IBM tworzy otwarte standardy dla Internetu Rzeczy

Firma IBM ogłosiła powołanie społeczności developerWorks Recipes. Ma ona zrzeszać początkujących oraz doświadczonych twórców oprogramowania, ułatwiając im łączenie urządzeń z obszaru Internetu Rzeczy (IoT) z chmurą obliczeniową oraz wykorzystanie pochodzących z nich danych.


 
Jak pokazują szacunki firmy Gartner, w tym roku w użyciu znajduje się 4,9 miliarda urządzeń IoT, czyli aż o 30 procent więcej niż w roku ubiegłym. W 2020 r. ich liczba ma wzrosnąć do 25 miliardów.

Dzięki inicjatywie IBM, użytkownicy developerWorks Recipes uzyskują dostęp do działającej w modelu PaaS platformy Bluemix, która oferuje ponad 100 otwartych narzędzi i usług. W ich skład wchodzą rozwiązania do zaawansowanej analityki, uczenia maszynowego oraz inne. Dzięki nim, a także korzystając z możliwości przechowywania danych, modelowania predykcyjnego i analityki geoprzestrzennej, użytkownicy są w stanie lepiej zrozumieć informacje pochodzące z urządzeń oraz usprawnić pracę ekosystemów IoT.

W praktyce możliwe jest m.in.:
  • zrozumienie zachowania pojazdu dzięki analizie jego pokładowych systemów diagnostycznych, 
  • monitorowanie stanu różnych przedmiotów – od urządzeń gospodarstwa domowego po koła wagonów – realizowane w czasie rzeczywistym przy zastosowaniu rozwiązań IBM do zarządzania zasobami,
  • identyfikowanie trendów i znajdowanie rozwiązań dla powszechnych problemów dzięki prezentacji graficznej danych, zarówno historycznych jak i bieżących, pochodzących z urządzeń IoT.
IBM od wielu lat oferuje deweloperom innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają tworzenie aplikacji przyszłości. Teraz dzięki IBM każdy – poczynając od nowicjuszy, a skończywszy na doświadczonych inżynierach – może łatwo i szybko uzyskać dostęp do materiałów wskazujących w jaki sposób tworzyć, zarządzać i łączyć urządzenia IoT między sobą i z chmurą obliczeniową – mówi Igor Zacharjasz, Ecosystem Leader z IBM. – Za pośrednictwem developerWorks Recipes IBM udostępnia rozwiązania do analityki i monitorowania pracy, które umożliwią osiąganie korzyści z ogromnej ilości danych pochodzących z połączonych urządzeń, sprzętu domowego czy samochodów.
Już teraz deweloperzy korzystają z zasobów udostępnionych przez IBM:
Przez lata firmy tworzyły swoje aplikacje M2M oraz IoT od zera. IBM developerWorks Recipes umożliwia im wykorzystanie doświadczeń innych twórców oprogramowania do przyspieszenia tego procesu – ta idea przyświecała MultiTech przez ponad 40 lat – mówi Daniel Quant, Vice President of Product Management, MultiTech Systems. – IBM pomaga nam i naszym klientom w łączeniu urządzeń z chmurą IBM szybciej i z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa, co umożliwia usprawnienie procesów biznesowych i poprawę wydajności.
Źródło: IBM

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top