sentelogo 120Najwyższa jakość wyrobów to priorytet w produkcji na potrzeby zróżnicowanych sektorów przetwórstwa stali. W tej branży kluczowa jest precyzja i spełnianie ściśle określonych norm. Właściciele firmy WIT-METAL, lidera na rynku obróbki stali, szukając możliwości zwiększenia wydajności procesów produkcyjnych postawili na wdrożenie rozwiązań Sente w zakresie systemu ERP.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Geneza projektu

Firma WIT-METAL od 1984 roku zajmuje się produkcją wyrobów stalowych na potrzeby przemysłu ciężkiego, branży motoryzacyjnej i pozostałych gałęzi gospodarki związanych z przetwórstwem stali. Jedną z kluczowych wartości firmy WIT-METAL jest nastawienie na ciągły rozwój. WIT-METAL systematycznie inwestuje w rozbudowę parku maszynowego oraz zatrudnia wysokiej klasy specjalistów. W celu maksymalnego zwiększenia wydajności i efektywności pracy firma podjęła decyzję o wdrożeniu nowego systemu zarządzania procesami sprzedażowymi, logistycznymi i produkcyjnymi. WIT-METAL wybrał Sente jako partnera w realizacji projektu.

Wyzwania biznesowe

Współpraca z Sente rozpoczęła się w momencie, kiedy firma WIT-METAL była w trakcie rozbudowy hali produkcyjnej i instalacji (wdrażania) nowych maszyn do cięcia blachy laserem oraz plazmą/gazem. To jednak nie było wystarczające, aby sprostać rosnącemu popytowi. Firma otrzymywała coraz więcej zleceń od klientów. Rodziło to konieczność zarządzania produkcją na coraz większą skalę. Ilość maszyn tnących laserem/plazmą/gazem wzrastała z 3 do 5.

Dotąd planowanie i zarządzanie wysyłkami odbywało się na podstawie wypracowanych w firmie wzorów arkuszy excel i procedur. Jednak systematycznie zwiększająca się liczba zamówień od klientów oraz powiększający się park maszynowy sprawiły, że dotychczasowe metody przestały być wystarczające. Chcąc sprostać wymaganiom odbiorców i utrzymać wysoką jakość wyrobów, firma WIT-METAL zainwestowała w system zarządzania produkcją, logistyką i sprzedażą dostarczany przez Sente oraz integrację z rozwiązaniem służącym do planowania cięcia - Plant Manager.

Cele projektu

Główne cele, które stawiane były przed projektem wdrożenia systemu ERP, to:
  • pełna kontrola nad procesem produkcji
  • usprawnienie planowania i automatyzacja raportowania produkcji 
  • Integracja z systemem Plant Manager
  • umożliwienie płynnej ewidencji surowców i śledzenia ich partii zgodnie z normami ISO 
  • usprawnienie i zwiększenie kontroli wysyłek wyrobów i półproduktów z zakładu

Jednym z najistotniejszych aspektów wdrożenia było wsparcie rozwoju parku maszynowego poprzez integrację z systemami zarządzającymi pracą poszczególnych urządzeń. Rozwiązania Sente zostały zintegrowane z oprogramowaniem zarządzającym pracą laserów - Plant Manager. Dzięki temu raportowanie etapu wycinania w procesie produkcji odbywa się automatycznie. Projektując system dla firmy WIT-METAL, konsultanci Sente skupili się na maksymalnym uproszczeniu połączenia między systemem ERP a programem Plant Manager oraz na upłynnieniu przepływu informacji.

Rezultaty projektu

Jak podkreśla Andrzej Witczak, który koordynował projekt wdrożeniowy w firmie WIT-METAL, współpraca z Sente przyniosła firmie wiele korzyści:

Wdrożenie systemu ERP pozwoliło nam na pełną kontrolę nad procesem produkcji, usprawnienie planowania i raportowania produkcji, integrację z laserami, płynną ewidencję surowców, śledzenie partii zgodnie z normami ISO. Firma Sente przeprowadziła wdrożenie na bardzo wysokim poziomie, wykazując doskonałe przygotowanie merytoryczne i zaangażowanie pracowników.


Inwestując w zaawansowane maszyny i inteligentnie rozwiązania informatyczne, firma WIT-METAL zwiększyła wydajność poszczególnych etapów procesu produkcji. Współpraca z Sente i wdrożenie systemu ERP spowodowało duże odciążenie osób odpowiedzialnych za wystawianie dokumentów WZ: z 8 godzin dziennie do 30 minut dziennie. Efekty wdrożenia połączone z rozbudową fabryki to ponadto 55% wzrost liczby wytwarzanych detali oraz 45% wzrost ilości przetwarzanej blachy. W wyniku osiągniętych rezultatów, firma WIT-METAL planuje kroki rozwoju współpracy z Sente.

Źródło: www.sente.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top