System ERP – czy wystarczy?

ASTORTrudno wyobrazić sobie funkcjonowanie nowoczesnego przedsiębiorstwa bez systemu informatycznego klasy ERP. Systemy te dzięki integracji danych przyczyniły się do korzystnych zmian w przedsiębiorstwach – podniosły wiarygodność gromadzonych danych i przyspieszyły ich przepływ pomiędzy jednostkami firmy. Stały się one podstawą koncepcji „firmy bez papieru”, w której przepływ informacji wewnątrz firmy jest realizowany głównie drogą elektroniczną. Wraz z rozwojem rynku i jego potrzeb wymagania użytkowników wobec systemów ERP stale rosną. Nierzadko okazuje się, że rozwiązania do niedawna uważane za wystarczające – już takimi nie są. Jakich zatem dodatkowych funkcji oczekują ich użytkownicy?
Do niedawna z systemu ERP korzystali użytkownicy pracujący na stacjonarnych komputerach klasy PC zainstalowanych w lokalnej sieci firmy. Dostęp do informacji w ERP możliwy był wyłącznie w firmie, w miejscach gdzie stały komputery. Rozwiązanie to było wygodne w przypadku pracy w warunkach biurowych. Ale na hali produkcyjnej, w warunkach silnego zapylenia, wysokiej wilgotności czy w niskiej temperaturze – jest ono nieefektywne. Pracownicy, wykonując swoją pracę, często przemieszczają się, a ciągłe podchodzenie do odległego komputera, aby np. dokonać wpisu o wydaniu materiałów czy wprowadzeniu ilości braków, jest uciążliwe i często wymaga użycia dodatkowych dokumentów papierowych. Te dokumenty z odręcznymi wpisami dopiero po pewnym czasie są podstawą do zarejestrowania informacji w systemie ERP. W danych mogą się wtedy łatwo pojawić błędy, a dostęp innych pracowników do nich jest opóźniony i spowalnia procesy firmy.

Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie urządzeń, które pozwolą na natychmiastowe wprowadzanie danych i dostęp do nich w miejscu pracy. Mogą to być przenośne terminale pracujące w sieci bezprzewodowej, dotykowe ekrany, tablety itp. Urządzenia te, z uwagi na inne parametry niż komputer stacjonarny (nie mają klasycznej klawiatury i myszki, mają mały ekran), muszą korzystać ze specjalnie zaprojektowanego oprogramowania, dostosowanego do ich możliwości i wygody pracy użytkowników. Zastosowanie tych urządzeń wymaga, więc zaprojektowania i zintegrowania wyspecjalizowanych aplikacji, których w standardzie systemu ERP dotąd nie było.

Automatyzacja wprowadzania i wyboru danych

W zdecydowanej większości dane źródłowe wprowadzane są ręcznie do systemu ERP. Dotyczy to głównie nowych danych (np. nazwa nowego kontrahenta lub numer nowego indeksu materiałowego). Ręczne wprowadzanie danych zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia błędów w trakcie pracy operatora systemu. Użytkownicy często popełniają też błędy w wyborze już wprowadzonych danych (np. magazynier wybiera w systemie inny produkt niż faktycznie przygotowuje do wysyłki).

Rozwiązaniem tych problemów może być:
  • integracja z urządzeniami, które mogą automatycznie wprowadzać dane (np. wagi elektroniczne, obrabiarki zliczające ilość wykonanych detali, czytniki czasu pracy),
  • wprowadzenie urządzeń i systemów automatyzujących wprowadzanie i wybór danych (np. systemy i urządzenia wykorzystujące kody kreskowe lub identyfikatory RFID),
  • systemy OCR (Optical Character Recognition), pozwalające na przetworzenie wydrukowanych na papierze informacji na postać elektroniczną (np. listy przewozowe).
Także w tych przypadkach konieczne jest projektowanie dodatkowych wyspecjalizowanych systemów identyfikacji oraz integracja systemu ERP z urządzeniami pomiarowymi.

Monitoring i sterowanie procesami

Współczesne urządzenia i linie produkcyjne często potrafi ą automatycznie pobierać wymagane surowce z silosów, generować dane o ilości wyprodukowanych detali czy np. informacje o aktualnych parametrach fizykochemicznych trwających procesów. Osoby zarządzające procesem produkcji muszą stale monitorować dużą ilość takich danych. Informacje te trzeba także gdzieś przechowywać, tak, aby po pewnym czasie było możliwe np. ustalenie przyczyn powstawania wadliwych wyrobów czy też wręcz wycofanie wadliwej serii z magazynów. Ilość i złożoność tych danych praktycznie uniemożliwia ich ręczne wprowadzanie. Systemy ERP nie rejestrowały i nadal nie rejestrują tak szczegółowych danych z procesów produkcyjnych. W takim przypadku konieczne jest wykorzystanie odrębnej grupy aplikacji klasy MES i SCADA. Aby np. umożliwić przypisanie odpowiednich danych z produkcji do partii na magazynie, trzeba je także zintegrować z systemem ERP.

Kontrola realizacji założonych planów

Współczesny system ERP może stać się narzędziem „wczesnego ostrzegania” o zagrożeniach realizacji postawionych przez firmę celów. Cele te definiowane są przez różnorodne plany biznesowe: sprzedaży, rentowności, produkcji, kosztów itp. System ERP może dostarczyć bardzo dokładnych informacji finansowych o stanie wykonania tych planów. Kontrola realizacji postawionych celów (tzw. controlling) zazwyczaj realizowana jest w następujących etapach:
  1. Planowanie i budżetowanie

    Etap ten obejmuje przygotowanie i zarządzanie procesem tworzenia rocznego planu finansowego, przygotowaniem planów rzeczowych, automatyczną konsolidację budżetów i planów cząstkowych, tworzenie nowych, zmodyfikowanych wariantów planu, naliczanie różnorodnych wskaźników ekonomicznych i finansowych.

  2. Raportowanie

    Jest to stały, bieżący monitoring działalności przedsiębiorstwa przez porównanie opracowanych planów z ich aktualnym, rzeczywistym wykonaniem. Z reguły wykorzystuje się tu wcześniej zdefiniowane zestawy raportów, które umożliwiają szybką ocenę stanu wykonania planu i ewentualną identyfikację przyczyn odchyleń od niego. Raporty te generuje się w sposób zautomatyzowany i dostarcza także automatycznie w założonych, cyklicznych terminach do wybranych użytkowników.

  3. Analizy

    Etap ten obejmuje operacje związane z analizą niemal dowolnych obszarów działalności przedsiębiorstwa (sprzedaż, przepływy magazynowe, zaopatrzenie, majątek trwały, produkcja, finanse, kadry i płace itp.) z wykorzystaniem informacji bieżących i historycznych, które są zgromadzone w firmowych systemach transakcyjnych. Działania te często wspierane są przez wykorzystanie hurtowni danych. Stosuje się tu różnorodne narzędzia „drążenia” danych i prezentacji wyników – począwszy od arkuszy kalkulacyjnych, a skończywszy na zaawansowanych dedykowanych narzędziach analitycznych. Ostatnie trendy inwestycyjne pokazują zwiększone zainteresowanie firm produkcyjnych w zakresie rozwiązań automatyzujących i urealniających dane controllingowe. Ważną rolę odgrywają tutaj szczególnie systemy klasy EMI (ang. Enterprise Manufacturing Intelligence) zaopatrujące biznesowe hurtownie danych w pakiety informacji o realnych kosztach produkcji (kosztach materiałów, pracy, awarii, mediów itp.) Jeżeli system ERP nie udostępnia narzędzi wsparcia controllingu, często konieczne jest wykorzystanie zewnętrznych narzędzi planistycznych i analitycznych oraz zintegrowanie ich z systemem ERP.
Podsumowanie
Współczesne systemy ERP, z uwagi na rosnące wymagania użytkowników, nie są w stanie samodzielnie zaspokoić wszystkich ich potrzeb, zatem warto rozważać możliwość integracji ERP z innymi wyspecjalizowanymi systemami. W tym kontekście ważne są kompetencje dostawców rozwiązań informatycznych w zakresie efektywnej integracji dostarczanych narzędzi z posiadanym systemem ERP.

Autor: Mirosław Kowalewski, Autor jest kierownikiem Działu Wdrożeniowego w firmie IT-REM Sp. z o.o. , Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Źródło: „Biznes i produkcja” nr 2(1/2010) – www.biznes-i-produkcja.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top