Firma Transition Technologies wdrożyła w ukraińskiej spółce Donbasenergo swój autorski system LUXtrade do zarządzania procesami biznesowymi w handlu energią elektryczną. Pierwsze tego typu rozwiązanie na tamtejszym rynku, zostało przygotowane w oparciu o chmurę Oracle i usprawniło m.in. procesy planowania i logistyki, obsługę handlu i rozliczeń, zarządzanie portfelem kontraktów, komunikację z kontrahentami, czy analizy i raportowanie. Zrealizowany projekt to także pierwsze wdrożenie systemu LUXtrade w oparciu o chmurę publiczną Oracle.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Transition Technologies (TT) to dostawca wysoko specjalizowanych dziedzinowych systemów dla branży przemysłowej i energetycznej, a także sektora publicznego. Wszystkie swoje najważniejsze aplikacje firma buduje z wykorzystaniem technologii Oracle, wykorzystując przy tym własną wiedzę na temat procesów biznesowych w obsługiwanych branżach.

Jednym z flagowych rozwiązań aplikacyjnych firmy jest system LUXtrade wspierający procesy biznesowe oraz zarządzanie ryzykiem związane z obrotem mediami energetycznymi (gaz ziemny, energia elektryczna oraz produkty pochodne). System obsługuje wszystkie procesy biznesowe firm sektora energetycznego – oprócz obowiązkowej komunikacji z krajowym Operatorem Systemu Przemysłowego (NPC „Ukrenergo”) i operatorem rynku SC „Operator rynku” obejmuje również planowanie i optymalizację kosztów wytwarzania energii, logistykę, obsługę handlu i rozliczeń, zarządzanie portfelem kontraktów, a także zarządzanie ryzykiem rynkowym, finansowym, czy kredytowym, analizy i raportowanie.

LUXtrade jest od wielu lat używany przez kilkudziesięciu klientów w Polsce, w tym przez wszystkie najważniejsze polskie spółki energetyczne. Z rozwiązania korzystają m.in.: PGE, ENEA, PGNiG oraz TAURON. W ostatnim czasie do użytkowników systemu dołączyła ukraińska spółka Donbasenergo wspólnie z jej traderem „DE Trading LLC”, która dzięki zastosowaniu technologii Transition Technologies i Oracle dostosowała swoją działalność do wymogów nowo utworzonego ukraińskiego wolnego Rynku Energii Elektrycznej.

Aby maksymalnie ułatwić i przyspieszyć wdrożenie w lokalizacji poza granicami Polski, Zarząd TT zdecydował o umieszczeniu rozbudowanego pakietu modułów LUXtrade w chmurze publicznej. Po przeprowadzeniu wielu testów i symulacji finansowych, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie Oracle Cloud. – komentuje Grzegorz Mazurek, Dyrektor ds. Operacyjnych w Transition Technologies.


Donbasenergo jest pierwszym użytkownikiem systemu LUXtrade umiejscowionego w publicznej chmurze Oracle. Spółka nie korzystała wcześniej z naszych rozwiązań, dlatego w oparciu o naszą rekomendację, zdecydowała się właśnie na model SaaS, oferujący większą elastyczność .” – podkreśla Arkadiusz Piłat, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych w Transition Technologies. „Pakiet LUXtrade od lat dostępny jest w modelu cloud computing, jednak do tej pory nasi klienci korzystali z niego wyłącznie w oparciu o lokalne centrum danych. Wdrożenie systemu z wykorzystaniem publicznej chmury Oracle Cloud jest kolejnym krokiem w jego rozwoju. – dodaje Arkadiusz Piłat.


Projekt polegał na umieszczeniu systemu LUXtrade w chmurze Oracle z wykorzystaniem Oracle PaaS (baza danych w chmurze) oraz Oracle IaaS (moc obliczeniowa i pamięć masowa w chmurze), a następnie analizie i wykonaniu niezbędnych konfiguracji systemu i procesów biznesowych Spółki DE Trading wykonanych przez TT. Pomimo szerokiego zakresu funkcjonalnego instalowanych modułów, obejmującego procesy komunikacji z krajowym Operatorem Systemu Przemysłowego oraz Operatorem Rynku, planowanie, logistykę, obsługę handlu i rozliczeń, zarządzanie portfelem kontraktów, komunikacją z kontrahentami czy analizy i raportowanie, cały projekt trwał zaledwie pięć i pół miesiąca.

Projekt zrealizowany w Donbasenergo oraz DE Trading był obciążony dużą presją czasową – musieliśmy zdążyć przed datą 1 lipca 2019, kiedy to na Ukrainie w życie weszła nowa Ustawa o Rynku Energii Elektrycznej, wprowadzająca konkurencyjny model handlu energią. Dla Ukrainy był to ważny krok w realizacji dążenia do dostosowania swojego rynku do standardów europejskich. Dla firm energetycznych oznaczało to konieczność przygotowania biznesu do przyszłych zmian oraz wdrożenia nowych wymogów. System LUXtrade jest pierwszym narzędziem IT tego typu na ukraińskim rynku. Dzięki dobremu przygotowaniu do projektu, został zrealizowany w wymaganym terminie i dzisiaj nasz klient może bezproblemowo kontrolować wszystkie swoje kluczowe procesy biznesowe związane z handlem energią elektryczną. – dodaje Arkadiusz Piłat.


Wykorzystanie modelu chmurowego wiązało się z szeregiem korzyści zarówno dla klienta końcowego, jak i dostawcy rozwiązania.

W przypadku projektu w Spółce Donbasenergo umiejscowienie aplikacji LUXtrade w chmurze Oracle okazało się doskonałą decyzją z punktu widzenia rozwoju biznesowego. Całość rozwiązania pozwala teraz na świadczenie LUXtrade jako SaaS z Oracle Cloud dla kolejnych klientów z zagranicy, jak i z Polski – komentuje Jakub Madej, Cloud Platform and Technology Senior Sales Executive z Oracle Polska. Obsługa systemu w chmurze jest dla dostawcy szczególnie wygodna w przypadku klienta umiejscowionego poza granicami Polski. Można wszystkie procesy zarządzania wykonywać zdalnie, bez potrzeby częstego podróżowania. Daje to ogromne ułatwienie przy aktualizowaniu, rozszerzaniu funkcjonalności systemu, czy dostosowaniu go do zmian legislacyjnych i reguł rynku. Klient ma dzięki temu dostęp do systemu, który jest zawsze na czasie, a to daje mu wielką przewagę rynkową. Ważną zaletą modelu SaaS jest także dość krótki czas potrzebny na jej implementację oraz wygodny sposób finansowania i możliwość elastycznego zarządzania wydajnością środowiska.


Jesteśmy dumni z faktu, że Donbasenergo oraz jej Trader są naszymi pierwszymi dużymi klientami poza granicami Polski, którzy zdecydowali się na korzystanie z chmurowej wersji systemu LUXtrade – mówi Arkadiusz Piłat.


Władimir Jegorow, Dyrektor Spółki DE Trading podkreśla:

 

Dostawca systemu, firma Transition Technologies, rekomendował nam wykorzystanie modelu SaaS i po kilku miesiącach użytkowania przekonaliśmy się, że chmura okazała się dla nas bardzo korzystna. Model rozliczania się w ryczałcie miesięcznym oznacza mniejsze koszty użytkowania bazy danych niż w modelu klasycznym, który wymaga zakupu oddzielnych licencji, a następnie zarządzania nimi w skomplikowany sposób. Nie ma też konieczności ponoszenia dużych kosztów inwestycyjnych na starcie. Środowisko jest bezpieczne, zawsze aktualne, a do tego wysoce skalowalne. Model SaaS umożliwia łatwe zwiększanie mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej wraz ze wzrostem liczby klientów i wolumenu biznesu. Eliminuje również potrzebę utrzymywania rozbudowanego działu IT - w naszym przypadku wystarcza jeden informatyk dbający o środowisko biurowe.


Źródło: www.oracle.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top