loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
20 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 51 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

IT.integroProwadzenie działalności przedsiębiorczej opiera się o przyjętą strategię i osiąganie okresowych celów. Wśród nich jest zdobywanie nowych klientów, wzrost wydajności przedsiębiorstwa, walka o uzyskanie przewagi konkurencyjnej, rozwój działalności. Jednak głównym celem jest osiąganie wyższych zysków przez zwiększanie przychodów i minimalizację kosztów działalności. Aby osiągnąć ten cel biznesowy, konieczne jest właściwe zarządzanie, wspierane przez odpowiednie rozwiązania, np. system ERP.

 REKLAMA 
 RISE WITH SAP 
 
Czym jest system ERP?

System informatyczny ERP (tzw. systemy planowania zasobami przedsiębiorstwa – ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie, które umożliwia obsługę procesów zachodzących w firmie z poziomu jednego narzędzia. Integruje wszystkie obszary działalności, zapewniając funkcjonalności pozwalające na zarządzanie finansami, księgowością, zakupami, sprzedażą, marketingiem, magazynem, zasobami ludzkimi, produkcją czy serwisem.

Oczywiście, na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Różnią się one zakresem funkcjonalnym, ceną, modelem licencjonowania. Są programy przeznaczone dla przedsiębiorstw o różnych wielkościach czy też takie dopasowane do konkretnej branży. Na co warto zwrócić uwagę, to także możliwość dopasowania oprogramowania do indywidualnych procesów czy otwartość na integrację z innymi programami.

Wybór systemu ERP oraz partnera wdrożeniowego w 7 krokach

Nie ma idealnego systemu ERP – takiego, który odpowiadałby na wszystkie potrzeby każdego przedsiębiorstwa. Jego wybór jest skomplikowany, a decyzja nie powinna zostać podjęta pochopnie – to jednak inwestycja na wiele lat. Od wydajności oprogramowania zależy również efektywność pracy całego przedsiębiorstwa. Szukając odpowiedniego systemu ERP, należy wziąć pod uwagę strategiczne cele przedsiębiorstwa. Z drugiej strony warto oceniać dostępne rozwiązania pod kątem zakresu funkcjonalności i nowoczesności technologii, chociażby wykorzystania chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, Business Intelligence.

Określenie właściwych wymagań oraz wybór odpowiedniego systemu ERP nie gwarantuje jednak sukcesu. Powodzenie projektu w dużej mierze zależy od dostawcy – firmy wdrażającej system ERP. Należy zatem zweryfikować doświadczenie oraz kompetencje specjalistów, którzy zostaną w tym celu zatrudnieni.

Krok 1 – Zbadaj charakterystykę branży oraz swojej firmy

Zacznij od określenia pozycji swojej firmy na tle branży, jej słabych i mocnych stron, a także celów – długo i krótkookresowych. Konieczne będzie również zbadanie możliwości inwestycyjnych i wyznaczenie oczekiwanego okresu zwrotu z inwestycji. To pozwoli Ci na wyznaczenie priorytetów w projekcie wyboru oraz wdrożenia systemu ERP w kolejnym etapie. Jest to podstawa dalszych kroków i bez dokładnej analizy następujące później decyzje będą negatywne w skutkach.

Krok 2 – Przygotuj uzasadnienie projektu

Szukając systemu ERP, będziesz rozmawiał i negocjował z wieloma dostawcami systemów ERP. To oni udzielą Ci najwięcej informacji oraz przygotują indywidualną ofertę. Dzięki opracowaniu uzasadnienia projektu Wasza komunikacja będzie przebiegała sprawnie, a potrzeby Twojej firmy zostaną lepiej zrozumiane.

Tekst jest fragmentem e-booka wydanego przez firmę IT.integro. Pobierz za darmo PORADNIK WYBORU SYSTEMU ERP.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top