Teta UNIT4 BUSINESS3 propozycje do wdrożenia w firmie od zaraz, na podstawie doświadczeń z branży IT
 
Obecnie osoby zasiadające w zarządach, managerowie czy dyrektorzy działów są coraz bardziej świadomi, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na pozytywne postrzeganie ich firmy przez klientów jest Customer Experience. W tłumaczeniu dosłownym Customer Expereince to ‘doświadczenia klienta’, czyli suma wszystkich interakcji pomiędzy kupującym, a dostawcą. Aktualnie równie istotne jest Employee Experience, które staje się jednym z najważniejszych obszarów działania zespołów HR.

 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
 
W tym samym badaniu, jako najistotniejsze deklarowane cechy budujące spełnienie zawodowe zidentyfikowano:
  • wykonywaną pracę, która sprawia przyjemność
  • poczucie sensu wykonywanej pracy
  • pracę, która nie nudzi i stawia ciągle nowe wyzwania
  • pracę umożliwiającą rozwój zawodowy
Jednocześnie aż 75% respondentów wysoko ocenia możliwość zachowania równowagi pomiędzy pracą zawodową, a życiem prywatnym. Statystyki są interesujące, jednak pojawia się pytanie jakie działania możemy podjąć aby stworzyć pozytywne środowisko pracy?

badanierandstadunit4

Rynek pracownika oraz aktywność zawodowa przedstawicieli różnych pokoleń, to trendy, z którymi od kilku lat mierzą się pracodawcy z branży IT, sektora usług oraz sektora produkcyjnego. Doświadczenia zdobyte przez firmy w zarządzaniu tą problematyką warto wykorzystać w każdej organizacji, niezależnie od sektora i branży, w której działa.

Sektor IT pionierem zwiększania komfortu pracownika

Należy przyznać, ze branża szeroko pojętego IT była pionierem rozwiązań, mających na celu uatrakcyjnienie miejsc pracy dla przebierających w ofertach i stawiających pracodawcom wymagania, już na etapie rekrutacji, programistów.

W odpowiedzi na potrzeby pracowników i kandydatów, pracodawcy uelastycznili podejście do warunków zatrudnienia. Wprowadzili możliwość wyboru godzin, jak i miejsca wykonywania pracy oraz jednocześnie dostosowali zasady i regulaminy do nowo wprowadzonych reguł pracy.

Taki styl zarządzania czasem pracy jest obecnie standardem w branży IT, która podąża w stronę modelu zatrudnienia podobnego do współpracy z freelancerami – daje pracownikowi dużą swobodę wykonywanej pracy, stawiając na realizację określonego zadania w ustalonym terminie na przyjętych zasadach. Tak innowacyjne podejście skomplikowało zarządzanie czasem pracyi jego realizacja nie była by możliwea bez wprowadzenia zautomatyzowanych funkcji w oprogramowanych HR. Czołowi dostawcy IT dla biznesu, w tym szeroko pojętych systemów HRowych, oferują funkcjonalności wspierające pracowników i menedżerów w wykonywaniu zadań, które dostępne są z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu.

Warto zaznaczyć, że elastyczność systemu pracy nie jest dostępna dla wszystkich grup pracowników. Tu sztandarowym przykładem będą pracownicy linii produkcyjnych, realizujący czynności, które są jednym z ogniw całego procesu . W takim przypadku zespół działający w tym samym czasie i miejscu jest koniecznością.

Praca jest przyjemnością

Przyjazne środowisko pracy jest niezwykle istotne dla współczesnego pracownika. Wiele zadań wykonywanych jest zespołowo, dlatego ważne jest, aby pracownik czuł się pewnie w relacjach z pozostałymi członkami grupy i kolegami z innych działów. Ze względu na różnorodność potrzeb pracowników, przed pracodawcami stoi nie lada wyzwanie. Jedną z popularnych form wspierających budowanie atrakcyjnej kultury firmowej stały się wolontariaty. Niesienie pomocy to zarówno ogromna satysfakcja, jak i możliwość zintegrowania wewnątrz oraz poza swoim zespołem. To główny powód, dla którego pracodawcy często wspierają samoorganizujące się grupy pracowników, a mniej aktywnym zatrudnionym wskazują możliwości uczestnictwa w różnych akcjach społecznych. Niezależnie od wybranej akcji pracownicy wielu firm mogą skorzystać z dodatkowych dni urlopu, które przeznaczą np. na pracę związaną z troską o środowisko naturalne na rzecz lokalnych społeczności.

Od kilku lat biorę udział w wolontariatach, głównie o charakterze charytatywnym, jako pracownik Unit4. Wspólnie z kolegami zbieraliśmy fundusze i materiały dla Ekostraży zajmującej się ochroną zwierząt, kupujemy materiały szkolne dla dzieci z domów dziecka. Uczestniczę też w wolontariatach mających na celu ochronę środowiska, ostatnio było to sprzątanie terenu w ramach akcji Trash Hero. Dzięki zaangażowaniu osób z firmy oraz możliwości wykorzystania dnia wolnego w ramach godzin pracy takie działania są możliwe. Firma sprzyja takiej aktywności, a efekt jest taki, że biorą w nich udział ludzie, którzy inaczej nie dowiedzieliby się, że takie akcje się odbywają - mówi Beata Zaremba - analityk z UNIT4 Polska.

Drugim elementem, jaki wspierają pracodawcy, jest dbanie o rozwój pracownika uwzględniając indywidualne pasje. Niezwykle popularne jest wsparcie zajęć sportowych. Firmy mogą zapewnić swoim pracownikom trenerów, którzy w czasie pracy prowadzą zajęcia pozwalające im się zrelaksować, zadbać o ogólną kondycję lub przygotować do biegu na cele charytatywne. Ważna jest również realizacja innych zainteresowań, dlatego dzisiaj nikogo nie dziwią firmowe zespoły rockowe, czy chór.

Work- life balance i nielimitowane urlopy

Work-life balance to priorytet wielu pracowników. Równowaga jest również korzystna dla pracodawców, którzy borykają się ze spadkiem zaangażowania wśród zatrudnionych, a nawet chorobami i odejściami specjalistów wypalonych zawodowo. Wypalenie dotyka obecnie wielu grup zawodowych, u których po kilkuletniej intensywnej pracy może dojść do kryzysu. Warto przeciwdziałać temu trendowi i dbać o wypoczynek pracowników na bieżąco. Oczywiście przepisy określone w Kodeksie Pracy gwarantują ciągły 14 dniowy wypoczynek w roku, natomiast osobom pracującym niezwykle intensywnie, może przydać się dłuższy okres oderwania od codziennych prac. Ważnym jest, aby bieżące zadania nie stały się męczącą rutyną, lub nie były odbierane jako kara. W firmach, w których niezwykle istotna jest kreatywność, pracodawcy pozostawiają wybór długości urlopu pracownikom, może to być 20-26 dni kodeksowych, ale również więcej, jeżeli osoba odczuwa taką potrzebę.

Doświadczenie pracowników lub bardziej przez nas lubiane określenie, doświadczenie życia ma kluczowe znaczenie w każdej dobrej firmie. Współtworzymy to doświadczenie, to ono pozwala naszym efektywnym pracownikom rozwijać się i przyciąga najlepszych. Nasza polityka równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym to kolejny krok na tej drodze. Dlatego też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie nielimitowanych urlopów płatnych dla naszych pracowników. Jeśli ktoś potrzebuje oddechu od swoich obowiązków i może sobie na to pozwolić, to my mu w tym pomożemy – mówi Mike Ettling, CEO Unit4.

Podsumowując, różnorodność potrzeb i osobowości powoduje konieczność wprowadzenia wieloaspektowości do strategii zatrudnienia i utrzymania wartościowych pracowników. Wszędzie jest miejsce na poprawę, z pewnością jest go dużo na styku efektywności pracy i życia przynoszącego satysfakcję.

Źródło: www.unit4.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top