Wsparcie dystrybucji artykułów elektronicznych przez system WMS
SENTENiedobór półprzewodników, które wykorzystywane są do produkowania elektroniki, to globalny problem. Wpłynął na wzrost zapotrzebowania na artykuły elektroniczne, przez co klienci szukają ofert, które będą dla nich najbardziej korzystne i nie będą musieli obawiać się długiego czasu oczekiwania na przesyłkę. Dlatego warto zadbać o ten aspekt na poziomie zarządzania magazynem. Zwiększenie tempa i jakości realizowanych zamówień zachęca klientów do składania zamówień. Aby to osiągnąć, warto wdrożyć w firmie system WMS, który jest pomocny przy dystrybucji artykułów elektronicznych.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
System WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych – działanie

System WMS pomaga zoptymalizować pracę magazynu przez zwiększenie jej wydajności. Wspiera dystrybucję artykułów elektronicznych i pomaga w zwiększeniu liczby realizowanych zamówień bez konieczności zatrudnienia dodatkowych pracowników. Jeśli szukasz sposobu na oszczędności w firmie, to takie rozwiązanie może być dla Ciebie. Posiada wiele funkcjonalności, które w realny sposób przyczyniają się do polepszenia procesów magazynowych.

Optymalne wykorzystanie powierzchni

System WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych nadzoruje proces obsługi zamówień. Jedno z ważniejszych zadań, jakie pełni, to optymalizowanie wykorzystania powierzchni magazynowej. Rozwiązanie rozlokowuje asortyment na podstawie najbardziej efektywnych reguł, aby kompletacja była łatwiejsza. Wyznacza marszrutę, przyspieszając realizację zamówień, co wpływa na zmniejszenie liczby zbędnych kilometrów, wykonywanych przez magazynierów. Dzięki temu mogą zrobić więcej w krótszym czasie – więc nie ma potrzeby zatrudnienia dodatkowych pracowników.

Multipicking dla dystrybucji artykułów elektronicznych

Multipicking to model kompletacji, w którym magazynier zbiera kilka zamówień w jednym czasie. Oprogramowanie wyznacza metodę łączenia zleceń, dobierając je w oparciu o różne reguły, np. bliska lokalizacja tych produktów. Multipicking stanowi świetne rozwiązanie w firmach dystrybuujących artykuły elektroniczne, szczególnie jeśli duża liczba zamówień składa się z wielu sztuk towaru.

Panel pakowania dla dystrybucji artykułów elektronicznych


Rozwiązanie WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych wyposażone jest w panel pakowania. To punkt kontrolny – w nim sprawdza się poprawność zamówień i eliminuje ewentualne pomyłki. To miejsce styku magazynu i spedycji, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o to, by zlecenia posiadały wszystkie produkty, które zamówił klient. Panel poprawia jakość i przyspiesza czynności wchodzące w proces pakowania. Pracownicy na stanowisku pakowacza mają wiele obowiązków, które muszą wykonywać w odpowiednio wysokim tempie, więc często nie ma czasu, aby zastanawiać się nad szczegółami dotyczącymi zleceń. System WMS prowadzi użytkownika przez wszystkie etapy pracy. Branża dystrybucji artykułów elektronicznych to specyfika zamówień, wśród których często pojawiają się zlecenia, które składają się z kilku lub kilkunastu sztuk czy małych produktów. Dlatego też należy upewnić się, czy paczka została przygotowana w poprawny sposób. Jeżeli klient otrzyma niekompletną przesyłkę, to nie będzie w stanie w pełni skorzystać z towaru – np. drukarka nie uruchomi się, jeśli w zestawie nie będzie kabla zasilającego.

Korzyści płynące z systemu WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych


Oprogramowanie WMS zapewnia doskonałe wsparcie firm w branży dystrybucji artykułów elektronicznych. System zapewnia bezproblemowy przebieg kontroli towaru w magazynie oraz punkcie pakowania. To ważne szczególnie przy drobnym asortymencie, takim jak procesory czy inne małe podzespoły, ale też przy towarze składającym się z kilku części, takim jak golarka z wymiennymi głowicami. Pomimo tego wielu przedsiębiorców zwleka z decyzją dotyczącą wdrożenia rozwiązania w firmie. Warto zapoznać się z korzyściami rozwiązania WMS.

Wszystko pod kontrolą

Do magazynu dostarczono paletę z towarem, lecz magazynierzy nie orientują się, gdzie powinni ją odłożyć. Ląduje więc w losowym miejscu, które jest w danym momencie wolne. Po kilku dniach do firmy spływa zamówienie na asortyment z tej palety. Niestety – pracownik, który wcześniej odłożył ją gdzieś indziej, niż zwykle, jest nieobecny w pracy. Inni magazynierzy nie wiedzą, gdzie jej szukać. Końcowo przeznaczają wiele godzin na poszukiwania, a realizacja zamówienia jest opóźniona… Jeśli nie chcesz przełożyć tej ponurej wizji na rzeczywistość Twojego magazynu, warto pomyśleć o wdrożeniu WMS – systemu, który kontroluje wszystkie procesy wewnątrz magazynu. Produkty trafiające do magazynu zostają przypisane do konkretnych lokacji. Zidentyfikowanie ich trwa parę sekund, a oprogramowanie wyznacza trasę zbiórki, która będzie optymalna i przyspieszy realizację zlecenia.

Krótszy czas kompletacji zamówień


Rozwiązanie WMS pomaga skrócić czas potrzebny na kompletację zamówień. Zidentyfikowanie asortymentu oraz tego, gdzie się znajduje, odbywa się dzięki skanowaniu kodów kreskowych. Magazynierzy używają do tego skanerów bezprzewodowych, które są bardzo wygodnym i praktycznym narzędziem pracy. System WMS sprawdzi się zarówno w przypadku dystrybucji zamówień do klientów B2B, jak i B2C, niezależnie, czy są to zlecenia drobnicowe, czy wielopozycyjne. Wszystkie zostaną obsłużone szybko i płynnie.

Oszczędność pieniędzy


Pomimo że wdrożenie rozwiązania WMS jest kosztowne, długofalowo przyczynia się do oszczędności w organizacji. Już sama eliminacja nadmiarowej trasy przebywanej przez magazynierów w trakcie kompletacji przekłada się na wzrost liczby realizowanych zleceń. Wzrasta efektywność pracy bez zatrudniania kolejnych osób. Pełna kontrola nad zamówieniami pozwala na ograniczenie błędów i zmniejszenie strat finansowych, które mogłyby z nich wyniknąć. Integracja platformy e-commerce z systemem WMS zapewnia polepszenie wrażeń zakupowych klientów – mając dostęp do informacji dotyczących zamówienia na każdym etapie realizacji, chętniej wracają i kupują ponownie.

Podsumowanie


Warto dbać o ciągłość w łańcuchu dostaw i polepszyć proces realizacji zamówień, szczególnie w obliczu globalnego niedoboru półprzewodników. Rozwiązanie WMS dla branży dystrybucji artykułów elektronicznych wspiera firmy z tego sektora. Dlatego warto rozważyć wdrożenie tego systemu do przedsiębiorstwa.

Źródło: www.sente.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top