ChatGPT nie zabierze Ci pracy
Praca w dużych, międzynarodowych korporacjach, zwłaszcza tych związanych z technologią, często kojarzona jest z poruszaniem się po ściśle wyznaczonych ścieżkach kariery. Tymczasem zatrudnienie w globalnej firmie pozwala na zmiany zainteresowań zawodowych, a często nawet jest dla nich inspiracją. To szczególnie ważne w czasach, kiedy AI przejmuje coraz więcej zadań, które do tej pory wykonywali ludzie.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Nowe technologie stanowią nieodzowną część pracy w przeważającej liczbie zawodów. Automatyzacja wykonywanych zadań może poprawić naszą wydajność niezależnie od tego, w jakiej branży pracujemy. Kodowanie, nawet na podstawowym poziomie, może skrócić czas pracy i zredukować liczbę monotonnych zadań. Dążenie do ułatwienia sobie codziennych obowiązków, a co za tym idzie – konieczność poszerzania swojej wiedzy, może stać się początkiem wejścia na nową ścieżkę kariery.

W pewnym momencie poczułam, że wiele czynności związanych z księgowością jest dla mnie zbyt monotonnych i chciałam sobie trochę pomóc. Ponieważ trafiłam do wewnętrznego zespołu odpowiadającego za innowację i automatyzację pracy, nauczyłam się pisać proste kody, które pomogły mi w codziennych obowiązkach i sprawiły, że część zadań wykonywałam dużo szybciej niż poprzednio. Przy okazji przekonałam się, że „nie święci garnki lepią”. To był mój pierwszy, ale ważny krok w kierunku świata technologii – opowiada Mariia Nalapko, Transformation Consultant, Global Proces Owner Digital Twin w Capgemini Polska, która rozpoczęła swoją karierę w firmie jako księgowa.


Coraz częściej przewiduje się przejęcie szeregu obowiązków, które do tej pory wykonywali ludzie, przez AI co oznacza, że zmiana początkowo obranej ścieżki kariery będzie dotyczyła coraz większej liczby osób. International Data Corporation (IDC) prognozuje, że eksperci sektorowi będą coraz bardziej angażować się w inicjatywy tworzenia narzędzi cyfrowych w celu rozwiązania palących problemów biznesowych. W ciągu najbliższych dziesięciu lat ponad 100 milionów profesjonalistów biznesowych ma wziąć udział w produkcji rozwiązań cyfrowych.

Zawody związane z księgowością, obok obsługi klienta czy copywritingu, są szczególnie podatne na zmiany związane z automatyzacją. W świetle ostatnich doniesień medialnych o możliwości przejęcia kolejnych pól zawodowych przez ChatGPT, zmiana ścieżki kariery może jawić się jako smutna konieczność. Lepiej jednak potraktować ją jako szansę w nowych obszarach, które do tej pory wydawały się odległe i nieosiągalne. Obawy związane ze zmianami są czymś zupełnie naturalnym, jednak, kiedy uda nam się je pokonać, z pewnością docenimy nowe możliwości.

Rok temu rozpoczęłam pracę na stanowisku Global Process Owner dla Digital Twin. Moja główna obawa wynikała z tego, że była to koncepcja bardzo świeża i nie za bardzo miałam się jej od kogo uczyć. Czułam się jak pionierka, nic więc dziwnego, że zastanawiałam się, czy podołam. Zwyciężyła ciekawość i to, że Digital Twin okazał się konceptem niezwykle interesującym. Zaczęłam czytać dużo fachowej literatury, poszerzać swoją wiedzę i poczułam, że mnie to rozwija. Z dużą pomocą przyszła firma. Capgemini zaoferowało mi wiele narzędzi wspierających, m.in. szkolenia, a także możliwość wsparcia ze strony świetnych profesjonalistów i profesjonalistek. Z czasem wizja Digital Twin zaczęła mi się klarować – opowiada Mariia Nalapko.


Digital Twin, czyli Wirtualny Bliźniak, to cyfrowa replika danego obiektu fizycznego. Obserwując go można analizować, w jaki sposób zachowa się oryginał w danych okolicznościach. Pozwala to na projektowanie zmian w różnorodnych procesach inżynieryjnych, przemysłowych czy biznesowych. Digital Twin pozwala np. przyjrzeć się przeszkodom w procesie zakupowym czy zaprojektować i przetestować zmiany w sklepie, przed wprowadzeniem zmian na oryginalnym obiekcie.

Rozpoczynając pracę w Capgemini nie spodziewałam się, że moja kariera potoczy się w ten sposób. Studiowałam biznes międzynarodowy, pracowałam w księgowości i nie przyszłoby mi do głowy, że po kilku latach będę zajmować się zawodowo najnowszymi technologiami. Myślę, że dostęp do tak szerokich możliwości jest jednym z największym benefitów wynikających z pracy w dużej organizacji, takiej jak Capgemini – dodaje Mariia Nalapko.


Low-code ułatwi zmianę ścieżki kariery


Jednym z najnowszych trendów obecnych na rynku IT są tzw. platformy low-code, czyli platformy niskokodowe. Tego rodzaju rozwiązania pozwalają projektować i wdrażać m.in. bazy danych, interfejsy użytkownika oraz procesy biznesowe i ich automatyzacje w sposób wizualny, bez konieczności wykorzystywania języków programowania. Dzięki nim próg wejścia do zawodów związanych z branżą nowych technologii zdecydowanie się obniży. Takie rozwiązania dadzą osobom, które nie posiadają wiedzy z zakresu IT, ale mogą wykazać się wysokimi kompetencjami miękkimi, większe szanse wejść w branżę, która do tej pory była zdominowana przez posiadaczy tzw. umysłów ścisłych.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przewidują, że w ciągu najbliższych 20-25 lat połowa znanych dziś zawodów zniknie w wyniku rozwoju technologii. Obecne zmiany na rynku pracy są znacznie większe i bardziej dynamiczne niż w okresach wcześniejszych rewolucji tej sfery życia. Podstawową kompetencją, która przyda się wszystkim osobom aktywnym zawodowo, jest z całą pewnością elastyczność i umiejętność dostosowywania się do nowych okoliczności. W czasie tak dynamicznych i nie w pełni przewidywalnych zmian, najlepszym środowiskiem zatrudnienia będzie takie, które oferuje szeroki wachlarz możliwości. Na współczesnym rynku pracy takimi miejscami są duże firmy, które dzięki zwinnemu zarządzaniu doskonale adaptują się do stale ewoluujących warunków rynkowych.

Źródło: Capgemini

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top