EXACTInnowacja jest kluczowym składnikiem umożliwiającym postęp. Zmiana, adaptacja, pozostawianie konkurencji w tyle i wyróżnienie się na rynku – to hasła, które każdy manager powinien mieć z tyłu głowy, bez względu na to co robi w danej chwili. Obrazuje to też cytat Stevea Jobsa, który powiedział: „Nie powinniśmy patrzeć na to czego pragniemy teraz, lecz na to na czym będzie zależało nam w przyszłości”. Ten sam komunikat odnosi się również do magazynów hurtowych i przedsiębiorstw produkcyjnych. W tym aspekcie innowacyjność jest wyzwaniem, które w dużej mierze opiera się na dobrej współpracy i jasnej, otwartej komunikacji.
 
 
Myśląc o własnym przedsiębiorstwie wielkopowierzchniowym należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy jest się w grupie liderów, czy naśladowców w innowacjach? A może w grupie, która stale próbuje nadrobić zaległości? „Badania wskazują, że prawdziwi liderzy stanowią zaledwie 5-10 proc. rynku, 40 proc. to osoby, które podążają za istniejącymi już trendami, natomiast ponad połowa wciąż pozostaje w tyle” – mówi Izabela Górecka, Senior Business Consultant, Exact Software Polska.

Często myślimy o sobie jako o innowatorach, w praktyce jednak okazuje się, że nie jest to takie proste. Nie trzeba być zawsze pionierem, jednak w obecnej rzeczywistości ekonomicznej zajmowanie zawsze bezpiecznego miejsca nie daje rewelacyjnych wyników.

Warunki dla innowacji

Istnieje kilka warunków, które wpływają na sukces innowacji wdrażanych w przedsiębiorstwach oraz magazynach wielkopowierzchniowych. Ważną kwestią dla dopiero rozpoczynających swoje działania w tym segmencie są odpowiednie predyspozycje oraz możliwości pozwalające na wdrażanie innowacji. Istotną sprawą jest odpowiednie dozowanie wprowadzanych innowacji, tak aby mogły osiągnąć zamierzony efekt, ale również by nie zaburzyły dotychczasowego rytmu pracy.
Cała organizacja pracy musi być gotowa na wprowadzenie innowacyjnych zmian – odpowiednie zarządzanie ma być wsparciem do wdrażania nowych rozwiązań oraz zapleczem środków, z których będzie można korzystać. Poziom innowacji, którą zamierzamy wprowadzić powinien być odpowiednio dopasowany do poziomu rozwoju danego przedsiębiorstwa – podkreśla Izabela Górecka.
Rozwój wielkopowierzchniowych hal przemysłowych - najważniejsze trendy

Jeśli spojrzymy na innowacje, które wprowadzają zarządzanie przedsiębiorstwami wielkopowierzchniowymi na kolejny poziom rozwoju, można odnaleźć kilka wyraźnych trendów:
  • Robotyzacja ciągle w górę - robotyzacja jest zjawiskiem coraz częściej spotykanym w wielu przedsiębiorstwach wielkopowierzchniowych. Odgrywa znaczącą rolę w usprawnianiu pracy oraz obniżaniu kosztów.
  • Rola ludzi uległa zmianie - jednym z przykładów na to jak postępuje to zjawisko jest skaner kodów kreskowych. Dzięki niemu pracownicy są o wiele bardziej skoncentrowani na wydawaniu poleceń oraz ich sprawdzaniu, niż na bezpośrednim wykonywaniu zadań.
  • Outsourcing - wiele dużych i mniejszych firm outsoursuje zarządzanie zapasami. Istnieje wiele przyczyn upowszechnienia tego zjawiska: chęć skupienia się na podstawowych działaniach, odnoszenie korzyści finansowych, czy ograniczenie ryzyka. Na rynku pojawia się coraz więcej dostawców 3PL oraz 4PL.
  • Nowe sposoby wysyłania przesyłek - jeśli chodzi o wysyłanie paczek, dostępnych jest wiele ciekawych ofert dzięki nowopowstałym firmom internetowym, które przez duża konkurencję na rynku obniżają zarówno czas, jak i koszt dostawy. Ma to związek z wykorzystaniem niskich kosztów transportu międzynarodowego oraz wsparciem nowych technologii.
  • Transparentność zapasów – dostęp do informacji o zapasach staje się coraz ważniejszy. Coś, co jest standardem w świecie detalicznym, stopniowo staje się tym samym dla hurtowników.
  • Usprawniony system planowania - system planowania w obiektach wielkopowierzchniowych wciąż się usprawnia. Dzieje się tak dzięki możliwości zastosowań inteligentnych rozwiązań, wprowadzeniu odpowiednich algorytmów oraz odpowiednio wyznaczonych procesów działania. W gospodarce działającej w rybie 24/7, kluczem oraz warunkiem rozwoju przedsiębiorstwa są odpowiednie prognozy, planowanie oraz dokładne zarządzanie swoimi zasobami.
  • Urządzenia mobilne – urządzenia mobilne mają znaczący wpływ na jakość i szybkość wykonywanych czynności manualnych w magazynach wielkopowierzchniowych.
Źródło: www.exact.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top