrażane w latach 90. pomogło firmom zintegrować najważniejsze procesy, które dotąd toczyły się niezależnie od siebie. Dzięki temu wiele organizacji uniknęło tzw. problemu roku 2000. Systemy ERP stanowią podstawę dzisiejszego handlu, ale muszą być dostosowane do nowych warunków, które oprócz dynamiki charakteryzuje globalizacja i mobilność siły roboczej, oczekującej pełnego dostępu do aplikacji.

Systemy ERP znalazły się na rozdrożu. Uświadomienie sobie tego faktu jest niezmiernie istotne, ponieważ przekształcenie systemu ERP spowoduje przekształcenie procesów, na których opiera się organizacja. Systemy ERP radykalnie zmieniły metody prowadzenia firm, ponieważ umożliwiły zarządzanie informacjami w sposób pozwalający na ich obiektywną interpretację. A wszystko to dzięki ujednoliconym, spójnym mechanizmom gromadzenia, analizy i prezentowania danych. Nowoczesne systemy ERP zachowują zalety swoich poprzedników, ale dodatkowo zapewniają niespotykaną funkcjonalność, mobilność oraz inne ważne w dzisiejszych czasach wartości. Jest to już zresztą widoczne. Z badań prowadzonych przez analityków z firmy IDC wynika, że 10% budżetu przeznaczonego na IT firmy wydają na mobilne rozwiązania ERP, a ponad połowa przedsiębiorstw planuje wdrożyć taki system. W wielu firmach stawia się na smartfony i tablety z aplikacjami CRM, dzięki którym pracownicy mają ciągły dostęp do danych dotyczących klientów.

Zmiany są konieczne, ponieważ zmienia się świat. Niejednorodna, nieprzewidywalna gospodarka, globalizacja, kwestie ochrony środowiska i rosnące znaczenie zasad ładu korporacyjnego sprawiają, że osiągnąć sukces w biznesie jest obecnie trudniej niż kiedykolwiek wcześniej. Na szczęście technologia stanowi skuteczną broń w walce o przewagę nad konkurencją, a mechanizmy analizy danych są wyjątkowo zaawansowane. Koszty sprzętu są coraz niższe, a dostęp do danych coraz łatwiejszy.

Systemy, na których opiera się działalność przedsiębiorstw, musi charakteryzować dynamika, elastyczność i użyteczność dla różnych rodzajów pracowników, gdziekolwiek i kiedykolwiek by ich potrzebowali. Wiele firm przechodzi już na nowoczesne systemy ERP, ale część wciąż się waha. Kierownictwo tych drugich powinno spojrzeć na swoje oprogramowanie. Jeżeli firma zmieniła się w ciągu ostatnich 15 lat, jej najważniejsze systemy powinny zrobić to samo.

RÓŻNICE MIĘDZY KLASYCZNYMI A NOWOCZESNYMI SYSTEMAMI ERP:
  • KLASYCZNE SYSTEMY ERP były zazwyczaj w znacznym stopniu modyfikowane i dostosowywane do wymagań konkretnych użytkowników; obecnie stawia się raczej na konfiguracje oparte na sprawdzonych rozwiązaniach branżowych.
  • OPROGRAMOWANIE ERP spotykało się często z krytyką jako trudne w obsłudze i nieprzyjazne dla użytkownika. Nowoczesne systemy uwzględniają specyfikę użytkowników mobilnych, którzy nie korzystają z dużych ekranów i fizycznych klawiatur. Jest to szczególnie istotne w przypadku użytkowników okazjonalnych, którzy nie chcą (lub nie muszą) uczyć się wszystkich funkcji złożonych systemów. Aplikacje biznesowe w wersji na smart-fony, które ułatwiają składanie zamówień i zarządzanie wnioskami o zwrot wydatków są tak proste w obsłudze, że nie wymagają nawet instrukcji. Nowoczesne systemy ERP są coraz częściej wzorowane na interfejsach aplikacji konsumenckich. Implementacja rozwiązań znanych z portali społecznościowych w systemach HR umożliwia współpracownikom dzielenie się z innymi informacjami o swoich doświadczeniach zawodowych, ich wyszukiwanie i komentowanie. W efekcie pozwala to na lepsze wykorzystanie potencjału drzemiącego w organizacji.
  • SYSTEMY ERP były pierwotnie przeznaczone na komputery stacjonarne. Nowoczesne systemy są zoptymalizowane pod kątem laptopów, smartfonów i tabletów. Dzięki temu użytkownicy mogą zabrać oprogramowanie ze sobą, na przykład jadąc w delegację, a nawet korzystać z niego offline. Oznacza to lepszy dostęp do danych i pozwala znacząco podnieść produktywność.
  • KLASYCZNE SYSTEMY ERP działały w oparciu o serwery korporacyjne; obecnie systemy mogą być instalowane w chmurze, zapewniając użytkownikom dostęp do zasobów za pośrednictwem dowolnego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę internetową lub odpowiednią aplikację. Przetwarzanie w chmurze ma zresztą więcej zalet: umożliwia na przykład szybkie i łatwe zwiększenie lub zmniejszenie skali działalności zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem organizacji, a administratorzy mogą wygodnie zarządzać aktualizacjami.

Autor: DAN MATTHEWS, DYREKTOR DS. TECHNOLOGII (CTO)
Źródło: www.ifsworld.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top