Usługi aplikacyjne, wymogi multi-cloud oraz rosnący wpływ deweloperów i administratorów (Dev/Ops) oddziałują na biznes w regionie EMEA. Raport „2019 State of Applications Services” (SOAS) nakreśla, jak transformacja cyfrowa wpływa na wdrażanie aplikacji krytycznych i zarządzanie decyzjami.

 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
 
Raport SOAS od F5 wskazuje, że pod wpływem digitalizacji środowisko aplikacji zmierza ku automatyzacji i chmuro-centryczności, rośnie także jego innowacyjność. Raport wskazuje także wynikające z tych trendów wyzwania operacyjne, w tym te związane z bezpieczeństwem.
Aplikacje są obecnie najbardziej wartościowym zasobem w nowoczesnym przedsiębiorstwie, definiują nową erę – Kapitału Aplikacji – mówi Kara Sprague, Senior Vice President and General Manager, Application Services Business Unit w F5. Tegoroczny raport bada podejście firm do transformacji cyfrowej i to, jak optymalizują one zasoby ludzkie, procesy oraz systemy stosowane do tworzenia, wdrażania i dostarczania aplikacji, by zyskać przewagę konkurencyjną i rozwijać biznes


Wyścig do transformacji

Zgodnie z raportem SOAS organizacje w regionie EMEA z determinacją dążą do cyfrowej transformacji, którą uważają za czynnik strategiczny. Aż 75% ankietowanych znajduje się obecnie w trakcie tego procesu, w porównaniu do 68% firm w innych regionach świata. Co więcej, organizacje w EMEA częściej wdrażają aplikacje dla klientów mobilnych (40% w porównaniu do 26% w innych regionach świata). 41% badanych dodaje, że testuje nowe architektury aplikacji, takie jak konteneryzacja i mikrousługi. Region EMEA jest mocno skupiony na optymalizacji IT – niemal trzy czwarte (72%) badanych wskazuje ten element jako oczekiwaną korzyść numer jeden płynącą z transformacji cyfrowej (69% w innych regionach świata). Inne oczekiwane przez biznes EMEA korzyści to optymalizacja procesów biznesowych (58%) i poprawa produktywności pracowników (53%).

Według respondentów trendami, które wywrą wpływ na biznes EMEA w perspektywie 2-5 lat, będą: zastosowanie chmury publicznej (48% respondentów), SDN (47%) oraz analityka zagrożeń w czasie rzeczywistym (43%). Co ciekawe, region EMEA, w odróżnieniu od rynków amerykańskich i azjatycko-pacyficznego, nie wskazał analityki Big Data (41% wskazań) pośród trzech najwyższych priorytetów na liście. Może się to wiązać z unijnym rozporządzeniem RODO i związanymi z tym wątpliwościami dotyczącymi eksploracji danych.

Deweloperzy i administratorzy na pierwszej linii

62% badanych w regionie jest przekonanych, że priorytetowe traktowanie cyfryzacji zmienia sposób w jaki tworzone są aplikacje. Wskaźnik ten spada do 51% w innych częściach świata. Konsekwentnie, 46% biznesów EMEA zauważa pozytywne zmiany w sposobie dostarczania aplikacji do środowiska produkcyjnego, włącznie z udoskonaleniami operacyjnymi, takimi jak częstsze aktualizacje.

Raport konkluduje, że potrzeba szybkiego działania i wdrażania kolejnych innowacji jest katalizatorem światowego trendu, w którym działy DevOps zyskują kluczowy wpływ na operacje biznesowe. Dlatego 63% firm w EMEA wdraża automatyzację i orkiestrację gdziekolwiek jest to możliwe w systemach IT oraz procesach (w porównaniu do reszty świata będącej na poziomie 61%).

Raport odnotowuje, że wewnętrzne silosy w organizacjach zaczynają się załamywać, zaś zespoły między-działowe zaczynają dostarczać więcej innowacji. Automatyzacja i orkiestracja oraz procesy wdrażania są istotne dla utrzymania tempa zmian wymaganego dla aplikacji zewnętrznych.

Wśród najpopularniejszych, sieciocentrycznych narzędzi do automatyzacji w regionie EMEA respondenci wymieniają rozwiązania Cisco (52%), VMware (53%), OpenStack (33%) oraz kombinacje różnych rozwiązań open source (27%). Jednocześnie na popularności zyskują ulubione narzędzia DevOps, takie jak Jenkins (21%) i GitHub Enterprise (16%). W obszarze automatyzacji i orkiestracji, rynek EMEA zdominowany jest przez Python Scripts (59% respondentów), Ansible (52%), Puppet (27%) i GitHub Enterprise (27%).

Strategia i ochrona multi-cloud

45% przebadanych w EMEA firm decyduje obecnie o wyborze środowiska chmurowego odpowiedniego dla swoich aplikacji, kierując się typem aplikacji (np. biznesowe, zarządzanie danymi). Eksperci spodziewają się, że trend ten będzie rósł, napędzając adaptację multi-cloud.

42% firm w regionie korzysta z usług od 2-6 dostawców chmurowych (53% w innych regionach świata). 11% respondentów stosuje rozwiązania 7-10 dostawców, zaś 4% 11-20. Niemal 1/3 (28%) wszystkich organizacji w EMEA unika chmury w innej formie niż SaaS.

Obawy związane z bezpieczeństwem stanowią główną barierę dla firm, które nie mają obecnie planów udostępniania aplikacji w chmurze publicznej. Największe wyzwanie multi-cloud zidentyfikowane w EMEA to radzenie sobie z obecnymi i rozwijającymi się zagrożeniami (40%), wpływem regulacji (31%) oraz stosowaniem spójnej polityki ochrony we wszystkich aplikacjach firmy (30%).

Respondenci EMEA są ostrożni w ocenie swoich zdolności do ochrony aplikacji zewnętrznych. 35% nie ma pewności, że ich organizacja poradziłaby sobie z atakiem na warstwę aplikacyjną we wszystkich trzech możliwych scenariuszach: aplikacji SaaS, chmury publicznej i kolokacji (hoteling).

Przyszłość usług aplikacyjnych

Najczęściej wdrażanymi w EMEA usługami aplikacyjnymi są: sieciowe firewalle (89%), zarządzanie tożsamością i dostępem poprzez SSL VPN (87%), antywirus (87%), ochrona IS/IDS (76%) oraz zarządzanie tożsamością i dostępem przy użyciu aplikacyjnych kontrolerów dostępu (74%). Biznes w regionie EMEA uważa, że zapewnienie krytycznej ochrony jest niezbędne we wdrożeniach aplikacji. Kluczowa dla regionu jest także dostępność (25%), której poświęca więcej uwagi niż reszta świata (20%). Podobne różnice procentowe dotyczą wydajności i mobilności, na których EMEA jest skupiona nieco mniej niż pozostałe regiony.

Najważniejsze planowane wdrożenia usług aplikacyjnych w EMEA są skupione na bramkach IoT (38%), DNSSEC (34%), HTTP/2 (32%), SDN (30%), service mesh (29%). Raport sugeruje, że service-mesh pojawiające się pierwszy raz w raporcie wskazuje, jak na wybór technologii wpływa rosnący apetyt biznesu na nowoczesną architekturę aplikacyjną, środowiska chmurowe i kontenerowe.

Multi-Cloud, z eksperymentu wyrasta na kompleksową strategię dla innowacji. W gospodarce opartej na aplikacjach, usługi aplikacyjne wyrastają na kluczowy czynnik transformacji cyfrowej i biznesowego sukcesu – mówi Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający F5 Networks Poland. W miarę postępowania transformacji cyfrowej wdrażanie spójnych usług aplikacyjnych umożliwi organizacjom dotrzymanie kroku konkurencji i technologicznemu postępowi. Utrzymując zuniformizowane polityki, ochronę i dostępność w całym portfolio aplikacji, biznes znacząco wzmocni swoje możliwości realizacji potrzeb klientów” – dodaje Wiśniewski.


Źródło: F5 Networks

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


OSM w Piątnicy – kompleksowe wdrożenie ERP w branży spożywczej

Sektor spożywczy oczekuje od systemów ERP przede wszystkim zaspokojenia potrzeb w zakresie rozliczania i optymalizacji produkcji, a także…

Rozwiązanie IFS Customer Engagement wybrane przez Baxi Heating

Baxi Heating Ltd decyduje się na wielokanałowe centrum obsługi klienta firmy IFS, które stanowi opartą na chmurze platformę dla telefonii i…

Włoska firma obuwnicza Finest Shoes wybrała system ERP Infor M3 Fashion

Finest Shoes, włoski producent obuwia i właściciel marki Atlantic Stars wybrał aplikację ERP Infor M3 Fashion w wersji Infor Accelerator for…

Długotrwała współpraca liderów – Kelvion stawia na system TETA ERP

Firma Kelvion Machine Cooling Sp. z o. o., oferująca jeden z największych portfeli produktowych w dziedzinie wymienników ciepła w Polsce, od 20…

DEROME, lider przemysłu drzewnego, usprawnia obsługę klienta dzięki IFS Applications

IFS, globalny dostawca oprogramowania dla przedsiębiorstw, informuje, że Derome, jedno z największych szwedzkich przedsiębiorstw przemysłu…

Ceramika Nowa Gala zarządza procesami sprzedaży przy pomocy chmurowego systemu Oracle CX Cloud

Oracle Polska informuje, że w firmie Ceramika Nowa Gala zakończył się podstawowy etap wdrożenia modułów sprzedażowych chmurowego systemu…

Previous Next Play Pause

enova365 490x120 2

Katalog Rozwiązań IT

Back to top