Firma Vivo Energy, jeden z afrykańskich liderów sektora paliwowego, potrzebował wsparcia w procesie cyfrowej transformacji. Wyzwaniem była szybko rosnąca skala biznesu i operacji firmy. Vivo Energy postawiło na rozwiązania z rodziny SAP S/4 HANA, aby usprawnić procesy zarządzania HR, doświadczeniami klientów oraz planowania rozwoju organizacji. Firma zdecydowała się na wdrożenie systemów wykorzystujących chmurę obliczeniową. Partnerem wdrożeniowym dla Vivo Energy był IBM Services.

 REKLAMA 
 3 30 04 350x350 
 
Sieć sprzedaży detalicznej Vivo Energy w ostatnich latach rozrosła się w szybkim tempie. W ciągu pięciu lat firma uruchomiła ponad 800 nowych stacji benzynowych. Obecnie działa w 23 krajach, w swojej sieci ma ponad 2100 stacji i zatrudnia ponad 2700 osób. To właśnie z powodu tego szybkiego rozwoju firma Vivo Energy musiała dokonać zmian w dotychczasowym środowisku IT i udoskonalić swoje systemy do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP).

Usprawnienie procesów i lepsze wykorzystane danych

Rozwiązania SAP oraz IBM zaprojektowane przez IBM Services zaczęły transformować działalność Vivo Energy, umożliwiając firmie usprawnienie procesów, podniesienie efektywności pracowników i lepsze wykorzystanie gromadzonych danych. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi analizy w rozwiązaniu SAP S/4HANA, firma Vivo Energy monitoruje wydajność każdej ze swoich stacji, co ułatwia podejmowanie właściwych decyzji i pozwala tworzyć inteligentne przedsiębiorstwo aktywnie reagujące na potrzeby klientów. Zastosowane rozwiązania przynoszą korzyści również sprzedawcom detalicznym Vivo Energy. SAP S/4HANA pozwala przewidywać zapotrzebowanie na poszczególne produkty i automatyzuje uzupełnianie zapasów na stacjach paliw, co wpływa na obniżenie kosztów dystrybucji paliwa.

Transformacja środowiska IT

Okres szybkiego rozwoju firmy pokazał, że używane wcześniej w Vivo Energy systemy informatyczne były przeszkodą w realizacji dalszych planów rozwoju przedsiębiorstwa.

Często generowaliśmy wiele kopii tego samego zestawu danych, co powodowało problemy z zarządzaniem danymi i zwiększało złożoność naszego środowiska IT. Przez to trudniej było nam podejmować świadome decyzje o przyszłości biznesu. - Mike McCormick, CIO w Vivo Energy


Vivo Energy zdecydowało się na wdrożenie rozwiązania ERP nowej generacji, aby uprościć swoje środowisko IT i lepiej wykorzystać zbierane dane w procesach decyzyjnych.

Skoncentrowaliśmy się na kontynuacji naszej niezwykłej historii rozwoju i aby to osiągnąć, chcieliśmy stworzyć jedną, jednolitą platformę dla wszystkich naszych danych. Pozwoliło nam to na integrację procesów w różnych funkcjach biznesowych, usprawniło przepływy informacji i ułatwiło monitorowanie oraz analizę naszych działań - Mike McCormick, CIO w Vivo Energy


Rewolucyjna transformacja

Vivo Energy była jedną z pierwszych spółek energetycznych o międzynarodowej skali, która wdrożyła pełny pakiet aplikacji SAP S/4HANA wraz z SAP SuccessFactors, SAP Cloud for Customer oraz SAP Integrated Business Planning w jednej zintegrowanej, kompleksowej platformie. IBM Services i Vivo Energy zastosowały podczas wdrożenia metodę zwinnego zarządzania z naciskiem na szybkie podejmowanie decyzji.

Takie podejście do wdrożenia gwarantuje, że proces transformacji cyfrowej biznesu energetycznego będzie miał globalny szablon rozwiązania, wymagający zaledwie minimalnego lokalnego dostosowania w każdej funkcji biznesowej. Korzystając z metodyki wdrożenia SAP Active, spółki Vivo Energy i IBM wybrały podejście w rodzaju „wielkiego wybuchu” polegające na równoczesnym włączeniu wielu składników aplikacji. To podejście ma szanse sprawdzić się w dużych, sprawnie działających organizacjach - Filip Kowalski, menedżer ds.rozwoju, sektor utilities, SAP CEE


Vivo Energy korzysta obecnie z rozwiązań SAP S/4HANA w 15 krajach. Firma IBM Services wdrożyła rozwiązanie SAP S/4HANA oparte na serwerach IBM Power Systems i systemach archiwizacji IBM Storwize V7000 wraz z SAP SuccessFactors, SAP Cloud for Customer i SAP Integrated Business Planning, udzielając wsparcia w tworzeniu inteligentnego przedsiębiorstwa.

Źródło: www.sap.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top