loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Cztery twarze enova365

enova365enova365 krakowskiej firmy Soneta, jest rozwiązaniem unikatowym na polskim rynku systemów ERP. Oprócz możliwości korzystania z systemu stacjonarnie, producent udostępnił program w chmurze z różnymi interfejsami: przeglądarkowym obsługującym HTML5 oraz dotykowym na Windows 8 i komórkowym na Windows Phone zgodnymi z zasadami Modern UI. Oznacza to, że użytkownicy enova365 mogą zdecydować nie tylko o sposobie dostępu do systemu, ale również korzystać z programu na preferowanym przez siebie urządzeniu: komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie czy smartfonie. To jedyny system w Polsce o tak wielu „twarzach”, który na poziomie bazy danych, logiki biznesowej i funkcjonalności pozostaje taki sam.
 

 
Starając się sprostać rosnącym oczekiwaniom Klientów i wyzwaniom stwarzanym przez nowe technologie, w tym upowszechnienie urządzeń mobilnych, kilka lat tremu Soneta podjęła decyzje o rozbudowie dotychczasowego, okienkowego systemu ERP enova, działającego na rynku od 12 lat, w kierunku cloud computing. Efektem tych działań jest platforma enova365, posiadająca m.in. interfejs przeglądarkowy. Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom i potrzebom użytkowników enova365, a także chcąc dotrzeć do nowych grup odbiorców, firma zdecydowała się rozwijać system dalej w kierunku Modern UI. enova365 przystosowana została do pracy na Windows 8 i Windows Phone, gdzie możliwe jest korzystanie z aplikacji za pomocą gestu. Co więcej, w trakcie prac rozwojowych, okienkowa enova stała się częścią enova365, jako logika biznesowa oraz jeden z jej interfejsów, a system zmienił nazwę na enova365.

Obecnie enova365 posiada 4 interfejsy, które odpowiadają różnym potrzebom i preferencjom użytkowników:
  • Interfejs okienkowy (Windows Forms) – skierowanym do użytkowników, którzy lubią klasyczny sposób korzystania z systemu, za pomocą tradycyjnych deskopów i myszki.
  • Interfejs przeglądarkowy (HTML 5) – dla mobilnych osób, które cenią sobie pracę z systemem w dowolnym miejscu i czasie, z użyciem dowolnego systemu operacyjnego (Windows, Mac OS, Chrome OS).
  • Interfejs dotykowy (Windows 8) – dla użytkowników tabletów, którzy wolą korzystać z aplikacji poprzez dotyk.
  • Interfejs komórkowy (Windows Phone) – skierowany do osób, które chcą mieć dostęp do systemu za pomocą smartfona.

enova365 niezależnie od wykorzystywanego interfejsu posiada tę samą funkcjonalność. Drobne różnice mogą wynikać jedynie z konwencji interfejsów, co w konkretnych przypadkach ma lub będzie miało wpływ na drobne różnice funkcjonalne. Przykładowo enova365 z interfejsem dotykowym skrojona jest na miarę aplikacji tabletowej np. menu kontekstowe w module Handel udostępnione zostało w kształcie wygodnego w użyciu koła. System został również graficznie dostosowany pod kanwy zasad Modern UI. Przyciski zostały powiększone, a kontrolki i nawigacja odpowiednio rozmieszczone. Responsywność interfejsów dotykowego i komórkowego, odpowiada gestom użytkownika tabletu i smartfonu tak, aby dany element można było powiększyć palcem.

Aplikacje zgodne z zasadami Modern UI, charakteryzują się również prostotą i przejrzystością rozwiązań, bez straty w funkcjonalności systemu. Dlatego w enova365 z interfejsem dotykowym i komórkowym, zostały umieszczone tylko te elementy, które są niezbędne dla użytkownika, w jak najbardziej przejrzystej formie. Producent ograniczył wykonywanie jednej rzeczy na wiele różnych sposobów, pokazując użytkownikowi najlepszą dla niego drogę.
Bardzo cieszymy się, że firma Soneta nie poprzestała w wersji kafelkowej dla Windows 8 swojego rozwiązania enova365, ale zaimplementowała wersję na telefony z systemem Windows Phone. Dziś poza tradycyjnym interfejsem okienkowym lub przeglądarkowym sterowanym myszką i standardową klawiaturą, użytkownik może używać enova365 poprzez dotyk zarówno w aplikacji na tabletach PC jak i w aplikacji na smartfonach Windows Phone. To nowoczesny multiinterfejsowy system ERP, który na poziomie bazy danych i logiki biznesowej pozostaje taki sam. Liczymy na to, że w tym samym kierunku pójdą również inni producenci – Piotr Chrobot, Dyrektor działu Small & Medium Business Solutions and Partners w polskim oddziale Microsoft.
Technologia

enova365 pod Modern UI charakteryzują się dwoma kluczowymi elementami: po pierwsze, jest to aplikacja służąca tylko do komunikacji z użytkownikiem, a wszystkie dane przetwarzane są na serwerze, po drugie interfejs użytkownika jest zaimplementowany w oparciu o pliki XAML. W celu przystosowania aplikacji pod dodatkowe interfejsy (dotykowy i komórkowy), na poziomie technologii, kluczowym dla firmy było stworzenie enova365 działającej zarówno w chmurze publicznej Windows Azure, w chmurze prywatnej oraz modelu mieszanym (hybrydowym). Producent wykorzystał uniwersalny serwer aplikacyjny enova365, który przetwarza wszystkie procesy biznesowe. Dla użytkownika może być dostępny przez interfejs przeglądarkowy. W celu dostosowania systemu pod rozwiązania Modern UI, producent musiał tylko napisać aplikację kliencką służącą do wprowadzania i prezentacji danych. Dzięki tak zaprojektowanej architekturze stworzył, w przeciągu bardzo krótkiego czasu, bo zaledwie 3 miesięcy, rozwiązania pod Windows 8 i Windows Phone.
Gdy kilkanaście lat temu zaczynaliśmy budować nasz system enova, to zdecydowaliśmy się na technologię Microsoft.NET Framework i już wtedy myśleliśmy o stworzeniu rozwiązania online. Gdy nadszedł czas na enova365 jako środowisko docelowe wybraliśmy platformę Windows Azure. Jako firma, która wyrosła z Windows, naturalnym kierunkiem dla nas jest więc Modern UI – mówi Marcin Wojas, dyrektor technologii systemu z firmy Soneta Sp. z o.o.
Zmiany pokoleniowe

enova365 z różnymi interfejsami zwiększa rzesze użytkowników systemu, którzy mogą wybrać formę korzystania z aplikacji, według swoich preferencji. Uwzględniając światowe trendy i zmiany pokoleniowe, enova365 z interfejsem dotykowym i komórkowym, z pewnością zainteresuje osoby młodsze z tzw. pokolenia kciuka, które wyrosły na urządzeniach dotykowych i preferują taką formę korzystania z aplikacji. Spełni on również oczekiwania starszych użytkowników systemów ERP i tych, którzy nie lubią zagłębiać się z obszerną „instrukcją obsługi” działania aplikacji. Duże elementy interfejsu ułatwiają posługiwanie się programem. Dzięki responsywnosci można łatwo poszczególne pozycje w menu powiększyć za pomocą gestu, a dzięki prostocie rozwiązań, korzystanie z systemu jest bardzo intuicyjne. Możliwość powiększania danych elementów, spotyka się również z pozytywnym odbiorem np. osób z wadami wzroku i zaburzoną koordynacją ruchową.
Mimo bardzo wyraźnego i silnego trendu mobilnego i chmurowego, wciąż są i będą firmy, które wolą tradycyjną instalację. Dostęp do programu poprzez przeglądarkę internetową nie wyprze całkowicie tradycyjnego, stacjonarnego rozwiązania. Kierowaliśmy się tą myślą wprowadzając enova365 do naszej oferty. Celem nie było zastąpienie dotychczasowego systemu enova. Dzięki zastosowanej technologii, wykorzystującej wspólny rdzeń systemu, enova365 z różnymi interfejsami jest naturalnym i w pełni zintegrowanym rozszerzeniem dotychczasowego systemu ERP o technologie internetowe – dodaje Marcin Wojas.
ERP poza biurem

Obecnie pracownik nie jest już przywiązany do swojego miejsca pracy. Dzięki rozwiązaniom chmurowym, które umożliwiają stały dostęp do systemu i bazy danych, może on pracować z każdego miejsca i o każdej porze. Co więcej, dzięki dostępności aplikacji na różnych urządzeniach i niskim kosztom dostępu jednostkowego w chmurze, liczba użytkowników systemów ERP rozszerzyła się z operatorów tych programów (główne księgowe, kadrowe, handlowcy etc.), na wszystkich pracowników firmy. Przykładowo enova365 Pulpit Pracownika i Kierownika umożliwia zdalne generowanie oraz zarządzanie wnioskami pracowniczymi i czasem pracy on-line. Kierownik będący na delegacji może zatwierdzić bądź odrzucić wniosek urlopowy swojego podwładnego bezpośrednio ze swojego tabletu. Każdy z pracowników może na bieżąco sprawdzić dostępny limit urlopowy, ma wgląd w swoje dane kadrowe oraz informacje dotyczące czasu pracy. Dodatkowo aplikacja pozwala na udostępnienie danych płacowych, takich jak paski wypłat czy deklaracje PIT. Wszystko to z zachowaniem bezpieczeństwa i prywatności szyfrowanych protokołów HTTPS, używanych powszechnie np. w bankowości.

Pewne funkcjonalności muszą być łatwo dostępne i przekazane w przyjaznej formie. System ERP to już nie tylko program na biurku księgowej czy zdalne wystawianie faktur, ale integracja wszystkich pracowników i kontrahentów firmy w jednym systemie. ERP wychodzi poza biuro firm, dzięki rozwijanym technologiom mobilnym. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że terminarz, poczta czy informacje o swoim stanie konta mamy w swoim telefonie. Obecnie chcemy być na bieżąco również z zawodowymi aspektami naszego życia, jak np. paskiem wypłat czy grafikiem pracy.

Źródło: www.enova.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top