Logistyka 5.0: Siła w ludziach
IBSCTo oczywiste, że branża logistyczna stale się rozwija. Rozwój ten jest coraz szybszy dlatego firmy muszą coraz częściej starać się, aby za nią nadążyć. W 2020 roku pojawiła się logistyka 4.0, będąca częścią czwartej rewolucji przemysłowej. Rynek nabrał rozpędu i wkrótce wkroczymy w nową erę – Logistyka 5.0. Co oznacza ten nowy etap? Jak nadążyć za szybkim rozwojem rynku?


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Logistyka nie jest niczym nowym. Jej początki sięgają czasów starożytnych. Już Rzymianie organizowali zaopatrzenie dla swoich armii. Termin „logistyka” pochodzi od Napoleona. „Maréchal de Logis” (marszałek) był człowiekiem, który szukał schronienia dla swoich wojsk. Od lat 60-tych XX wieku znaczenie transportu stale rośnie, zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.

Dziś w logistyce liczy się przewidywanie przyszłości, dlatego wciąż wprowadzane są ulepszenia i innowacje.

Logistyka 4.0: Innowacje, komunikacja i przyszłość


O logistyce 4.0 połączonej z przemysłem 4.0 pisaliśmy już wcześniej na blogu. Wtedy tylko połowicznie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Logistyka 4.0 to połączenie różnych technologii cyfrowych. Chodzi o Business Intelligence, Internet of Things, oraz Big Data.

Wtedy branża zmagała się z problemami związanymi z pandemią COVID-19. Począwszy od braku materiałów i surowców, a skończywszy na niedoborze personelu. Ale to właśnie te ograniczenia zmusiły firmy do bardziej ekonomicznego wykorzystania zasobów, do szukania alternatywnych rozwiązań. Móc zrobić więcej przy pomocy mniejszej liczby osób. Strzałem w dziesiątkę okazała się technologia i wykorzystanie danych. Logistyka 4.0 stała się faktem.

Tymczasem cyfrowa transformacja logistyki 4.0 dobiega końca. Pandemia COVID-19 pomogła napędzić wiele inicjatyw związanych z wdrażaniem Przemysłu 4.0. Branża zmagała się z ograniczeniami łańcucha dostaw. Trzeba było robić więcej za pomocą mniejszej liczby ludzi.. trzeba było poprawić automatyzację.

Logistyka 5.0 zaczyna się tam, gdzie kończy się 4.0, i idzie dalej w kierunku cyfryzacji. Wraz z wiedzą i zrównoważonym rozwojem.

Logistyka 5.0: Czynnik ludzki, elastyczność i trwałość

Logistyka 4.0 zostaje rozszerzona o trzy dodatkowe zagadnienia: czynnik ludzki, elastyczność i trwałość. 5.0 łączy w sobie założenia 4.0, czyli wszystkie cyfrowe systemy są połączone z siłą ludzką. Priorytetem jest integracja środowiska z innowacjami technologicznymi.

Przykładem tego jest współpraca robotów z pracownikami w magazynach. O ile w 4.0 najważniejsza była automatyzacja, o tyle w 5.0 najważniejsza jest współpraca z czynnikiem ludzkim. Pracownicy są inwestycją długoterminową, a ich dobre samopoczucie i wykształcenie odgrywają ważną rolę. Idziemy o krok dalej: technologia jest dostosowywana do potrzeb i wymagań pracowników. W 4.0 zrobiono krok w kierunku technologii, obecnie wchodzimy na wyższy poziom.

Nie zapominamy też o sztucznej inteligencji i Big Data. Twój magazyn gromadzi wiele bezcennych danych. Dowiedz się, jak wykorzystywać i analizować te informacje oraz znaleźć wąskie gardła w procesie własnego łańcucha dostaw. Znajdź usprawnienia w oparciu o własne dane.

Logistyka się zmienia. Nikt nie wie, jak te zmiany będą przebiegać, ale musisz się upewnić, że będziesz mógł do nich dołączyć. W przeciwnym razie dość szybko zostaniesz zepchnięty na boczny tor - Tom Lems, kierownik projektu IT w firmie Hudig&Veder


Co zrobić, by logistyka 5.0 okazała się sukcesem

Transformacja do nowej ery nie jest czymś, co po prostu się dzieje. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, czego można się spodziewać. Kolejnym jest określenie, dokąd chcemy zmierzać. Możesz próbować samodzielnie odkryć logistykę 5.0 i stawić jej czoła. Ale możesz również dołączyć do naszego peletonu. Dzięki standardowi branżowemu jesteś zawsze na bieżąco i masz pewność, że otrzymujesz odpowiednie narzędzia branżowe, które pomogą Ci się rozwijać. Pomyśl o odpowiednich narzędziach do analizy danych. Przykładem może być firma Hudig&Veder, która w ramach swojej globalnej organizacji pracuje w oparciu o standard branżowy, ale z własnymi modyfikacjami. Dzięki temu wybiegają w przyszłość i są zawsze gotowi na rozwój.

Bądź gotowy z nami na przyszłość, oraz nie tylko na logistykę 5.0. ale także 6.0 i 7.0.

Źródło: www.ibsc.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top