Polska firma w RFID Konsortium

WNP.PLKrakowski Logisys został wybrany przez niemieckie konsorcjum specjalistów ds. technologii RFID na dostawcę platformy middleware. Platforma będzie częścią systemu IT dla kooperantów sieci Metro i REWE.

{MosModule module=RFID_Dzial}

RFID (Radio Frequency IDentification) to technologia pozwalająca stworzyć system kontroli przepływu towarów i osób, w oparciu o zdalny odczyt i zapis danych przy użyciu fal radiowych. W technologii RFID wykorzystywane są specjalne układy elektroniczne (chipy), przytwierdzone do nadzorowanych przedmiotów.

Technologia jest kosztowna, dlatego dopiero raczkuje. Najbardziej kosztowne są chipy, które przyczepia się do poszczególnych np. towarów, opakowań w magazynie. Koszt jednego układu (inaczej: znacznika), jest kilkakrotnie wyższy niż koszt popularnych nalepek z kodami kreskowymi.


RFID-em zainteresowane są na razie duże koncerny. Pierwsze wdrożenie systemu w Europie Wschodniej nastąpiło w rosyjskiej firmie motoryzacyjnej AvtoGaz.

Na świecie zastosowaniem systemów zdalnej kontroli towarów zainteresowane są przeważnie duże koncerny handlowe. W USA RFID testuje m.in. sieć Wal-Mart, w Anglii Tesco a w Niemczech Grupa Metro i sieć REWE.

Grupa Metro posiada własne centrum rozwoju technologii RFID, w którym testuje różne jej zastosowania. Ponieważ jednak tak duża sieć handlowa wdraża nową technologię, będą musiały się nią zainteresować mniejsze firmy, kontrahenci supermarketów, stanowiący część łańcucha dostaw.

W odpowiedzi na potrzeby rynku powstała w Niemczech organizacja RFID Konsortium, założona przez lokalne firmy informatyczne, w celu stworzenia własnych rozwiązań na bazie radiowej identyfikacji towarów.

RFID Konsortium skupia 10 firm: doradczych, specjalizujących się w procesach, wdrożeniowych, czy w systemach ERP, dostawców sprzętu i infrastruktury komunikacyjnej, producent komponentu EDI.

Ale dołączyła do konsorcjum jedna firma z Polski – krakowska spółka Logisys. Ma ona odpowiadać za integracje sprzętu z logiką systemową obsługującą procesy związane ze znakowaniem RFID.

Konsorcjum tworzy zintegrowany pakiet oprogramowania B2B-RFID-Sprinter, którego elementem jest middleware (warstwa pośrednia, inaczej integrująca oprogramowania), oparty na platformie Agilero firmy Logisys.

- Praktyka znakowania RFID to o wiele więcej typów urządzeń niż anteny czy drukarki tagów radiowych. Zaprosiliśmy do współpracy Logisys, ponieważ ich platforma Agilero oferuje elastyczność w integracji urządzeń bardzo różnego typu – mówi Dieter Küchler, animator powstania konsorcjum i jeden z jego szefów.

Dodaje on, że RFID Konsortium zwróciło uwagę na Logisys, kiedy firma otrzymała Europejską Nagrodę Automatycznej Identyfikacji na Euro ID Messe 2006. - Po bliższym przyjrzeniu okazało się, że jest to dokładnie to, czego szukaliśmy dla uzupełnienia naszych kompetencji – twierdzi Küchler.

Pierwszy projekt realizowany przez konsorcjum ma miejsce w firmie Gruninger, dostawcy szwarcwaldzkich kiełbasek. Jego zakończenie przewidziane jest na koniec sierpnia 2007 r.

Firma Logisys dostarcza rozwiązania optymalizujące procesy logistyczne, w których wykorzystywana jest praca mobilna oraz technologie automatycznej identyfikacji i automatycznego zbierania danych. Wykorzystuje specjalnie zaprojektowaną technologię integracji systemów i urządzeń - platformę Agilero.


 Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top