Największe firmy na świecie zachwycone technologią in-memory

„Wdrożenie QlikView (Business Intelligence in-memory) było pierwszym projektem IT, który dostarczył to, co zostało obiecane w przewidzianym czasie i budżecie” – mówi Marcel Farla, zastępca dyrektora działu IT & Services w holenderskim oddziale Panasonic.
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
Opinię globalnego potentata odzwierciedlają badania IDC. Zaledwie 31 proc. wdrożeń tradycyjnych rozwiązań Business Intelligence, opartych o technologię OLAP, kończy się pełnym sukcesem, i to zwykle po upływie kilkunastu miesięcy. Wdrożenie technologii in-memory trwa znacznie sprawniej i szybciej.
Mówi Anders Pahlson, BI Management w szwedzkim oddziale Toyota Material Handling: Z QlikView mogliśmy dostarczyć naszemu departamentowi usług unikalną aplikację w trzy miesiące, wcześniej zajęło nam to trzy lata.
Jeszcze szybciej przeprowadzono wdrożenie QlikView w polskim oddziale koncernu Antalis, który obecnie jest największym w Europie i czwartym na świecie dystrybutorem materiałów do komunikacji wizualnej. Po 10 tygodniach pracy użytkownikom oddano aplikacje analizujące procesy sprzedażowe i zapasy magazynowe. Przy dobrym zespole wdrożenie tradycyjnego rozwiązania OLAP trwałoby minimum pół roku” dodaje Jarosław Faltynowski, dyrektor działu MIS w Antalis Polska. Nie tylko jednak krótkie czasy wdrożeń, ale też gigantyczna wydajność, umożliwiająca analizowanie setek milionów a nawet miliardów danych szczegółowych faktów na typowym sprzęcie serwerowym w architekturze 64-bitowej wyjaśnia rosnącą popularność QlikView. Jak informują eksperci Joseph Feiman i Neil MacDonald z Gartner Group, dostawcy tradycyjnych rozwiązań Business Intelligence w obawie przed sukcesem technologii in-memory próbują implementować lub imitować wykorzystanie technologii in-memory*. Znamienne jest to, iż te same firmy jeszcze kilka lat temu umniejszały znaczenie nowej koncepcji BI, mówiąc, że nie ma ona szans w konkurencji z tradycyjnymi narzędziami OLAP.

Tego typu zachowania tylko potwierdzają wcześniejsze prognozy analityków Gartner Group, którzy przewidują, iż w najbliższych latach 70 proc. największych i najszybciej rozwijających się firm na świecie (Global 1000) będzie wykorzystywać ładowanie szczegółowych danych do pamięci operacyjnej jako podstawową metodę optymalizacji wydajności i elastyczności aplikacji analitycznych.
Poprzez technologię baz w pamięci, użytkownicy mogą swobodnie eksplorować dane szczegółowe bez ograniczeń związanych z kostkami wielowymiarowymi” - wyjaśnia Kurt Schlegel z Gartner Group**.
Oczywiście, wśród dostawców tradycyjnych rozwiązań Business Intelligence nie brakuje sceptyków, którzy mylnie twierdzą, iż prace nad koncepcją analiz w pamięci operacyjnej komputerów trwają dopiero od kilku lat i w związku z tym koncepcja ta nie jest na tyle rozwinięta, aby mogła zająć miejsce 'kostek' OLAP. Tego typu wątpliwości biorą się jednak z niewiedzy lub strachu przed utratą części rynku Business Intelligence – dodaje Marek Grzebyk, Dyrektor Departamentu Business Intelligence w firmie Hogart, głównego dostawcy rozwiązań QlikView w Polsce.
QlikTech, producent rozwiązania QlikView rozpoczął prace nad technologią in-memory jeszcze w latach 90., kiedy koncepcja ładowania i analizowania danych w pamięci operacyjnej wyprzedzała swoje czasy. Dziś jest inaczej. Menedżerowie muszą zarządzać coraz większymi wolumenami danych. Jednocześnie coraz krótsze cykle życia produktów, spore wahania na rynkach finansowych i szybko zmieniające się zachowania wśród konsumentów zachęcają firmy do wdrażania Business Intelligence in-memory, które są niezwykle elastyczne i wielokrotnie wydajniejsze od sztywnych „kostek” OLAP.

Różnicę między dwiema technologiami dobrze oddają inne badania IDC. Aż 96 proc. firm jest zadowolonych z rezultatów wdrożenia QlikView***. Niski lub bardzo niski poziom satysfakcji deklaruje natomiast tylko 4 proc. respondentów. Dla porównania, niezadowolonych z pracy w tradycyjnych rozwiązaniach Business Intelligence jest aż 33 proc. firm. Ten stan determinuje kilka czynników.
Większość dotychczasowych rozwiązań Business Intelligence, które są oparte o technologię OLAP, ogranicza analizy do zwykle kilkunastu wymiarów i w związku z tym wymusza definiowanie pytań, jakie użytkownicy chcą zadawać w przyszłości, już w początkowej fazie implementacji. Wdrożenie i praca w QlikView przebiega inaczej. Analizy nie są ograniczone żadną liczbą wymiarów, a zmiany mogą być wykonane ad hoc w kilka godzin lub jeszcze szybciej – wyjaśnia Arkadiusz Olchawa, dyrektor IT w firmie Itaka, która samodzielnie wdrożyła QlikView w ciągu czterech tygodni.
Taka konieczność pojawiła się, gdy wiosną na skutek wybuchu wulkanu na Islandii wstrzymano ruch lotniczy w całej Europie. W krótkim czasie własnymi siłami pracownicy Itaki zbudowali aplikacje ad hoc, by można było kalkulować i prognozować potencjalne koszty generowane przez odwoływane rejsy. Wiedzę na bieżąco pogłębiano o wyniki analiz typu „what if”.
Owszem, w rozwiązaniu opartym o technologię OLAP można zbudować podobną aplikację, ale to mogło trwać kilka tygodni lub dłużej. Tymczasem nam zależało na czasie” – wyjaśnia Arkadiusz Olchawa.
Równie pozytywnymi doświadczeniami dzielą się inni użytkownicy QlikView, m.in. szwedzki oddział koncernu Shell, w Indiach Canon, w Australii Amcor Flexibles, w Holandii TNT i KLM Equipment Services, we Włoszech Subaru, a w Polsce np. oddział koncernu farmaceutycznego EGIS Pharmaceuticals PLC.
To, oczywiście, tylko kilka przykładów. W QlikView, który od 2005 r. spośród wszystkich rozwiązań Business Intelligence generuje najwyższą dynamikę popytu (na poziomie 50 proc.), pracuje już ponad 13 tys. firm, małych, średnich ale także o skali enterprise – mówi Marek Grzebyk
Niezależnie od branży i niezależnie od szerokości geograficznej firmy te bardzo często chwalą QlikView, wskazując na liczne przewagi - m.in. liczone w tygodniach czasy wdrożeń, niesamowicie elastyczny model danych bez żadnych ograniczeń na liczbę wymiarów, niezwykłą intuicyjność rozwiązania, a także wspomnianą już gigantyczną wydajność umożliwiającą szczegółowe analizy setek milionów rekordów przy ultraszybkich czasach odpowiedzi przy dużo mniejszych niż do tej pory wymaganiach sprzętowych – dodaje Marek Grzebyk
Który OLAP to potrafi i za jaką cenę?

Źródło: HOGART

* Gartner Magic Quadrant for Business Intelligence Platforms, Luty 2010
** Raport gartner Gorup, “BI Applications Benefit From In-Memory Technology Improvements”, październik 2006 *** Raport IDC : „Czas osiągnięcia pierwszych korzyści i czas zwrotu z inwestycji w rozwiązaniach BI: Doświadczenia klienta QlikView, Dokument # IDCWP16R3, Październik 2009
*** Raport IDC: „Całkowity koszt użytkowania rozwiązań BI: Doświadczenia klienta QlikView, Dokument # IDCWP16R, Październik 2009

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top