Kulisy pracy project managerów realizujących największe projekty IT
Stracone miliony złotych, wiele lat działań na marne — to może być koszt źle wdrożonych projektów SAP ERP. Praca przy projektach na międzynarodową skalę to z jednej strony duża odpowiedzialność, z drugiej zaś szansa na rozwój dla osoby planującej karierę w branży IT. Jak wygląda zarządzanie tego typu projektami, jakie kompetencje warto mieć by realizować te działania z sukcesami i jak zacząć swoją przygodę z projektami SAP ERP? Pokazujemy kulisy pracy managerów realizujących największe projekty IT.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Zarządzanie projektami wdrożeniowymi to całościowa opieka nad potrzebami klienta. To łączenie wielu umiejętności i kompetencji w ramach project managementu. Rolą Procject Managera IT ds. systemów ERP jest połączenie oczekiwań klienta z realnym działaniem zespołu, przypisanym do danego projektu. Praca ta wiąże się z odpowiedzialnością za kompleksowe zarządzanie zleconymi zadaniami.

Prowadzenie zadań od A do Z oznacza odpowiedzialność za całościowe wdrożenie nowego systemu do firmy oraz przygotowanie zatrudnionych w niej osób do nowego funkcjonowania organizacji — od momentu zainicjowania zmiany do codziennego funkcjonowania.

Ciągły rozwój kompetencji jest niezbędny

Do codziennych zadań Project Managera należy bezpośredni kontakt z klientem i odpowiadanie na jego potrzeby, koordynowanie pracy zespołu przypisanego do danego projektu, nadzór nad konfiguracją i personalizacją systemów, pilnowanie odpowiedniego przebiegu wszystkich procesów wdrożeniowych oraz racjonalne zarządzanie budżetem. Taka osoba jest odpowiedzialna także za edukację zespołu pracowników czy wsparcie techniczne i merytoryczne na wszystkich etapach prac. Oczywiście, nie działa sama, lecz ze wsparciem specjalistów. Rolą project managera jest przede wszystkim zarządzaniem zespołem i zadbanie o realizację wszystkich poszczególnych etapów wdrożenia.

Oprócz umiejętności komunikacyjnych czy dobrej organizacji w realizacji codziennych obowiązków niezbędna jest fachowa wiedza oraz znajomość najnowszych rozwiązań. Dlatego ważną cechą osoby wdrażającej projekty SAP ERP jest ciągła chęć rozwoju, a co za tym idzie częsta aktualizacja wiedzy oraz rozwijanie miękkich kompetencji.

W Capgemini zapewniamy swoim pracownikom liczne wewnętrzne szkolenia rozwojowe, dostęp do certyfikowanych kursów oraz warsztatów, takich jak, chociażby Pluralsight czy Coursera — mówi Maria Polak, Senior Project Manager, Market Segment Poland w Capgemini Polska — Kompetencje i umiejętności poszerzane są dzięki szkoleniom zewnętrznym, prowadzonym przez branżowe autorytety oraz najbardziej znaczące nazwiska z branży technologicznej. Bez tej ciągłej aktualizacji wiedzy, trudno jest odpowiadać na wciąż zmieniające się potrzeby rynku — dodaje.


Dynamiczne środowisko rozwiązań SAP


To, co może na początku wydawać się wyzwaniem, po pewnym czasie staje się ogromną korzyścią. A wszystko dlatego, że rozwiązania z zakresu SAP ERP cechuje duża różnorodność. Istnieje szereg narzędzi, które pozwalają na ujednolicenie procesów firmowych w ramach jednej platformy, automatyzację działań czy analizę danych i wysnuwanie wartościowych dla przedsiębiorstwa wniosków. SAP i ekosystem partnerów firmy cały czas rozwijają nowe rozwiązania, szczególnie te oparte o chmurę i w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz mierzenia śladu węglowego.

Capgemini stawia również na rozwój zwinnej metodyki wdrożeń rozwiązań SAP, czyli iCaptivate — podkreśla Maria Polak — Bazując na wielu latach doświadczeń w implementacji różnych systemów SAP w organizacjach ze wszystkich obszarów światowej gospodarki, stworzyliśmy własną metodykę, która stawia na automatyzację części zadań wdrożeniowych, ale jednocześnie jest elastyczna, dopasowana do potrzeb każdego projektu i jest cały czas rozwijana, aby nasi klienci mogli korzystać ze wszystkich nowinek w środowisku SAP — tłumaczy.


Dobór rozwiązań do potrzeb klienta i ich wdrożenie nie będzie więc działaniem rutynowym, ale stale interesującym wyzwaniem. Szczególnie, że potrzeby każdej firmy są inne, a zatem dopasowanie systemu informatycznego do konkretnych wymagań oraz określonego środowiska może być satysfakcjonującym zadaniem. Dodatkowo, rozległa baza wiedzy rozbudowywana od lat przez specjalistów Capgemini pozwala czerpać z najlepszych przykładów implementacji systemów klasy ERP.

Kariera przyszłości

Specjalista ds. systemów ERP to stanowisko, na które zapotrzebowanie w organizacjach stale wzrasta. Coraz więcej firm cyfryzuje się i szuka rozwiązań pozwalających przyspieszyć działania firmy i lepiej zarządzać zasobami. W Polsce wciąż w tym obszarze pozostaje wiele do zrobienia. Tylko co trzecia polska firma korzysta z systemu ERP. Jednak patrząc na historyczne dane widać w tym obszarze wyraźny wzrost. W 2016 była to zaledwie co piąta firma. Dlatego też popyt na usługi ekspertów od wdrożeń SAP ERP będzie nieustannie rósł. Osoba, która wybierze tę ścieżkę kariery, ma wiele możliwości awansu, co sprawia, że jest to bardzo przyszłościowa praca. Rodzina rozwiązań SAP cały czas dynamicznie się rozwija. Starsze wersje systemów SAP ERP będą wspierane jeszcze tylko przez kilka lat, zatem wiele firm już teraz realizuje proces przenoszenia kluczowych operacji do systemu S/4 HANA, a kolejne zaraz ten proces rozpoczną.

Od 2021 roku SAP stawia też mocno na cloud – rozwiązania RISE with SAP zapewniają firmom dostęp do narzędzi klasy ERP w modelu subskrypcyjnym w chmurze. Capgemini od lat jest jednym z wiodących podmiotów realizujących wdrożenia systemów SAP i autoryzowanym partnerem niemieckiego giganta IT. Dzięki iCaptivate, Capgemini wyznacza trendy w implementacji, ale też ma jeden z największych zespołów doświadczonych specjalistów ERP, zatem jest doskonałym miejscem do nauki i rozwoju kariery w środowisku SAP.

Źródło: Capgemini

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top