Trafniej oceniamy, lepiej przewidujemy

O swoich refleksjach po wdrożeniu systemu ERP, namacalnych efektach i perspektywach rozwoju – Leszek Ciesek, prezes zarządu firmy Effector

Jak wprowadzanie nowych technik wpływało na rozwój Effectora?

MSI Polska IT dla zarządzających w przemyśleNowe techniki to w naszym przypadku informatyzacja całej firmy, również w  obszarze produkcji, i wdrożenie systemu JD Edwards. Procesy te na pewno wpłynęły na poprawę atrakcyjności oferty. Wytwarzanie naszych produktów jest obecnie objęte większą kontrolą i nadzorem. Potrafimy dokładniej planować produkcję i optymalizować terminy realizacji zamówień. Dzięki temu w krótszym czasie możemy wprowadzać nowe rozwiązania, obarczone mniejszym ryzykiem porażki. Posiadamy obecnie odpowiednie narzędzia analityczne, które umożliwiają nam mierzenie trafności decyzji podczas poszerzania oferty.

Dlaczego brak nowoczesnego systemu informatycznego firma zaczęła odczuwać jako barierę rozwoju?

Ciągły rozwój firmy, poszerzanie oferty produktowej i usługowej, wiąże się z dużymi inwestycjami. Zaczęliśmy odczuwać brak dobrego narzędzia, które zapewniłoby odpowiednio szybkie i dokładne kontrolowanie wszystkich procesów biznesowych. Takim narzędziem jest system ERP i w tym kierunku, jego wyboru i wdrożenia, podążyły nasze działania.

Jako dostawcę oprogramowania wybrano firmę Hogart...

Firma Hogart przedstawiła najlepszą ofertę i dlatego została wybrana – zdecydowała relacja możliwości proponowanego rozwiązania i ceny. Oferowane rozwiązanie było dla nas odpowiednie pod względem funkcjonalności i jakości systemu, i zapewni możliwość rozwoju firmy przez następne lata. Wpływ na to miała również dobra opinia z rynku integratorów systemów informatycznych, na którą Hogart zapracował przez lata i którą zweryfikowaliśmy. Ważne było dla nas, aby partner, którego wybierzemy do tak dużego i ważnego dla nas projektu, miał odpowiednie doświadczenie i kompetencje.

Oprogramowanie JD Edwards w największym stopniu spełnia nasze wymagania, które zostały określone podczas etapów analizy potrzeb firmy i wyboru systemu. Ponieważ nie mieliśmy doświadczenia w wyborze i wdrożeniu systemu, w etapach tych korzystaliśmy z usług zewnętrznej firmy audytorskiej.


Effector

Korzenie firmy sięgają 1991 roku, wtedy to rozpoczęto produkcję aluminiowych okapników rynnowych do okien drewnianych.

Obecnie spółka akcyjna Effector w dwóch zakładach produkcyjnych, z siedzibą we Włoszczowie i Kielcach, zajmuje się produkcją: listew wykończeniowych, aluminiowych okapników rynnowych i okładzin okiennych,  szyb zespolonych, a także wykonuje usługi w zakresie obróbki powierzchniowej, takiej jak: anodowanie, okleinowanie, lakierowanie proszkowe oraz obróbki mechanicznej profili aluminiowych.


Jak zmieniło się działanie firmy po uruchomieniu nowego systemu?

Uruchomienie systemu ERP miało wyraźny wpływ na funkcjonowanie
 
Zakład Obróbki Profili Aluminiowych we
Włoszczowie: hala konfekcjonowania profili aluminiowych
firmy i wszystkich procesów biznesowych. Już etap wdrożenia systemu JD Edwards był swego rodzaju rewolucją. Musieliśmy wyznaczyć odpowiednie osoby, które prowadziły ten projekt przez wiele miesięcy i praktycznie były oddelegowane wyłącznie do jego realizacji. W ciągu tych miesięcy widać było, jak zmienia się oblicze firmy. Zmodyfikowana została struktura organizacyjna i model kosztowy. Komórki organizacyjne, do tej pory wcale lub tylko częściowe zinformatyzowane, stały się posiadaczami nowoczesnych narzędzi w postaci systemu ERP.

Jak oceniacie państwo efekty wdrożenia systemu?

Mija 5 miesięcy od produkcyjnego uruchomienia systemu, czyli możemy już z odpowiedniej perspektywy przymierzyć się do oceny wdrożenia. Uważam, że ocena jest pozytywna. Nie przeżyliśmy zawodu – wręcz odwrotnie. Oczywiście nie obyło się bez problemów, ale gładkie przejście przez tak skomplikowany projekt jest chyba niemożliwe. Dzięki wdrożeniu systemu JD Edwards mamy zinformatyzowane wszystkie  komórki i procesy biznesowe, posiadamy nad nimi kontrolę. Przy okazji udało się wprowadzić kilka ważnych rozwiązań, takich jak nowa struktura organizacyjna w powiązaniu z modelem kosztowym i budżetowaniem. Dzisiaj dysponujemy większą liczbą informacji o tym, co dzieje się w firmie. Dzięki temu możemy podejmować szybciej trafniejsze decyzje.

 
Zakład Obróbki Profili Aluminiowych we
Włoszczowie: część procesu okleinowania profili
Jednym z czynników wyboru systemu były możliwości jego rozwoju. Trwają prace analityczne nad oszacowaniem celowości uruchomienia kolejnych modułów systemu JD Edwards, które nie były objęte pierwszą fazą wdrożenia. Ponadto jesteśmy w fazie uruchomieniem hurtowni danych, co jest jakby kolejnym, naturalnym krokiem po uruchomieniu systemu ERP, związanym z coraz większymi potrzebami analitycznymi.
Firma Effector odniosła sukces. Jakie czynniki zadecydowały o powodzeniu?

Najistotniejsze – to chyba dobry pomysł na biznes, znalezienie luki rynkowej i odpowiednie jej wykorzystanie, doświadczenie gromadzone, budowane przez lata wraz z rozwojem firmy, konkurencyjność na rynku polskim i rynkach zagranicznych i otwartość na nowe techniki, ukierunkowana koniecznością spełnienia coraz wyższych wymagań rynku.

 
 Zakład Produkcji Szyb Zespolonych w Kielcach: ramię automatycznego stołu do cięcia szkła

 

 

 

 

 

 

 











 

Tu nie ma miejsca na „wysoki poziom abstrakcji”

 
Andrzej Morawski,
kierownik projektu ze strony firmy Hogart
Przedsiębiorstwo Effector jest znakomitym przykładem polskiej firmy prywatnej, stworzonej i rozwiniętej od podstaw przez właściciela. Ze względu na osiągnięty przez firmę stopień rozwoju okazało się konieczne wprowadzenie do niej zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP. Brak systemu uniemożliwiłby wykorzystanie potencjału przedsiębiorstwa.


Charakterystyczną cechą projektów wdrożeniowych, realizowanych w przedsiębiorstwach takich jak Effector, jest znaczna świadomość celów biznesowych (właściciel wie, jak funkcjonuje jego przedsiębiorstwo, wie, co chce osiągnąć i wie, czego oczekiwać od narzędzi informatycznych oraz od partnera wdrożeniowego). Tu nie ma miejsca na „wysoki poziom abstrakcji”, niekończące się koncepcje etc. Oczekiwane są konkretne rezultaty w uzgodnionym czasie i budżecie, ale zarazem od firmy wdrażającej wymagane jest elastyczne podejście do procesu wdrożenia (bo przedsiębiorstwo żyje również podczas wdrażania systemu i może podlegać zmianom organizacyjnym). Jednocześnie oczekiwany jest transfer wiedzy o systemie do przedsiębiorstwa (czyli minimalizacja kosztów powdrożeniowych – klient nie chce być w nieskończoność uzależniony od firmy wdrażającej). Podsumowując: inwestor wie, co chce osiągnąć i oczekuje od firmy wdrożeniowej, że ta z kolei wie, jak to osiągnąć.Oczywiście należy pamiętać, że tego rodzaju wdrożenie stanowi zawsze duży wysiłek dla personelu użytkownika – gdyż osoby będące beneficjentami wspomnianego „transferu wiedzy” muszą godzić swoje bieżące obowiązki z pracami wdrożeniowymi.

Jak dobrano konfigurację programowych modułów systemu?

Metodyka wdrażania systemu JD Edwards EnterpriseOne zakłada przeprowadzenie warsztatów strategii wdrożenia, podczas których wspólnie opracowywane są szczegółowe wymagania stawiane przed przyszłym rozwiązaniem systemowym (personel Effectora wnosi znajomość swojego specyficznego biznesu, konsultanci firmy Hogart wnoszą znajomość systemu i swoje doświadczenie wdrożeniowe, co przekłada się na osiągniętą wspólnie synergię efektów). W rezultacie definiuje się listę kluczowych czynników, rzutujących na plan i oczekiwany przebieg wdrożenia: biznesowe cele wdrożenia, czynniki mające wpływ na sukces projektu (oraz potencjalne zagrożenia), listę procesów (wraz z opisem) oraz potrzeb zmian organizacyjnych (funkcjonalnych i technologicznych). Dopiero wzięcie pod uwagę tych wszystkich czynników umożliwia precyzyjny dobór niezbędnych modułów funkcjonalnych, rzeczywistej liczby użytkowników systemu, skalowanie wymaganego sprzętu oraz opracowanie harmonogramu prac wdrożeniowych.

Jakie były największe problemy? Czy w tym systemie zastosowano szczególne rozwiązania?

Nie ma dwóch identycznych wdrożeń, nawet w bliźniaczych firmach, podobnie jak nie ma gotowych, możliwych do zaaplikowania parametryzacji. Każdy projekt, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń zespołu wdrożeniowego, niesie ze sobą nowe problemy, wymagające niejednokrotnie nowych rozwiązań. Doświadczenie procentuje szybkością i trafnością znajdowania najlepszych rozwiązań. W tym konkretnym przypadku z najbardziej interesujących problemów, które wymagały rozwiązania, można odnotować:

– zmianę struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa podczas trwania wdrożenia (tu w sposób nieoceniony pomogła nam elastyczność systemu JD Edwards)

– bardzo dużą różnorodność wyrobów gotowych (kolor i długość)

– ewidencję i optymalizację rozkrojów (minimalizacja braków produkcyjnych)

– potrzebę zaawansowanego planowania i harmonogramowania produkcji

Przygotowujemy się do kolejnych etapów wdrożenia – dotyczących planowania materiałowego i produkcji.

Czy połączenia z PeopleSoft a następnie z Oracle miały wpływ na sytuację użytkowników systemów JD Edwards?

Dla użytkowników połączenie JD Edwards z PeopleSoft a następnie z Oracle odbyło się w sposób niezauważalny i nie miało wpływu na bieżący harmonogram wdrożenia. Producent dołożył wszelkich starań (z dzisiejszej perspektywy możemy powiedzieć, że skutecznie), aby utrzymać rozwój i zapewnić stabilność produktu.

Źródło: www.msipolska.pl
Autor: Adam Majczak, MSI Polska

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top