MSP zmierza w stronę cloud computingu
Katgoria: WIADOMOŚCI / Utworzono: 26 lipiec 2012
MSP zmierza w stronę cloud computingu
Małe i średnie przedsiębiorstwa dojrzały do korzystania z profesjonalnych, odpłatnych aplikacji wspierających zarządzanie biznesem – wynika z badania Instytutu Keralla Research przeprowadzonego na zlecenie marki Quatra, należącej do Sygnity SA. Już co drugi polski przedsiębiorca z sektora MŚP rozważa korzystanie z oprogramowania online. Jak pokazuje badanie, do chmury nie trzeba przekonywać właścicieli małych i średnich firm, ale mikroprzedsiębiorców, którzy wciąż z rezerwą podchodzą do nowych technologii i nie dostrzegają korzyści, jakie niesie cloud computing. Spośród właścicieli mikrofirm programami w modelu SaaS zainteresowanych jest 38 proc. przedsiębiorców.
Badanie „Oprogramowanie wspierające pracę MŚP” wykazało, że programy służące do zarządzania procesami biznesowymi są powszechne w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Z rozwiązań księgowych korzysta 78,5 proc. badanych, programy do fakturowania posiada 86,7 proc. badanych, a systemy do zarządzania personelem znalazły nabywców wśród 68 proc. badanych. Obecnie mniej popularne są zaawansowane rozwiązania, jak np. programy służące do zarządzania relacjami z Klientami. Tylko 18,7 proc. ogółu małych i średnich firm korzysta z profesjonalnych narzędzi typu CRM (Customer Relationship Management). Jest to jednak najczęściej wskazywany program, który przedsiębiorcy planują kupić.
Wśród małych i średnich firm można również zaobserwować rosnącą popularność rozwiązań w chmurze. Aż 50 proc. wszystkich badanych wskazało, że chętnie zakupiłoby oprogramowanie w modelu SaaS (Software as a Service). Co ciekawe, dominującą grupę zainteresowanych cloud computingiem stanowią firmy zatrudniające od 10 do 249 pracowników. Natomiast, wyodrębniając grupę mikroprzedsiębiorstw, 62 proc. nie rozważa zakupu oprogramowania w modelu SaaS.
Zdywersyfikowanie sektora MŚP pod względem wykorzystania oprogramowania informatycznego to kolejny wniosek, który płynie z badania. O ile badanie nie wykazało statystycznie istotnych różnic w zakresie wykorzystania podstawowych programów do zarządzania firmą, o tyle uwypukliło zróżnicowane potrzeby dotyczące wykorzystania bardziej zaawansowanych programów. Przykładowo, programy wspierające zarządzanie magazynem są najczęściej wykorzystywane w branży handlowej (68,7 proc.), nieco rzadziej w branżach transportowej / telekomunikacyjnej (53,3 proc.) oraz przemysłowej i budowlanej (po 50 proc.), a najrzadziej w branżach: hotelarskiej i usługowej (odpowiednio 28 i 27 proc.). Programy do wsparcia procesu produkcji są wykorzystywane głównie przez firmy średnie (33,3 proc.) reprezentujące przemysł (35,3 proc.) oraz branżę budowlaną (24,3 proc.). Natomiast z programów CRM najczęściej korzystają firmy handlowe (24 proc.) oraz w identycznym stopniu, firmy usługowe, budowlane i produkcyjne.
Źródło: Sygnity SA
Badanie wykazało, iż nie wszystkie firmy z sektora MŚP korzystają z bardziej zaawansowanych rozwiązań informatycznych wspierających zarządzanie procesami biznesowymi. Są oni bowiem przekonani, że zakup takiego oprogramowanie wiąże się ze znaczącymi kosztami, dlatego nauczyli się prowadzić działalność jedynie za pomocą podstawowych rozwiązań służących np. do fakturowania. Stopniowo zmieniają się jednak przyzwyczajenia sektora w tym zakresie. Coraz więcej właścicieli firm dostrzega, że rynek IT oferuje już szereg programów wspierających funkcjonowanie przedsiębiorstwa, które dostępne są za niewielką opłatą miesięczną – komentuje Robert Tomaszewski, Dyrektor Pionu SMB Sygnity SA, odpowiedzialny za markę Quatra.MŚP zmierza w stronę chmury
Wśród małych i średnich firm można również zaobserwować rosnącą popularność rozwiązań w chmurze. Aż 50 proc. wszystkich badanych wskazało, że chętnie zakupiłoby oprogramowanie w modelu SaaS (Software as a Service). Co ciekawe, dominującą grupę zainteresowanych cloud computingiem stanowią firmy zatrudniające od 10 do 249 pracowników. Natomiast, wyodrębniając grupę mikroprzedsiębiorstw, 62 proc. nie rozważa zakupu oprogramowania w modelu SaaS.
Z badania wynika, że mikrofirmy dopiero poznają nowe rozwiązania i stopniowo zauważają, że korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS oznacza przede wszystkim elastyczność pracy oraz optymalizację kosztów, co jest niezwykle istotne właśnie w przypadku najmniejszych podmiotów gospodarczych. Jestem przekonany, że świadomość przedsiębiorców w tym zakresie będzie stale rosnąć i już za 2-3 lata cloud computing stanie się powszechny – dodaje Robert Tomaszewski.Sektor MŚP jest zróżnicowany
Zdywersyfikowanie sektora MŚP pod względem wykorzystania oprogramowania informatycznego to kolejny wniosek, który płynie z badania. O ile badanie nie wykazało statystycznie istotnych różnic w zakresie wykorzystania podstawowych programów do zarządzania firmą, o tyle uwypukliło zróżnicowane potrzeby dotyczące wykorzystania bardziej zaawansowanych programów. Przykładowo, programy wspierające zarządzanie magazynem są najczęściej wykorzystywane w branży handlowej (68,7 proc.), nieco rzadziej w branżach transportowej / telekomunikacyjnej (53,3 proc.) oraz przemysłowej i budowlanej (po 50 proc.), a najrzadziej w branżach: hotelarskiej i usługowej (odpowiednio 28 i 27 proc.). Programy do wsparcia procesu produkcji są wykorzystywane głównie przez firmy średnie (33,3 proc.) reprezentujące przemysł (35,3 proc.) oraz branżę budowlaną (24,3 proc.). Natomiast z programów CRM najczęściej korzystają firmy handlowe (24 proc.) oraz w identycznym stopniu, firmy usługowe, budowlane i produkcyjne.
Źródło: Sygnity SA
Najnowsze wiadomości
Customer-specific AI: dlaczego w 2026 roku to ona przesądza o realnym wpływie AI na biznes
W 2026 roku sztuczna inteligencja przestaje być ciekawostką technologiczną, a zaczyna być rozliczana z realnego wpływu na biznes. Organizacje oczekują dziś decyzji, którym można zaufać, procesów działających przewidywalnie oraz doświadczeń klientów, które są spójne w skali. W tym kontekście coraz większe znaczenie zyskuje customer-specific AI - podejście, w którym inteligencja jest osadzona w danych, procesach i regułach konkretnej firmy, a nie oparta na generycznych, uśrednionych modelach.
PROMAG S.A. rozpoczyna wdrożenie systemu ERP IFS Cloud we współpracy z L-Systems
PROMAG S.A., lider w obszarze intralogistyki, rozpoczął wdrożenie systemu ERP IFS Cloud, który ma wesprzeć dalszy rozwój firmy oraz integrację kluczowych procesów biznesowych. Projekt realizowany jest we współpracy z firmą L-Systems i obejmuje m.in. obszary finansów, produkcji, logistyki, projektów oraz serwisu, odpowiadając na rosnącą skalę i złożoność realizowanych przedsięwzięć.
SkyAlyne stawia na IFS dla utrzymania floty RCAF
SkyAlyne, główny wykonawca programu Future Aircrew Training (FAcT), wybrał IFS Cloud for Aviation Maintenance jako cyfrową platformę do obsługi technicznej lotnictwa i zarządzania majątkiem. Wdrożenie ma zapewnić wgląd w czasie rzeczywistym w utrzymanie floty, zasoby i zgodność, ograniczyć przestoje oraz zwiększyć dostępność samolotów szkoleniowych RCAF w skali całego kraju. To ważny krok w modernizacji kanadyjskiego systemu szkolenia załóg lotniczych.
Wykorzystanie AI w firmach rośnie, ale wolniej, niż oczekiwano. Towarzyszy temu sporo rozczarowań
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w firmach rośnie, ale tempo realnych wdrożeń pozostaje znacznie wolniejsze od wcześniejszych oczekiwań rynku. Dane pokazują, że z rozwiązań AI korzysta dziś wciąż niewiele przedsiębiorstw, a menedżerowie coraz częściej wskazują na bariery regulacyjne, koszty oraz brak powtarzalnych efektów biznesowych. W praktyce technologia jest testowana głównie w wybranych obszarach, a kluczowe decyzje nadal pozostają po stronie człowieka. Również w firmach, które wdrożyły AI, nierzadko towarzyszą temu rozczarowania.
Europejski przemysł cyfryzuje się zbyt wolno – ERP, chmura i AI stają się koniecznością
Europejski przemysł średniej wielkości wie, że cyfryzacja jest koniecznością, ale wciąż nie nadąża za tempem zmian. Ponad 60% firm ocenia swoje postępy w transformacji cyfrowej jako zbyt wolne, mimo rosnącej presji konkurencyjnej, regulacyjnej i kosztowej. Raport Forterro pokazuje wyraźną lukę między świadomością potrzeby inwestycji w chmurę, ERP i AI a realną zdolnością do ich wdrożenia – ograniczaną przez braki kompetencyjne, budżety i gotowość organizacyjną.
Najnowsze artykuły
5 pułapek zarządzania zmianą, które mogą wykoleić transformację cyfrową i wdrożenie ERP
Dlaczego jedne wdrożenia ERP dowożą korzyści, a inne kończą się frustracją, obejściami w Excelu i spadkiem zaufania do systemu? Najczęściej decyduje nie technologia, lecz to, jak organizacja prowadzi zmianę: czy liderzy biorą odpowiedzialność za decyzje czy tempo jest dopasowane do zdolności absorpcji oraz czy ludzie dostają klarowność ról i realne kompetencje. Do tego dochodzi pytanie: co po go-live - stabilizacja czy chaos w firmie? Poniżej znajdziesz 5 pułapek, które najczęściej wykolejają transformację i praktyczne sposoby, jak im zapobiec.
SAP vs Oracle vs Microsoft: jak naprawdę wygląda chmura i sztuczna inteligencja w ERP
Wybór systemu ERP w erze chmury i sztucznej inteligencji to decyzja, która determinuje sposób działania organizacji na lata- a często także jej zdolność do skalowania, adaptacji i realnej transformacji cyfrowej. SAP, Oracle i Microsoft oferują dziś rozwiązania, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, lecz w praktyce reprezentują zupełnie odmienne podejścia do chmury, AI i zarządzania zmianą. Ten artykuł pokazuje, gdzie kończą się deklaracje, a zaczynają realne konsekwencje biznesowe wyboru ERP.
Transformacja cyfrowa z perspektywy CFO: 5 rzeczy, które przesądzają o sukcesie (albo o kosztownej porażce)
Transformacja cyfrowa w finansach często zaczyna się od pytania o ERP, ale w praktyce rzadko sprowadza się wyłącznie do wyboru systemu. Dla CFO kluczowe jest nie tylko „czy robimy pełną wymianę ERP”, lecz także jak policzyć ryzyko operacyjne po uruchomieniu, ocenić wpływ modelu chmurowego na koszty OPEX oraz utrzymać audytowalność i kontrolę wewnętrzną w nowym modelu działania firmy.
Agentic AI rewolucjonizuje HR i doświadczenia pracowników
Agentic AI zmienia HR: zamiast odpowiadać na pytania, samodzielnie realizuje zadania, koordynuje procesy i podejmuje decyzje zgodnie z polityką firmy. To przełom porównywalny z transformacją CRM – teraz dotyczy doświadczenia pracownika. Zyskują HR managerowie, CIO i CEO: mniej operacji, więcej strategii. W artykule wyjaśniamy, jak ta technologia redefiniuje rolę HR i daje organizacjom przewagę, której nie da się łatwo nadrobić.
Composable ERP: Przewodnik po nowoczesnej architekturze biznesowej
Czy Twój system ERP nadąża za tempem zmian rynkowych, czy stał się cyfrową kotwicą hamującą rozwój? W dobie nieciągłości biznesowej tradycyjne monolity ustępują miejsca elastycznej architekturze Composable ERP. To rewolucyjne podejście pozwala budować środowisko IT z niezależnych modułów (PBC) niczym z klocków, zapewniając zwinność nieosiągalną dla systemów z przeszłości. W tym raporcie odkryjesz, jak uniknąć pułapki długu technologicznego, poznasz strategie liderów rynku (od SAP po MACH Alliance) i wyciągniesz lekcje z kosztownych błędów gigantów takich jak Ulta Beauty. To Twój strategiczny przewodnik po transformacji z cyfrowego "betonu" w adaptacyjną "plastelinę".
Oferty Pracy
-
Młodszy konsultant programista Microsoft Dynamics 365 Business Central
-
Konsultant programista Microsoft Dynamics 365 Business Central
-
Konsultant Microsoft Dynamics 365
-
Konsultant Wdrożeniowy Symfonia – księgowość
-
Microsoft Fabric Engineer (MFE)
-
Data/Business Analyst (PBI/Fabric)
-
CRM consultant
-
Starszy architekt systemów rozproszonych
-
Inżynier Zastosowań AI
Przeczytaj Również
Customer-specific AI: dlaczego w 2026 roku to ona przesądza o realnym wpływie AI na biznes
W 2026 roku o wartości sztucznej inteligencji decyduje nie jej „nowość”, ale zdolność do dostarczan… / Czytaj więcej
Europejski przemysł cyfryzuje się zbyt wolno – ERP, chmura i AI stają się koniecznością
Ponad 60% średnich przedsiębiorstw przemysłowych w Europie uważa, że tempo ich transformacji cyfrow… / Czytaj więcej
Nowa era komunikacji biznesowej, KSeF stał się faktem
Od 1 lutego 2026 roku, w Polsce z sukcesem rozpoczęła się nowa era elektronicznej komunikacji w biz… / Czytaj więcej
Co dziś decyduje o sukcesie projektów IT?
Według danych z analizy rynku IT w 2025 roku, 59% projektów jest ukończonych w ramach budżetu, 47%… / Czytaj więcej
Przemysł w 2026 roku: od eksperymentów do zdyscyplinowanego wdrażania AI
Rok 2026 będzie momentem przejścia firm produkcyjnych od pilotaży technologicznych do konsekwentnyc… / Czytaj więcej
Hakerzy nie kradną już tylko haseł. Oni kradną Twój czas i przyszłość. Jak chronić ERP przed paraliżem?
Hakerzy coraz rzadziej koncentrują się wyłącznie na kradzieży haseł. Ich prawdziwym celem jest dziś… / Czytaj więcej

