loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
IFS: POLECAMY
POLECAMY
19 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 48 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

partnerzy raportu crm 2019

Bo do tanga trzeba dwojga: CRM i ERP. Z tej integracji płyną same korzyści

DSR

ERP i CRM to dwa najpopularniejsze systemy informatyczne eksploatowane przez polskie firmy. Zdarza się, że przedsiębiorstwa korzystają z obu rozwiązań nie integrując ich ze sobą. Zdaniem ekspertów, takie podejście ograbia je z licznych korzyści. Na połączeniu oprogramowania najbardziej skorzystają producenci z sektora spożywczego. Braną ta charakteryzuje się niewielkimi marżami, więc zwiększanie udziału w rynku przez obniżanie cen nie wchodzi w grę. W takiej sytuacją firmy muszą włożyć sporo energii w utrzymanie intratnych relacji biznesowych, a fuzja systemów ERP i CRM może okazać się dla nich zbawienna.

CZYTAJ WIĘCEJ

Zarządzanie produkcją w ZM Jarosław z Impulsem

BPSC - systemy ERP, zarządzanie produkcją, ERP, MRPDobiega końca proces integracji rozwiązań BPSC wspierających produkcję w ZM Jarosław z systemem SAP funkcjonującym w całej grupie Sokołów. Powiązanie funkcjonalności zarządzania produkcją systemu ERP Impuls 5 z rozwiązaniem korporacyjnym obsługującym pozostałe obszary ZM Jarosław wymagało szeregu interfejsów odpowiedzialnych za skuteczną wymianę danych między oprogramowaniem różnych dostawców.
System ERP Impuls 5 wdrożony w zakresie produkcji oraz aplikacji wagowej generuje liczne dokumenty, które muszą zostać odpowiednio odczytane i zinterpretowane przez oprogramowanie wykorzystywane w całej grupie Sokołów. Informacje zawarte w tych dokumentach obejmują zagadnienia kontrahentów czy indeksów, jak również obrotu materiałowego oraz księgowego. Opracowane interfejsy pozwalają już na przekazywanie tych informacji, zapewniając bezproblemowe zarządzanie produkcją w ZM Jarosław z poziomu grupy kapitałowej.

Wdrożenie funkcjonalności produkcyjnych Impuls 5 towarzyszyło uruchomieniu nowoczesnej linii rozbioru usprawniającej procesy produkcyjne w ZM Jarosław. Zaprojektowane przez ekspertów BPSC rozwiązania informatyczne umożliwiają wykorzystanie informacji uzyskiwanych za pośrednictwem urządzeń zainstalowanych w obszarze linii produkcyjnych. System komunikuje się z tymi urządzeniami dwukierunkowo umożliwiając wysyłanie zadań do terminali, zwrotnie pozyskując informacje o ich realizacji. Dotyczy to między innymi generowania zapotrzebowań surowcowych na podstawie planów produkcji, jak również pobierania na bieżąco danych z systemu automatyki.

Zaimplementowanie nowoczesnych terminali połączonych z wagami pozwala na bezpośrednią rejestrację danych w czasie rzeczywistym i bieżący dostęp do informacji. Eliminuje również potencjalne pomyłki pracowników produkcji. System zintegrowany z terminalami zapewnia również łatwiejsze wykonywanie bieżących analiz.

Poprzez wdrożenie systemu kodów kreskowych, umożliwiającego etykietowanie i skanowanie poszczególnych partii surowców, w ZM Jarosław usprawniony został także proces wydawania surowców. Rozwiązanie to wspiera funkcjonowanie Magazynu Przypraw i Materiałów. Umieszczane na pojemnikach i opakowaniach naklejki z kodami kreskowymi służą identyfikacji partii przypraw wchodzących w skład odpowiedniej mieszanki oraz materiałów użytych np. do zapakowania poszczególnych wyrobów.
Dzięki wykorzystaniu bezprzewodowych terminali wyposażonych w czytniki kodów kreskowych możliwe stało się skanowanie każdego z wydanych asortymentów, a informacje o tym zdarzeniu wysyłane są bezpośrednio do systemu. Na tej podstawie generowane są wszystkie niezbędne dokumenty i kalkulacje oraz pełna ścieżka wyrobu – opisuje Adam Joachimski, Kierownik Projektu w Centrum Kompetencyjnym Produkcji Procesowej BPSC SA.
Źródło: www.bpsc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top