Mobilny pracownik magazynu – efektywność gwarantowana

TOT.NETDlaczego właściwie mobilność coraz częściej wkracza do takich obszarów działalności przedsiębiorstw jak magazynowanie? Co sprawia, że coraz więcej firm podejmuje się inwestycji w tego typu rozwiązania? Podejmując ten temat na przykładzie konkretnych zadań pracowników chcielibyśmy Państwu zaprezentować specyfikę mobilnych prac oraz możliwości i korzyści  ich zastosowań.


Tradycyjne prace magazynowe

Pracownicy magazynowi na co dzień wykonują podstawowe zadania związane z przyjęciami, wydaniami, kompletacją czy też przesunięciami magazynowymi. W dużej mierze ich praca to czynności fizyczne takie jak rozpakowanie, spakowanie, przepakowanie, przeniesienie danych jednostek logistycznych w inne miejsca itd. Na efektywność ich pracy składają się takie czynniki jak bezbłędność i czas. Kiedy pracownicy magazynowi nie są wyposażeni w mobilne urządzenia każdą operację związaną ze zmianami stanów magazynowych zapisują odręcznie i następnie przepisują te informacje do systemu magazynowego. Codzienność to także odręczne zliczanie jednostek logistycznych, za których zmiany stanów pracownicy odpowiadają.

Z pewnością mają Państwo podobne doświadczenia? Jak wiele błędów powstaje podczas odręcznej ewidencji i przepisywania danych do systemu komputerowego? Ile czasu zabiera tak zorganizowana praca?

Każdy z Państwa z pewnością ma swoje sposoby na odpowiednie motywowanie pracowników, aby pojawiało się jak najmniej błędów ... Pomimo to, jeśli zastanawiają się Państwo jak udoskonalić procesy logistyczne zachęcamy do przeanalizowania sposobu mobilnej pracy w magazynach.

Komponenty składające się na mobilność pracy

Etykiety z kodami kreskowymi – wizja doskonalenia procesów wewnętrznych przedsiębiorstwa zakłada zastosowanie kodów kreskowych do unikalnego znakowania obszarów magazynowych (regałów, stref, palet, poszczególnych opakowań i.in.) oraz unikatowych jednostek logistycznych. Kod kreskowy może być stosowany w obiegu zamkniętym wewnątrz przedsiębiorstwa i z przeznaczeniem do obiegu zewnętrznego w przypadku produktów. W kodzie kreskowym jest zaszyta unikatowa informacja identyfikująca bezbłędnie znakowany element. Kod kreskowy może zostać zastąpiony tagiem RFID.

Urządzenia mobilne - to przenośne terminale, które posiadają wbudowany czytnik kodów kreskowy i działają w sieci radiowej. Za pomocą tej sieci możliwe jest przesyłanie informacji o realizowanych pracach automatycznie bezpośrednio do systemu magazynowego. Do innych urządzeń mobilnych możemy zaliczyć np. przenośną drukarkę kodów kreskowych, którą pracownik może mieć przypiętą do paska. Jej wielkość i waga na dzień obecny jest bardzo zminimalizowana, podobnie jak terminali. Umożliwia to energonomiczną i szybką pracę. Urządzenia te mają pomagać, a nie być zbędnym ciężarem, stąd producenci prześcigają się w konstruowaniu coraz lżejszych i bardziej poręcznych modeli.

Mobilne oprogramowanie ProTrace – na terminalu kodów kreskowych zainstalowane jest oprogramowanie ProTrace, które stanowi wzbogacenie funkcji Państwa systemu magazynowego o możliwość mobilnej, automatycznej pracy. Dzięki temu pracownik magazynowy wykonuje na przykład przyjęcia, przesunięcia, wydania jednostek logistycznych tylko na terminalu. Nie musi podchodzić do stanowiska komputerowego i wprowadzać danych o zrealizowanych operacjach. Nie prowadzi także odręcznych zapisów i nie zlicza danych jednostek. To ProTrace zna i podpowiada aktualne ilości dla każdego indeksu towarowego. Jednym narzędziem pracy magazyniera jest terminal z aplikacją ProTrace, która automatycznie wymienia wprowadzane dane z systemem magazynowym lub bezpośrednio z systemem informatycznym klasy MRP/ERP. Dzięki temu w systemie komputerowym są zawsze aktualne stany magazynowe. ProTrace może również podpowiadać pracownikowi poprawne rozłożenie lub lokalizację jednostek w magazynie. Dodatkowo, aplikacja może nie zezwalać wykonać pracownikowi błędnych operacji. Istnieje możliwość przygotowania wielu różnych podpowiedzi i blokad przy wprowadzaniu błędnych danych do ProTrace, zgodnie ze specyficznymi potrzebami przedsiębiorstwa. Korzyść? Oczywiście zawsze bezbłędne i aktualne dane o realizowanych pracach.

Przykładowe mobilne prace  magazynowe 

Przyjęcia magazynowe – pracownik magazynowy przyjmując daną dostawę skanuje kody dostawców i wprowadza za pomocą terminala przyjmowaną ilość. W systemie ProTrace następuje tzw. mapowanie standardów kodów kreskowych różnych dostawców na wewnętrzną numerację. Dzięki temu ProTrace potrafi rozpoznać bez najmniejszego problemu każdy kod dostawcy. Po zatwierdzeniu operacji następuje w systemie przyjęcie magazynowe. Dane o przyjęciu są automatycznie eksportowane do systemu magazynowego.

Przesunięcia magazynowe – każde opakowanie i miejsce magazynowe posiada kod kreskowy. Operacja przesunięcia polega tylko na zeskanowaniu kodów danej jednostki, która jest przenoszona i nowego. ProTrace wie z jakiego miejsca jest zdejmowana jednostka, zdejmuje domyślnie ilość danego indeksu z poprzedniego miejsca i zapisuje zmianę miejsca w systemie magazynowym.

Dodatkowo aplikacja ProTrace na terminalu:
  • podpowie dokładnie w którym miejscu stoi dana jednostka logistyczna i jaki jest jej stan ilościowy na chwilę obecną;
  • wskaże od jakiego dostawcy, w ramach jakiej dostawy, w jakim dniu była przyjęta dana jednostka logistyczna;
  • pozwoli na automatyczne wygenerowanie różnorodnych raportów np. z przyjęcia magazynowego i innych;
  • zarejestruje czas pracy pracowników magazynowych na przykład w przekroju realizacji danego zlecenia i w innych;

Wracając do tytułu niniejszej publikacji „Mobilny pracownik magazynu – efektywność gwarantowana” – biorąc pod uwagę możliwości optymalizacji i bezbłędności pracy, przy zastosowaniu przedstawionych wyżej rozwiązań, znacznie wzrasta efektywność pracy. Badania producentów urządzeń - Symbol, Zebra – wskazują na dwu do czterokrotne skrócenie czasu wykonywania podstawowych operacji magazynowych. Poza tym, istotną korzyścią systemu jest całkowita redukcja błędów podczas wykonywanych prac. Mając zawsze aktualne stany magazynowe eliminowana jest również uciążliwość i czasochłonność okresowych kontroli stanów magazynowych. Za pomocą mobilnych technologii można te prace wykonać w błyskawicznym tempie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pracownik może z terminalem podejść w każde miejsce magazynu w odróżnieniu od tradycyjnego komputera. Nie traci również czasu na podchodzenie do tradycyjnej drukarki i komputera PC.

Źródło: www.totnet.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top