Wsparcie procesu produkcji przez system ERP – Techniczny Koszt Wytworzenia (TKW) produktów

Branża produkcyjna z roku na rok coraz bardziej docenia wykorzystanie zaawansowanych technologii informatycznych w swojej działalności. Rosnącym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszą się systemy klasy ERP, które w sposób kompleksowy wspierają i automatyzują nawet najbardziej skomplikowane procesy produkcyjne.

Aplikacje ERP pozwalają m.in. na lepszą organizację, planowanie, harmonogramowanie oraz kontrolę jakości, umożliwiają wygodne przechowywanie oraz sprawną dystrybucję wyprodukowanego towaru, zarządzanie sprzętem własnym lub obcym, utrzymanie parku maszynowego oraz wpływają na obniżenie kosztów zarządzania produkcją. Ponadto, niektóre rozwiązania ERP pozwalają analizować i kontrolować rzeczywiste koszty wytworzenia produktów, z uwzględnieniem zarówno kosztu materiałów, jak również kosztów bezpośrednich i pośrednich. Przeprowadzenie takiej analizy pozwala firmom produkcyjnym odpowiedzieć sobie na pytanie, na których produktach firma faktycznie zarabia, oraz które składniki kosztowe wymagają optymalizacji w poszczególnych procesach produkcyjnych.

Tego typu narzędzie oferuje obecny od ponad 15 lat na rynku system Asseco Softlab ERP od Asseco Business Solutions, który wspiera większość biznesowych procesów przedsiębiorstw. Program kładzie szczególny nacisk na zarządzania zapasami, zakupami i sprzedażą, finansami, księgowością, majątkiem trwałym, produkcją, WMS, itd. Moduł Produkcja, wchodzący w skład aplikacji, obejmuje przede wszystkim takie obszary jak harmonogramy oraz procesy technologiczne określane przez receptury, marszruty czy gniazda produkcyjne. System pozwala także na analizowanie, planowanie i rozliczanie procesu produkcji, dzięki wykorzystaniu narzędzia, jakim jest kalkulacja Technicznego Kosztu Wytworzenia (TKW).

Funkcja TKW, dostępna w ramach systemu ERP, umożliwia rejestrację kosztów związanych z cyklem wytworzenia produktów, począwszy od kosztów bezpośrednich (materiały, energia, paliwo, wynagrodzenia) do pośrednich kosztów wydziałowych. Rejestracja rzeczywistego czasu pracy ludzi i urządzeń przekłada się na wyliczenie wskaźników płacowych, amortyzacji, energii. Wewnętrzne procedury przypisują zarejestrowane w module finansowo-księgowym koszty, będące źródłem do odpowiednich przeksięgowań. Mechanizm jest oparty na wymiarach kontrolingowych i wyliczonych kluczach podziałowych. W wyniku całego procesu otrzymywane są realne wskaźniki rentowności, analizy kosztów normatywnych, wykorzystania maszyn i zasobów ludzkich. Mogą być one wykorzystane w strategicznym i operacyjnym procesie podejmowania decyzji biznesowych.

Źródło: www.assecobs.pl
Beata Zembrzuska -Szef Wydziału Handlowo-Wdrożeniowego w Asseco Business Solutions S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top