Magazyny Wysokiego Składowania w Wix-Filtron

 WIX-FILTRON, lider na polskim rynku filtrów, uruchomił nowoczesne centrum logistyczne w oparciu o moduł Magazynu Wysokiego Składowania systemu ERP JD Edwards obsługiwany za pomocą kodów kreskowych i terminali radiowych. Za opracowanie i dostarczenie rozwiązania odpowiadała firma Hogart.

{MosModule module=RFID_Dzial}
WIX-FILTRON to największy w Polsce producent i dystrybutor filtrów powietrza, oleju, paliwa dla motoryzacji oraz filtrów przeciwpyłowych i hydraulicznych dla przemysłu. Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w Gostyniu i działa nieprzerwanie od 1982 roku, a od 2002 roku wchodzi w skład międzynarodowego koncernu motoryzacyjnego AFFINIA Group będącego częścią amerykańskiej grupy kapitałowej The Cypress Group z siedzibą w Nowym Jorku. W swojej ofercie ma ponad 1 700 typów filtrów, co przekłada się na ok. 20 tys. pozycji sprzedawanych. Tylko w 2006 r. sprzedał 30 mln sztuk, umacniając pozycję lidera na polskim rynku z 43-proc. udziałem. Ponad połowa sprzedawanych wyrobów jest eksportowana do wielu krajów Europy, Ameryki i Afryki. Firma dostarcza filtry dla czołowych koncernów motoryzacyjnych (Ford, VW, Seat, GM, Fiat, Daewoo, Land Rover, MG Rover) na „pierwsze wyposażenie”, do autoryzowanych stacji serwisowych oraz na rynek części zamiennych.

Modernizacja Centrum Logistycznego
Dynamiczny rozwój firmy spowodował, że w 2005 r. podjęto decyzję o uruchomieniu nowoczesnego Centrum Logistycznego. W ramach tego projektu wybudowano nowy, profesjonalnie zorganizowany magazyn wysokiego składowania o pojemności 16 tysięcy miejsc paletowych i powierzchni 6,5 tys. m2, który w znacznym stopniu usprawnił procesy logistyczne w firmie umożliwiając dostarczenie filtrów w ciągu 24 godzin od momentu złożenia zamówienia.

Zarządzanie magazynem, który dziennie może opuszczać nawet tysiąc niejednorodnych palet (w przypadku WIX-FILTRON palety często zawierają powyżej tysiąca różnorodnych pozycji asortymentowych) musiało być wspierane zaawansowanym systemem informatycznym. Za całość projektu odpowiadała firma Hogart. W ramach I części projektu, zrealizowanej jeszcze w 2005 r., rozszerzono funkcjonalność użytkowanego przez WIX-FILTRON od stycznia 2002 r. systemu JD Edwards o moduł do obsługi magazynu wysokiego składowania – JD Edwards Advanced Warehouse. W ramach II części, która była zrealizowana rok później i niedawno się zakończyła, uruchomiono rozwiązanie mobilne wykorzystujące technologie automatycznej identyfikacji - kody kreskowe i terminale radiowe. Do komunikacji z terminalami radiowymi wykorzystana została platforma Agilero Middleware Standard Server firmy Logisys.

Best-of-breed czy zintegrowany z ERP
W przypadku WIX-FILTRON bardzo szczegółowo zdefiniowane procedury logistyczne oraz restrykcyjne normy dotyczące akceptowalnego poziomu błędów spowodowały, że od systemu obsługującego centrum dystrybucyjne wymagano dużej efektywności i elastyczności. Po kompleksowej analizie dostępnych rozwiązań WIX-FILTRON doszedł do wniosku, że aby docelowe rozwiązanie było efektywne i bezpieczne z punktu widzenia całej firmy, nie może być wyspecjalizowanym systemem do obsługi magazynu zinterfejsowanym z systemem ERP. Dlatego zdecydowano o wdrożeniu modułu do obsługi WMS systemu JD Edwards nadzorującego pozostałą część łańcucha logistycznego. Ważnym kryterium wyboru był też krótki czas potrzebny do uruchomienia rozwiązania obsługującego magazyn.

„Mieliśmy świadomość, że stworzenie i przetestowanie dobrze funkcjonujących interfejsów pomiędzy systemem obsługującym magazyn oraz naszym systemem ERP będzie kosztowne i czasochłonne. Chcieliśmy tego uniknąć i skupić się na funkcjonalności, a nie integracji.” – podkreśla Tomasz Kubica, System Administrator Advance w WIX-FILTRON.

Podobnego zdania jest firma Hogart, która ma bogate doświadczenia we wdrażaniu tego typu funkcjonalności u klientów.

– „Dedykowane rozwiązania do obsługi magazynu, nawet jeśli idealnie zostaną dopasowane do logistyki klienta, mogą działać nieefektywnie z poziomu całej organizacji. Przerywanie łańcucha logistycznego i jego obsługa w dwóch systemach zaprojektowanych według różnych „filozofii” znacząco usztywnia rozwiązanie.” – uważa Przemysław Jarzębowicz, Project Manager w firmie Hogart, odpowiedzialny za wdrożenie systemu do obsługi magazynu w WIX-FILTRON.

Mniej błędów i krótszy czas obsługi klienta
Zastosowanie w centrum dystrybucyjnym nowoczesnych technik magazynowania oraz elastycznego i stabilnego informatycznego systemu zarządzania magazynem pozwoliło na:

  • skrócenie do minimum czasu oczekiwania na zamówiony towar, obecnie jest on dostarczany do klienta w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia,
  • praktycznie wyeliminowanie pomyłek podczas kompletowania zamówień klientów (aktualny poziom błędów to 22 na milion operacji przy założonej normie 40 na milion operacji),
  • znaczące zmniejszenie błędnych asortymentów w lokalizacjach (aktualny poziom tych błędów to 0,043 proc. przy założonej normie 0,116 proc.),
  • lepsze zarządzanie i kontrolę nad przebiegiem procesów magazynowych oraz pełną identyfikację wykonywanych na magazynie operacji (wiadomo, kto i kiedy wykonał operację).

– "Dzięki temu wdrożeniu dwie osoby, które wcześniej zajmowały się obsługą dokumentów papierowych, mogą pracować teraz w magazynie podwyższając wydajność pracy bez zwiększania kosztów. Dodatkowo obniżyliśmy poziom błędów do granicy, która sąsiaduje z bezbłędnością" – powiedział Mirosław Smektała, kierownik magazynu.

Chociaż papierowy obieg dokumentów zlikwidowano, nie zrezygnowano z możliwości powrotu do tej procedury w dowolnej chwili jako sprawdzonej procedury awaryjnej. Unieruchomienie magazynu wysokiego składowania nawet na godzinę mogłoby bowiem być katastrofą dla firmy.

W chwili obecnej konsultanci Hogart przy współpracy z firmą Logisys przygotowują prekonfigurowane rozwiązania do obsługi magazynu z wykorzystaniem kodów kreskowych i mobilnych terminali. Rozwiązania będą adresowane przede wszystkim do przedsiębiorstw korzystających z systemu ERP Oracle JD Edwards. Produkt będzie dostępny w III kwartale 2007 r.

Źródło: www.hogart.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top