10 kroków udanego wdrożenia systemu ERP

Krok 2 – wybierz odpowiedni zespół projektowy

OPTIMAPARTNESDobrze dobrany do potrzeb przedsiębiorstwa system to z pewnością duża część sukcesu wdrożenia. Ale równie istotnym elementem jest to, w jaki sposób zostanie on wdrożony. Nawet najlepszy w swych założeniach system można skonfigurować w sposób sprawiający więcej problemów niż pożytku, czasem zaś nawet prymitywny system odpowiednio wkomponowany w istniejące procesy operacyjne może zaskoczyć skutecznością.
O tym, jak system zostanie wdrożony, decydują ludzie – zespół projektowy. Jego odpowiedni dobór, zgranie i umocowanie ma bezpośredni wpływ na rezultat całego projektu. Jak to zwykle bywa z zespołem ludzkim, nie ma złotych reguł postępowania. Potrzebne jest wyczucie, doświadczenie i – z pewnością – szczęście. Zwykle w procesie formułowania założeń dostawca systemu zawiera klauzulę mówiącą o oddelegowaniu zespołu doświadczonych, zaznajomionych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa pracowników firmy. To dobre założenie, bo sam proces wdrożenia opiera się na podstawowym podziale kompetencji: dostawca zna system i umie go sformować pod kątem wymagań klienta, a zespół klienta zna przedsiębiorstwo, branżę i jej uwarunkowania, i potrafi zdefiniować wymagania wobec systemu. Założenie to jest oczywiście słuszne, ale dość uproszczone, a od tego, w jaki sposób zostanie potraktowane, wiele zależy.

Istotne jest więc, by do zespołu klienta oddelegowane zostały osoby o dobrej znajomości przedsiębiorstwa, jednak nie takie, które pod wpływem codziennej rutyny nie potrafią wyobrazić sobie wykonywania pewnych czynności w inny niż dotychczas sposób. Nie należy również wybierać osób, których pomysły, jakkolwiek często ciekawe, są całkowicie niewykonalne w realiach danego przedsiębiorstwa. Projekt, w którym niedawno uczestniczyłem, jest tego trafnym przykładem. W bardzo zaawansowanym modelu zaprojektowano procesy tak szczegółowo, że zbyt wiele punktów decyzyjnych i zależności pomiędzy poszczególnymi procesami i ich odwzorowaniem w systemie spowodowało, że produkcja została niemalże całkowicie wstrzymana. Wynikało to z tego, że pracownicy firmy, nieprzyzwyczajeni do sformalizowanego stylu pracy, nie zdawali sobie sprawy, jakie skutki dla cyklu produkcyjnego niesie nieprzestrzeganie procedur obsługi systemu. Model był niemal doskonały, niestety zupełnie niedostosowany do specyfiki przedsiębiorstwa.

Jak więc dobrać właściwie zespół projektowy? Jak wspomniałem: nie ma złotego środka. Wiele zależy od zespołu po stronie dostawcy – tam, gdzie konsultanci wykazują się podejściem wizjonerskim, pragnąc sięgać daleko w przyszłość operacji w firmie, potrzebny jest ktoś, kto będzie weryfikował ich pomysły. Z kolei tam, gdzie zespół dostawcy działa bardziej zachowawczo, konieczna jest osoba z wizją i pomysłami.

Ważną radą, którą chciałbym się podzielić jest to, że skoro dane przedsiębiorstwo zainwestowało w nowy system, to nie powinno oszczędzać na sposobie jego wdrożenia. Dobry zespół projektowy jest w stanie uratować wdrożenia, w których popełniono błędy w doborze rozwiązań aplikacji. I odwrotnie.

Źródło: www.optimapartners.pl
Autro: Maciej Iwaniuk

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top