loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

„enova to dobry wybór” - w branży przetwórstwa rybnego

enova365 2016Wdrożenie systemu ERP enova do zarządzania produkcją, kadrami i księgowością w szczecińskiej spółce McLean Brothers Poland zapoczątkowało przełom. Nowe narzędzie informatyczne doskonale sprawdza się w branży przetwórstwa rybnego.
Firma McLean Brothers Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej grupy McLean Brothers Fisheries Group - jednego ze światowych liderów połowów, przetwórstwa i sprzedaży ryb słodkowodnych. W Polsce firma istnieje od 1991 roku, bazując na lokalnym surowcu i sprawdzonej, kanadyjskiej technologii oraz know-how.

Choć początki McLean Brothers Poland sięgają jeszcze połowy lat 80., sama marka znana jest lepiej we Francji, Niemczech i Szwajcarii, niż w Polsce. W naszej rodzimej kuchni ryby wciąż zajmują odległe miejsce w rankingu preferencji kulinarnych, a gatunki takie jak okoń i sandacz uchodzą wręcz za ekskluzywne. A to one właśnie stanowią główny produkt szczecińskiej firmy, w większości (85%) przeznaczony na eksport. Ponieważ końcowy odbiorca wyrobów McLean Brothers jest klientem wymagającym, firma od początku istnienia stawia na jakość i wysokie standardy, a nie masowość. Zakład zatrudnia od 80 do 100 pracowników (w zależności od sezonu), z czego 14 osób (8 pracowników biurowych i 6 na hali produkcyjnej) – bezpośrednio zajmuje się obsługą informatyczną firmy. Proces przechodzenia przedsiębiorstwa z tradycyjnych, „ręcznych” form zarządzania, na system w pełni zinformatyzowany trwał od ponad roku. Wdrożenie systemu, opartego na oprogramowaniu enova nastąpiło 1 marca 2011 roku. Wykonawcą tej usługi był szczeciński oddział KOMAKO Software House.

Stworzony przez programistów polskiej firmy SONETA system enova to najnowszej generacji oprogramowanie dla firm. Jest to w pełni zintegrowany program księgowy oraz program do zarządzania oparty o technologię Microsoft.NET. System enova klasyfikowany jest jako tzw. system ERP (Zarządzanie Zasobami Przedsiębiorstwa), dedykowany głównie firmom średniej wielkości, które nie zamierzają budować kosztownych, rozbudowanych sieci właściwych wielkim strukturom korporacyjnym. „Kompaktowy” charakter enova jest odpowiedzią na zapotrzebowania sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), stanowiącego podstawową tkankę nowoczesnej gospodarki.

Ponieważ w takim właśnie formacie mieści się McLean Brothers, enova odpowiadała oczekiwaniom managementu firmy. Korzyści z systemu enova, zdaniem dyrektora generalnego McLean Brothers, są wymierne. Półroczny trud wdrażania nowych rozwiązań i związany z tym wysiłek edukacyjny całej załogi zaczyna przynosić pierwsze efekty w postaci lepszej organizacji pracy i racjonalnego wykorzystania wszystkich zasobów przedsiębiorstwa. Swój niekwestionowany udział w tym sukcesie mają fachowcy z KOMAKO Software House.
Przeprowadziliśmy szereg rozmów z dostawcami usług informatycznych. Oferta, zaprezentowana przez KOMAKO brzmiała najbardziej wiarygodnie – przyznaje Witold Łokaj, dyrektor generalny McLean Brothers. Solidność i profesjonalizm KOMAKO potwierdził się w toku wdrożenia systemu, choć, jak to zwykle bywa – zdarzały się momenty, nad którymi musieliśmy wspólnie dłużej popracować. Momenty te dotyczyły głównie sytuacji, w których trzeba było specyfikę branży przetwórstwa rybnego „przełożyć” na język informatyki.
Oprogramowanie zostało skonfigurowane tak, aby zapewnić firmie:
  • śledzenie partii produktu, zapewniając możliwość rozpoznania źródła dostawy w partii wyrobu końcowego,
  • nadzór nad pracą zespołu produkcji, zaopatrzenia i sprzedaży,
  • zwiększenie produktywności stanowisk,
  • rozliczenie produkcji przetwórczej,
  • pełne rozliczenie kadrowo płacowe.
Aby sprostać wśrubowanym reżimom, a jednocześnie utrzymać rentowność firmy, niezbędne było zastosowanie nowoczesnych narzędzi informatycznych, opartych na systemie enova. Informatyczne wsparcie procesu technologicznego przetwórstwa ryb w firmie McLean Brothers Poland od ponad trzech miesięcy przynosi spodziewane efekty. Zastosowany tam system enova usprawnił pracę na wszystkich poziomach produkcji.
Jeszcze półtora roku temu opieraliśmy swą działalność o tradycyjne metody zarządzania. Informatyzację rozpoczęliśmy praktycznie od zera i dzięki temu, paradoksalnie, wprowadziliśmy ją bez większych oporów. – mówi Witold Łokaj. Nowe rozwiązania często bowiem napotykają na bariery w postaci starych przyzwyczajeń do już sprawdzonych i funkcjonujących w firmie narzędzi. Tymczasem często łatwiej (i taniej) jest zbudować nowy dom, niż bez końca remontować stary. A ponieważ McLean Brothers został wyposażony od podstaw w zupełnie nowy system, analogia z budową domu jest tu zupełnie na miejscu. Nie bez znaczenia pozostawał fakt, że wdrażająca system szczecińska firma KOMAKO Software House – równolegle przeprowadzała szkolenia informatyczne pracowników. Dzięki temu nawet dotychczasowi laicy w dziedzinie obsługi software’u mogli przyswoić sobie dość specjalistyczną wiedzę. Proces „docierania” trwa do dziś, ale najważniejsze, że system funkcjonuje. enova to dobry wybór.- uważa Witold Łokaj.
Źródło: www.komako.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top