Nowa era zarządzania polskimi przedsiębiorstwami - 5 trendów dla biznesu od SAP Polska na 2025
Jak wynika z raportu „Biznes napędzany cyfrowo – czy przez ludzi?” polskie przedsiębiorstwa są w dużej mierze gotowe na rosnącą konkurencję w gospodarce, która od 2020 roku zmaga się z wyzwaniami geopolitycznymi i społecznymi. Przed nami jednak wiele do zrobienia – przyspieszenie adaptacji rozwiązań chmurowych i AI, walka o fundusze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zmiany na rynku pracy w obliczu wyzwań demograficznych oraz umiejętne wykorzystanie szans, jakie niesie obowiązek raportowania pozafinansowego – mimo związanych z tym obaw. Oto 5 kluczowych trendów dla biznesu na 2025 rok według SAP Polska.SAP jako pierwszy na rynku przeanalizował postawy polskich firm wobec systemów ERP w chmurze. Wyniki badania zawarte w raporcie „Biznes napędzany cyfrowo – czy przez ludzi? AI, ESG i fundusze unijne z perspektywy polskich menadżerów” wskazują, że 38% polskich firm już korzysta z chmurowych ERP, a 39% planuje wdrożenie takich rozwiązań w najbliższym roku. Najczęściej wskazywane korzyści to zwiększenie efektywności, uproszczenie infrastruktury IT i lepsza integracja systemów.
Również globalne trendy potwierdzają kluczową rolę tych rozwiązań. Etosha Thurman, dyrektor ds. marketingu Intelligent Spend and Business Network w SAP, przewiduje: „W 2025 r. przyszłość należy do specjalistów ds. zakupów, którzy łączą strategiczne myślenie z zarządzaniem relacjami oraz kombinacją wiedzy funkcjonalnej i technologicznej. Umiejętności te będą miały kluczowe znaczenie dla wspierania współpracy między różnymi działami w przedsiębiorstwie. Żyjemy w erze cyfrowej, w której wiedza specjalistyczna w zakresie zarządzania wydatkami obejmuje nie tylko wspieranie, ale także kierowanie biznesem”.
Jak zauważa Dorota Zaremba, Wiceprezeska i Dyrektorka sprzedaży w SAP Polska:
W 2025 roku różne sektory polskiego biznesu będą kontynuować własną, dostosowaną do potrzeb ścieżkę wdrażania chmurowych ERP. Trend ten wyraźnie przyspiesza, podkreślając rosnące znaczenie zaawansowanych technologii w budowaniu przewagi konkurencyjnej.
Trend 2: przestaliśmy tylko obserwować AI, w końcu zaczynamy używać tej technologii na szeroką skalę
83% polskich firm deklaruje, że korzysta z AI w co najmniej jednym obszarze działalności. Ponad połowa ankietowanych zauważa, że sztuczna inteligencja przyspieszyła procesy automatyzacji i skutecznie odciąża pracowników. AI ułatwia nam pracę i dlatego aż tak bardzo się jej nie boimy. Przyszedł czas na praktyczne adaptowanie sztucznej inteligencji, skoro w końcu dostęp do tej technologii uległ tak dużej demokratyzacji.
Eksperci SAP przewidują, że firmy na całym świecie będą zmuszone podjąć decyzję, w jaki sposób wyjść ze starych systemów IT, które silosują dane i procesy, odcinając menedżerom dostęp do obrazu firmy jako całości.
Według ekspertów SAP wkraczamy w nową erę zarządzania przedsiębiorstwem.
Trend 3: reskilling i upskilling, czyli zmiany kompetencji i uwolnienie kapitału polskich specjalistów
Niedobór wykwalifikowanych pracowników oraz niski poziom kompetencji kandydatów znalazły się wśród najczęściej wymienianych wyzwań na rynku pracy, z jakimi mierzą się badane przez SAP Polska firmy. Jednocześnie 73% polskich menadżerów pozytywnie ocenia poziom tzw. „kompetencji przyszłości” wśród pracowników. To rzeczywiście ogromny kapitał, a reskilling i upskilling to metody, po które firmy będą sięgać coraz częściej, aby wykorzystywać ten potencjał.
W obszarze rynku pracy i budowania kompetencji zespołów jako jedno z kluczowych wyzwań jawi się transferowanie wiedzy między różnymi pokoleniami. Badani wskazują przede wszystkim na kłopot z przekazywaniem informacji przez doświadczonych pracowników tym, którzy dopiero rozpoczynają swoje doświadczenia w danym biznesie. Respondenci upatrują źródeł problemu w zmianie generacyjnej – wejściu na rynek pracy pokoleń Alfa (ur. po 2010 roku) i Zet (ur. po 1995 roku).
Trend 4: raportowanie ESG stanie się jednym z głównych motorów poprawy wyników finansowych
Raport SAP Polska obala mit opisujący ESG jako kwestię wyłącznie dostosowania się do unijnych regulacji. Aż 57% badanych uważa, że raportowanie pozafinansowe przyczyni się do zwiększenia efektywności w ich firmie. Główne motywatory do inwestowania w ESG to poprawa wyników finansowych (wskazuje na nią 53% badanych), poprawa wizerunku (ponad 39%) oraz większe zaangażowanie klientów (prawie 37%). 55% twierdzi z kolei, że ułatwi dostęp do kapitału poprzez wzrost zaufania inwestorów i lepsze warunki kredytowe.
To dobry sygnał, ponieważ unikanie zmiany w ramach ESG to najprostsza metoda na utratę konkurencyjności. „Jeśli jako Europa chcemy konkurować globalnie z takimi graczami jak Chiny czy USA, w pierwszej kolejności musimy zdefiniować pola, na których możemy budować naszą przewagę. Kluczem do sukcesu jest innowacja, a wdrożenie strategii ESG stanowi fundament tej transformacji – zauważa Piotr Ferszka, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający SAP Polska.
70% firm w Polsce wdrożyło lub jest w trakcie wdrażania narzędzi do raportowania ESG. Sam proces raportowania pozafinansowego łączy się z umiejętnością adaptacji do zmian oraz rozwijania środowiska sprzyjającego innowacjom, a to przecież cel biznesowy każdej firmy. Budzi zatem zaufanie inwestycyjne i poprawia warunki kredytowe. Branża IT jest w polskim biznesie jaskółką zmian.
Trend 5: środki unijne dadzą potężny impuls do szybszego rozwoju naszych technologii, innowacji i kompetencji zespołów
Zdecydowana większość badanych przez SAP Polska firm uważa, że pieniądze pochodzące z funduszy UE, w tym z KPO, pozwolą na rozwój technologiczny organizacji (ponad 55% odpowiedzi) oraz wprowadzanie w nich innowacji (ponad 40%). Wzrost konkurencyjności firmy (ponad 31%) oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników (niewiele ponad 31%) to również bardzo ważne korzyści dostrzegane przez ankietowanych. W TOP 5 benefitów znalazła się jeszcze zagraniczna ekspansja biznesowa. Co ciekawe, według badanych pozyskane środki oraz sposób, w jaki zostaną wykorzystane, może wprost przekładać się na wzmocnienie wizerunku firmy.
Jak zauważa Michał Świątek, Członek Zarządu firmy Strategor, cele Funduszy Unijnych na lata 2021-2027, jak również KPO, odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom zdefiniowanym przez polskie firmy. Wśród celów można znaleźć m.in.: „zwiększenie potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywania zaawansowanych technologii”, „wzrost konkurencyjności”, „rozwinięcie umiejętności na rzecz inteligentnych specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości” czy „transformację gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 oraz zielonych technologii”.
Fundusze unijne to cały czas bardzo ważny element finansowania inwestycji w Polsce, w tym wydatków na IT. Z danych SAP Polska wynika, że prawie 54% badanych firm już korzysta z tych środków, a ponad 27% organizacji zamierza się ubiegać o unijne finansowanie w związku z odblokowaniem w 2024 roku środków pochodzących z KPO.
Źródło: www.sap.pl
Najnowsze wiadomości
Najnowsze artykuły
Oferty Pracy
-
Młodszy konsultant programista Microsoft Dynamics 365 Business Central
-
Konsultant programista Microsoft Dynamics 365 Business Central
-
Konsultant Microsoft Dynamics 365
-
Konsultant Wdrożeniowy Symfonia – księgowość
-
Microsoft Fabric Engineer (MFE)
-
Data/Business Analyst (PBI/Fabric)
-
CRM consultant
-
Starszy architekt systemów rozproszonych
-
Inżynier Zastosowań AI

