Skąd bierze się niedobór pracowników w branży produkcji i jak sobie z nim radzić?
sentelogo 120Niedobory pracowników stanowią ogromne wyzwanie wśród przedsiębiorstw z branży produkcji. Aż 74% firm z sektora przemysłu odczuwa efekty problemu z obsadzeniem stanowisk pracy wykwalifikowanymi specjalistami. Brak odpowiednich kandydatów do pracy negatywnie wpływa na konkurencyjność, efektywność, a nawet rozwój organizacji. Jakie są powody niedoboru specjalistów? Jak radzić sobie z takim problemem w firmie? W artykule omówię czynniki, które mają na to wpływ, a także opiszę sposoby, które mogą być pomocne w poszukiwaniu odpowiednich kandydatów.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Jakie są przyczyny oraz rozwiązania niedoboru pracowników w branży produkcyjnej?

Wiele osób uznaje, że główną przyczyną niedoboru pracowników produkcji była pandemia koronawirusa. Choć wpłynęła ona na zachwianie całego sektora przemysłowego, to już w 2018 roku badania szacowały, że do 2030 roku nawet 8 milionów stanowisk pracy może zostać bez obsady. Wiele problemów, które od lat trawiły branżę produkcji, nałożyło się na siebie, przez co pracodawcy mają obecnie trudności ze znalezieniem specjalistów.

Niestabilność w łańcuchu dostaw

Sporym wyzwaniem w branży jest przede wszystkim brak stabilności łańcucha dostaw i produkcji. Jeśli braki materiałów i surowców utrzymują się przez długi czas, należy wówczas dostosować ilość wytwarzanego towaru do możliwości przedsiębiorstwa, a to może wpłynąć na zmniejszenie zatrudnienia w firmie.

Wzrost cen gazu, energii, wojna w Ukrainie, lub nawet – obecnie mało prawdopodobne – nawroty pandemii czy epidemii to czynniki, które mają wpływ na stabilność w firmach produkcyjnych. Zatrudnieni w niepewnym środowisku, są narażeni na stres, więc często odchodzą do innych branż, które są bardziej stabilne.

Rozwiązanie:

Pomimo braku wpływu na ceny energii, czy pozostałe z wymienionych czynników, możesz sobie poradzić z brakami kadrowymi. Wdrażając odpowiednie oprogramowanie, łatwiej będzie zaplanować zapasy i produkcję, a także zautomatyzujesz powtarzalne czynności. Dzięki temu praca, wykonywana wcześniej przez kilka osób, będzie mogła zostać wykonana nawet przez jedną. Takim rozwiązaniem może być np. system ERP albo WMS. Zwróć uwagę, czy oprogramowanie jest dopasowane do potrzeb Twojej firmy. Dzięki temu zacznie ona osiągać lepsze wyniki, a niedobory pracowników nie będą stanowiły takiego problemu, jak wcześniej.

Inflacja i wysokość wynagrodzenia

Inflacja stanowi problem dla wszystkich. Dlatego w raporcie randstad employer brand research 2022 przeczytasz, że dla 79% pracowników w firmach na całym świecie, to właśnie wynagrodzenie jest czynnikiem decydującym o pozostaniu w organizacji. Jeśli rekrutowany specjalista uzna wysokość płacy za niewystarczającą, może nie chcieć zatrudnić się w Twoim przedsiębiorstwie.

Rozwiązanie:

Jeśli brakuje Ci budżetu na to, aby podwyższyć płace w firmie, zastanów się nad pozapłacowymi benefitami, które możesz zaoferować swoim pracownikom. Mogą nimi być np. pakiety sportowe i medyczne, dofinansowanie do posiłków w miejscu pracy, czy platforma do e-learningu.

Niska różnorodność w firmie

Kolejną, mniej oczywistą, choć równie ważną przyczyną, jest niska róznorodność w pracy. W badaniach Deloitte dotyczących gender gap w branży produkcyjnej, można przeczytać, że tylko 30% zatrudnionych w niej pracowników, to kobiety. Dostosowując miejsce pracy tak, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogli się jej podjąć, firmy miałyby szansę na to, aby zmniejszyć problem niedoboru pracowników. Podobny problem dotyczy liczebności starszych osób w zespołach w porównaniu do młodszych. Pracownicy, którzy mają dłuższy staż, zabierają ze sobą wiedzę po odejściu z organizacji. Bez takiego wsparcia, trudno później wyszkolić nowych specjalistów.

Rozwiązanie:

Ciekawy przykład radzenia sobie z niedoborami pracowników pokazało przedsiębiorstwo Corbetts The Galvanizers. Samotne matki oraz studenci to grupy, których firma zajmująca się galwanizacją wcześniej nie brała pod uwagę. Aby więc do nich trafić, zaoferowała elastyczny grafik oraz transport do pracy. W ten sposób organizacja uzyskała możliwość rekrutacji dodatkowych pracowników. Czy w Twojej firmie istnieje możliwość dostosowania miejsc pracy tak, by zaistniała możliwość zatrudnienia osób, które wcześniej zwykle nie były brane pod uwagę? Być może w ten sposób uda Ci się zminimalizować braki kadrowe.

Aby złagodzić skutki odejścia pracownika z długim stażem, zastanów się nad uruchomieniem programu mentorskiego. To dobry sposób na to, aby systematycznie przekazywać wiedzę osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia. Dodatkowo, aby skrócić proces wdrożenia nowego pracownika do pracy, warto posiadać odpowiednio skonfigurowany system ERP lub WMS. Klient Sente, dystrybutor opakowań spożywczych, zdecydował się na wdrożenie powyższych rozwiązań, dzięki czemu udało mu się skrócić proces wdrożenia nowego pracownika z 3 miesięcy do zaledwie 3 godzin.

Jak inaczej możesz sobie poradzić z niedoborem pracowników w branży produkcji?

Firmy produkcyjne mogą przyjąć różne strategie, aby zniwelować problem niedoboru pracowników. Jedna z nich to skuteczna rekrutacja i selekcja. Przyłożenie większej wagi do potencjału kandydatów i ich zdolności może jednak wydłużyć czas, który jest potrzebny, aby znaleźć pracownika. Dlatego automatyzacja procesów wytwarzania przy wykorzystaniu narzędzi IT może być dobrym kierunkiem. W zmniejszeniu zależności produkcji od manualnie wykonywanych zadań może pomóc np. system ERP. Jednak najważniejsze jest znalezienie przyczyny braków kadrowych, występujących w Twojej firmie, a następnie wprowadzenie zmian redukujących lub eliminujących ten problem. Nie ma jednego rozwiązania, uniwersalnego dla każdej firmy. Dlatego warto wypróbować kilka różnych sposobów i dostosować je do specyfiki Twojej działalności.

Źródło: www.sente.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top