snt logo 2018Do głównych zalet wdrożeń technologii cloud należą: redukcja kosztów utrzymania, zarządzania i konserwacji infrastruktury IT, a także zapewnienie dostępu do ogromnych mocy obliczeniowych i zaawansowanych funkcji analitycznych.
 
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 


Technologie chmurowe są coraz częściej stosowane w sektorze finansowym, a stoją za tym przede wszystkim takie korzyści, jak: skalowalność, elastyczność i bezpieczeństwo rozwiązań cloudowych. W tak specyficznych podmiotach jak instytucje finansowe szczególnie ten ostatni element jest istotny, zarówno np. dla banku, jak i jego klientów. Dowodem na to, że chmura to przyszłość finansów jest m.in. wdrożenie technologii IBM Cloud w Bank of America.

Z tych nowoczesnych rozwiązań mogą korzystać już także polskie firmy i to działające w różnych branżach - mówi Bartłomiej Górecki z firmy S&T, która zajmuje się implementacją systemów chmurowych.


Na całym świecie chmura staje się powszechnym rozwiązaniem, pozwalającym bankom na realizację nowoczesnych strategii cyfrowych. Technologia ta umożliwia przetwarzanie ogromnych wolumenów danych, zapewnia bardzo wysoką dostępność systemów, co ogranicza problem potencjalnych kosztownych przestojów, a także wpływa na zadowolenie klientów, którzy mogą z usług bankowych korzystać szybko, bezpiecznie i wygodnie.

O rosnącym znaczeniu usług chmurowych niezbicie świadczą liczby. Według raportu Worldwide and Regional Public IT Cloud Services Forecast, światowe przychody z publicznych usług w chmurze IT osiągnęły w 2018 r. wartość 182,5 mld USD, natomiast szacowana wartość tego rynku w 2023 r. wyniesie 492 mld USD. Oznacza to średnioroczny wzrost rzędu prawie 22%!

Według badań firmy Datometry, blisko 60% firm, które zdecydowały się na migrację do chmury, zrobiło to ze względu na optymalizację kosztów. W efekcie wdrożeń osiągnięto średnio 15% oszczędności w obszarze IT (dane za Advantages of Cloud Computing in 2019).

Zalety chmury dostrzegają także firmy sektora finansowego, które w technologicznej rewolucji muszą pamiętać o bezpieczeństwie danych oraz obowiązkach nakładanych na nie przez regulatorów rynku.

To rewolucja, która dzieje się na naszych oczach i zmienia oblicze bankowości, a jednym z jej przełomowych momentów było opracowanie przez IBM specjalnej chmury przeznaczonej dla firm z sektorów regulowanych. Podkreślić jednak należy, że z zalet chmury mogą korzystać także wszystkie inne branże - mówi Marcin Klabiński, ekspert IBM.


Chmura specjalnego przeznaczenia. Poznaj przewagi IBM

IBM od lat oferuje wiele rozwiązań opartych na technologiach chmurowych. Z tych narzędzi korzystają firmy różnych branż i wielkości. W badaniach Gartner Peer Insights za rok 2019, IBM Cloud otrzymał najwyższą ogólną ocenę klientów wśród wiodących dostawców infrastrukturalnych usług chmurowych.

Przedsiębiorcy cenią IBM m.in. za możliwości wydzierżawienia indywidualnie konfigurowalnych fizycznych serwerów w chmurze oraz za budowanie zaawansowanych rozwiązań opartych o produkty Vmware.

Naszym ogromnym wyróżnikiem jest też użycie kluczy szyfrujących, oferujących najwyższy na świecie poziom zabezpieczeń. Tylko usługi IBM Cloud Hyper Protect Crypto Services oferują technologię szyfrowania „keep your own key” (KYOK), wspieraną przez najwyższy dostępny na rynku certyfikat w zakresie szyfrowania FIPS 140-2 na poziomie 4. Żadna chmura na świecie nie ma takiego poziomu szyfrowania - podkreśla Marcin Klabiński.


Chcąc jeszcze lepiej dostosować swoje usługi do specyficznych potrzeb klientów, IBM zaprojektował pierwszą na świecie chmurę publiczną przystosowaną do usług finansowych.

Ofertę IBM Cloud for Financial Services przygotowano z myślą o tworzeniu transparentnego systemu, który działa w ramach otwartej chmury publicznej IBM, ale został rozszerzony o specjalne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, zgodności i odporności, które spełniają rygorystyczne wymagania regulatorów, a tym samym odpowiadają na unikalne potrzeby instytucji finansowych.

Co ważne całość oferty została zbudowana przy zaangażowaniu IBM Promontory®, globalnego lidera w dziedzinie usług doradczych z zakresu zgodności z przepisami. Dzięki temu wypracowano rozwiązanie, które wykorzystując dojrzałe już na rynku usługi i technologie chmurowe, rozszerza je o zestaw specyficznych konfiguracji i dodatkowych narzędzi, które przyśpieszają ich adaptację w bankach, ale co również ważne, automatyzują proces ciągłego monitorowania i egzekwowanie zgodności z wytycznymi regulatora - mówi Grażyna Dadej, Dyrektor Zespołu Technicznego IBM Public Cloud na Europę Środkowo Wschodnią.


Jako członek Forum Technologii Bankowych przy Związku Banków Polskich, w szczególności zaś zespołu roboczego pracującego nad kolejną wersją dokumentu PolishCloud, widzę jak wiele wymagań z Komunikatu chmurowego UKNF można w szybki sposób zrealizować dzięki panelowi IBM Cloud® Security and Compliance Center.


Dzięki rozwiązaniom IBM Cloud for Financial Services każde przedsiębiorstwa może zoptymalizować zarządzanie ryzykiem, a jednocześnie podnieść poziom innowacyjności, bezpieczeństwa i zgodności z przepisami.

Źródło: www.snt.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top