HR stawia pierwsze kroki w chmurze

WNP.PLKorzystanie z rozwiązań informatycznych wspierających procesy kadrowe jest już ogólnoświatowym standardem. Firmy coraz częściej decydują się na wdrożenie oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem w formie usługi internetowej (tzw. cloud-computing), które doskonale sprawdza się także w obszarze HR. Dzięki temu zarządzanie przez cele, strategiczne planowanie zasobów, zarządzanie sukcesją czy analiza efektywności pracowników nie wymagają już inwestowania w zakup kosztownych licencji oraz długotrwałego procesu wdrożenia aplikacji na firmowych serwerach i stacjach roboczych.



Słowa "chmura obliczeniowa" w ostatnich miesiącach, a nawet latach, są odmienianie przez specjalistów od rozwiązań informatycznych dla firm przez wszystkie przypadki. Czym więc jest tajemniczo brzmiąca "chmura" i jak można ją wykorzystać w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim? Oprogramowanie dostępne w chmurze oznacza, że aplikacja nie jest zainstalowana na firmowym serwerze, ale znajduje się na serwerach zewnętrznego usługodawcy, który udostępnia specjalistyczne oprogramowanie w formie usługi. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwo czy instytucja korzysta z określonej aplikacji bez potrzeby zakupu sprzętu i instalacji oprogramowania, z którego można korzystać zdalnie, za pośrednictwem komputera z dostępem do Internetu. Jak ten nowy trend mogą wykorzystać specjaliści HR? Zarządzanie procesami kadrowymi jest dziś niemal niemożliwe bez odpowiednich narzędzi informatycznych. Rozwiązania dostępne w formie usługi, czyli właśnie w chmurze, pozwalają korzystać z dedykowanych dla HR aplikacji bez konieczności zakupu licencji, żmudnego procesu wdrożenia i kosztownej administracji oprogramowaniem, co może być źródłem znacznych oszczędności dla całej organizacji. Taki model usługowy sprawdza się doskonale szczególnie w największych firmach, których potrzeby podlegają ciągłym zmianom. Oprogramowanie w formie usługi można łatwo dopasować do rosnących wymagań przedsiębiorstwa, np. elastycznie zwiększając liczbę pracowników mających dostęp do systemu.

Taki model korzystania z oprogramowania sprawdza się doskonale szczególnie w realizacji procesów "miękkiego" HR i analityki z nim związanej. Dostawcy oprogramowania do zarządzania kapitałem ludzkim w formie usługi oferują szereg funkcjonalności, które w wymierny sposób przekładają się na jakość i efektywność procesów HR w firmie. Zarządzanie przez cele, oceny i zarządzanie efektywnością, strategiczne planowanie zasobów, obsługa procesu rekrutacji zintegrowana z portalami społecznościowymi (takimi jak LinkedIn i Facebook), zarządzanie wynagrodzeniami, szkolenia z e-learningiem, zarządzanie sukcesją czy firmowe portale społeczenościowe to tylko wybrane procesy, które mogą być realizowane w modelu chmury, także za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Nie mniejszą wagę mają narzędzia analityczne pozwalające na szczegółówą analizę efektywności pracowników, ocenę wynagrodzeń w odniesieniu do efektywności czy wbudowane kokpity do monitorowania wydajności i raportowania ad-hoc. Wszystko to pozwala na sprawne obsadzanie właściwych osób na właściwych stanowiskach oraz zachowanie pewności, że ich działania są skoncentrowane na priorytetowych dla firmy obszarach. Stały i łatwy dostęp do informacji i możliwość bieżącego kontaktu ze współpracownikami zwiększają z kolei zaangażowanie pracowników w wykonywane działania podnosząc efektywność funkcjonowania całej organizacji.

Korzystanie z rozwiązań cloud-computing w obszarze HR to uzasadniony kierunek rozwoju zarówno z punktu widzenia strategii, jak i celów biznesowych firm. Z badania Top 3 Strategy Consulting firm survey of CxO's przeprowadzonego przez firmę SuccessFactors wynika, że efektywność procesów kadrowych może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie przy wykorzystaniu oprogramowania w chmurze. Zastosowanie tych narzędzi może też zwiększyć produktywność pracowników o 5,4 proc. oraz poziom współpracy pomiędzy nimi aż o 140 proc. Wszystkie te elementy wynikające z odpowiedniego planowania i skutecznej realizacji procesów kadrowych mogą z kolei znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy na rynku.

ŹRÓDŁO: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top