loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
21 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 55 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności, JEST JUŻ DOSTĘPNY DO POBRANIA!


KLIKNIJ I POBIERZ EGZEMPLARZ JUŻ DZIŚ!


PARTNERZY RAPORTU ERP 2021

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Sieci salonów CERMAG stawia na system Comarch ERP XL

CERMAG – ogólnopolska sieć salonów z wyposażeniem łazienek – wybrała innowacyjny i elastyczny Comarch ERP XL. System zastąpił rozwiązanie dużego, zachodniego producenta i obecnie wpiera firmę w procesach logistycznych, handlowych oraz w Internecie. Dodatkowo oprogramowanie umożliwia analizę danych oraz automatyzację rutynowych procesów w niej zachodzących. Z rozwiązania korzysta 80 pracowników w trzech oddziałach firmy.

 REKLAMA 
 sente 
 
Po kilku latach stosowania oprogramowania sprzedażowo-księgowego oraz przeprowadzeniu analizy rynku IT w zakresie systemów ERP, zarząd Cermagu postanowił zastąpić dotychczasowe rozwiązanie. Wdrożenie nowego systemu przyniosło firmie wymierne korzyści, w tym obniżenie wydatków na obsługę oraz utrzymanie rozwiązań informatycznych.
Decyzja o zastosowaniu Comarch ERP XL w naszej firmie była decyzją trafną i optymalną. System wybraliśmy w oparciu o przykłady innych firm handlowych z branży, jak również bazując na opiniach naszych partnerów biznesowych. System krakowskiego producenta spełnił nasze wymagania, przejął wszystkie funkcje zachodniego systemu, a proces wdrożenia objął także dodatkowe obszary. Co ważne - kompleksowa usługa została zrealizowana na bardzo konkurencyjnych warunkach, z zachowaniem korzystnego stosunku jakości do ceny. Zaimplementowane rozwiązania informatyczne pozwalają na optymalizację wielu procesów w zakresie logistyki, sprzedaży, zakupów, czy obiegu dokumentów – mówi Jarosław Leszczyński, prezes zarządu CERMAG.
Obecnie CERMAG korzysta z Comarch ERP XL na 80. stanowiskach w trzech lokalizacjach. Pracownicy w codziennych obowiązkach wykorzystują kilka modułów systemu: Handel, Zamówienia, Księgowość, Środki Trwałe, Płace i Kadry, Mobilny Magazynier, e-commerce B2B, e-Sklep, Business Intelligence, Serwis oraz Administrator .

Dzięki wbudowanym funkcjonalnościom Comarch ERP XL oraz ich pełnej integracji pracownicy mają zagwarantowany dostęp do wszystkich informacji dotyczących stanów magazynowych oraz dostępności produktów w poszczególnych lokalizacjach firmy. Na podstawie zgromadzonych danych, moduł Business Intelligence umożliwia im raportowanie i analizowanie wyników handlowych a także opracowywanie własnych zestawień.
Niezwykle pomocna okazała się wizualizacja danych. Dzięki niej możemy w łatwy oraz intuicyjny sposób zauważyć zależności, ocenić powiązania i wyciągnąć wnioski do dalszego działania. Przedstawienie danych za pomocą przejrzystych wykresów czy podgląd wskaźników daje lepsze zrozumienie informacji oraz ułatwia podejmowanie decyzji. Daje to możliwość natychmiastowej reakcji oraz pełną wiedzę o czynnikach wpływających na rozwój biznesu. Graficzna prezentacja to znacznie więcej niż tekst – podkreśla Jarosław Leszczyński.
Proces magazynowania jest obsługiwana przez moduł Magazyn Wysokiego Składowania, którego funkcjonalności zwiększyły wydajność pracy magazynu oraz wykorzystanie dostępnych powierzchni we wszystkich trzech lokalizacjach. Pracownicy korzystają z systemu również na urządzeniach mobilnych.

Rozwiązanie Comarch ERP XL pozwolił firmie uruchomić dodatkowe kanały sprzedaży. Dzięki wdrożeniu modułu Comarch e-Sklep CERMAG wzmocnił swoją obecność w sieci, a oferta handlowa trafia do szerszego grona klientów. Współpraca ze stałymi dostawcami i odbiorcami została uproszczona i odbywa się online poprzez moduł Comarch B2B.

Projekt wdrożeniowy został zrealizowany przez firmę CDN Partner z Wrocławia. Cały proces trwał około trzech miesięcy. W trakcie instalacji oraz tuż po niej firma Cermag otrzymała profesjonalne wsparcie techniczne i konsultingowe od pracowników CDN Partner. Jako część usługi firma przeprowadziła również cykl szkoleń z zakresu obsługi i konfiguracji systemu.

Źródło: COMARCH

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top