loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
IFS: POLECAMY
POLECAMY
19 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 48 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

partnerzy raportu crm 2019

Bo do tanga trzeba dwojga: CRM i ERP. Z tej integracji płyną same korzyści

DSR

ERP i CRM to dwa najpopularniejsze systemy informatyczne eksploatowane przez polskie firmy. Zdarza się, że przedsiębiorstwa korzystają z obu rozwiązań nie integrując ich ze sobą. Zdaniem ekspertów, takie podejście ograbia je z licznych korzyści. Na połączeniu oprogramowania najbardziej skorzystają producenci z sektora spożywczego. Braną ta charakteryzuje się niewielkimi marżami, więc zwiększanie udziału w rynku przez obniżanie cen nie wchodzi w grę. W takiej sytuacją firmy muszą włożyć sporo energii w utrzymanie intratnych relacji biznesowych, a fuzja systemów ERP i CRM może okazać się dla nich zbawienna.

CZYTAJ WIĘCEJ
Polska dynamicznie się rozwija, stopa bezrobocia jest coraz niższa, poprawia się sytuacja finansowa konsumenta, a polskie firmy mają ambicje biznesowe coraz śmielej sięgające poza granice rodzimego kraju. Tak wygląda odbiór Polski w krajach skandynawskich i jest to bardzo optymistyczna obserwacja – firmy skandynawskie liczą bowiem na coraz większą chłonność polskiego rynku i wraz z rozwojem, na coraz większe zainteresowanie swoimi autorskimi produktami i usługami.


 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
 
Duży potencjał drzemie w polskich sektorach produkcji, dystrybucji hurtowej i logistyce. Dotychczasowi dostawcy ERP On-premise będą musieli ustąpić miejsca dużo szybszym, tańszym i wygodniejszym rozwiązaniom Cloud ERP. Szacujemy, że tego rodzaju rozwiązania mogą zdobyć już w 2020 roku co najmniej 20% rynku ERP w Polsce.

Taka optymistyczna prognoza ma źródło w dwóch czynnikach. Po pierwsze, dotychczasowi najwięksi gracze i dostawcy systemów ERP zaczynają implementować moduły oraz częściowo przechodzić na rozwiązania chmurowe. Po drugie jak wynika z analiz i opinii ekspertów, w tym m.in. badania IDG „Chmura publiczna w Polsce 2019”, blisko jedna trzecia (31 proc.) wszystkich małych, 23 proc. średnich i 17 proc. dużych firm jest już dostarczana w modelu chmury obliczeniowej. Jedna na pięć firm otwarcie deklaruje chęć przejścia na rozwiązania IT oparte o Cloud. Te sprzyjające okoliczności powodują, że możemy śmiało prognozować rozwój technologii chmurowej w systemach ERP.

Według wielu analiz i firm badawczych chmura obliczeniowa będzie wiodła prym we wszystkich wdrożeniach IT. Kilka lat temu, w zależności od scenariusza predykcji, IDC przewidywało udział chmury na poziomie od ponad 21% do nawet 38% w średnim ujęciu dla różnych sektorów rynku. Myślę, że śmiało można założyć rozwój tej technologii i pokonanie podstawowych barier. Do głównych przeszkód w efektywnym wdrożeniu chmury obliczeniowej w firmach należały takie czynniki jak np. bezpieczeństwo danych, regulacje prawne i obostrzenia. Dzisiaj te przeszkody praktycznie nie istnieją. Co więcej, analitycy IDC zaznaczają, że wdrożenie rozwiązań opartych o chmurę pozwala zredukować od 10 do 20 % kosztów funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.

Jako norweska firma rozwijamy nasz biznes w Polsce, przede wszystkim z powodu podobieństwa kulturowego Polaków i Norwegów, podobnego podejścia do pracy i relacji w prowadzonych biznesach. W Polsce jesteśmy już obecni od lat poprzez szerokie inwestycje całej grupy Hatteland. Z naszej perspektywy Polska to naprawdę ciekawy i perspektywiczny rynek. Szacujemy potencjał wdrożeń naszego rozwiązania w pierwszych latach od 20 do nawet ponad 30 projektów rocznie. Pozwoli to nam osiągnąć nawet 5% całego rynku rozwiązań prekonfigurowanych do 2025.

Branża IT to jeden z motorów napędowych nowoczesnej gospodarki – obecnie bez zaawansowanych narzędzi informatycznych trudno o skuteczne konkurowanie i rozwijanie biznesu. Polski biznes potrzebuje m.in. profesjonalnych rozwiązań ERP po to by kontrolować swoją skalę i z sukcesem realizować plany ekspansji na rynkach międzynarodowych. Szacujemy, że rynek ten czeka dynamiczny wzrost w najbliższych 5 latach, szczególnie w sekcji ERP opartego o rozwiązania chmurowe. Mowa tu zwłaszcza o firmach produkcyjnych i dystrybucji hurtowej, dla których profesjonalne systemy ERP są swoistym krwiobiegiem informatycznym, pozwalającym na zrównoważone i przemyślane działania.

Cloud ERP to doskonałe narzędzie IT, znacznie bardziej efektywne kosztowo od tradycyjnych, konkurencyjnych systemów On-premise dostępnych w Polsce. Dzięki zastosowaniu rozwiązań chmurowych możliwe jest bowiem ograniczenie łącznych nakładów na system ERP w firmie nawet o ponad 70%. Szczególnie widać to w takich obszarach działalności firmy jak: zakup sprzętu hardware i jego utrzymanie, wynagrodzenie dodatkowego personelu IT po stronie klienta, utrzymanie i wsparcie rozwiązania ERP w czasie. Dodatkowo, wdrożenie Cloud ERP można zamknąć już w 8 tygodni. Polski biznes, obok aspiracji międzynarodowych, zwraca szczególną uwagę na koszty, co naturalnie pcha go w obręb innowacyjnych rozwiązań, z których Cloud wydaje się mieć obecnie największy potencjał.

Autor: Odd Magne Vea CSO w RamBase/ Jakob Hatteland Computer AS.
Źródło: Hatteland Holding

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top