Strony WWW też lubią NAV-a

Ostatnio przeglądając forum programistów zajmujących się systemem ERP Dynamics NAV, a dokładniej grupę dyskusyjną na znanym portalu społecznościowym, natknąłem się na pytanie: „Jak mogę zacząć swoją przygodę z Dynamics NAV i integracją z rozwiązaniami internetowymi?” Wiele odpowiedzi było dość sceptycznych jeżeli chodzi o takie rozwiązanie, a jedna utkwiła mi dość głęboko: „Po co integrować się ze stronami WWW jak mamy teraz SharePointa oraz klienta Webowego”.
 

 

Dyskusja zapadła mi w pamięć dlatego, że często zajmuję się tematyką WWW i zacząłem się zastanawiać nad odpowiedzią na  powyższe  pytanie  oraz ripostą.

Mimo wszystkich zalet rozwiązań klienta WWW oraz SharePoint, (o których postaram się napisać w innym wpisie), to jestem również świadom ich wad. Rozwiązania te nie są elastyczne tak jak wykorzystanie na przykład Web Services, których mamy szansę używać w najnowszych wersjach Microsoft Dynamics NAV.

Przez elastyczność rozumiem chociażby wygląd strony WWW – nie uzyskamy takiej szaty graficznej stosując standardowe rozwiązania pochodzące z NAVa, jak byśmy osiągnęli korzystając z CSS*, czyli kaskadowych arkuszy stylów, które są podstawą działania stron internetowych.

Również nie widzę zastosowania SharePointa czy klienta WWW do podstawowych funkcjonalności  stron internetowych takich jak pisanie artykułów czy prezentowanie galerii. Będąc klientem nie byłbym zadowolony, gdybym musiał płacić za coś co mogę mieć za darmo, bo stworzenie takiej funkcjonalności w NAVie lub SharePoincie wiąże się z dodatkowym kosztem wdrożenia.

Dlatego napisałem komponent, czyli dodatek, do popularnego systemu zarządzania treścią Joomla! 2.5**, który można wykorzystać do wyświetlania danych z Microsoft Dynamics NAV jak również przesyłania informacji bezpośrednio do systemu ERP. Dzięki takiemu rozwiązaniu administrator strony internetowej nie traci jej podstawowych funkcjonalności, może je również niezależnie rozbudowywać, a dodatkowo ma zapewnianą integrację ze swoim systemem ERP.

Chyba najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest to, że cała logika jest wykonywana po stronie Microsoft Dynamics NAV – czyli do tego do czego został stworzony. Strona internetowa (przynajmniej w zakresie integracji) odpowiada jedynie za wyświetlanie danych uzyskanych z systemu ERP.

Gdzie można zastosować komponent? Chociażby w sklepie internetowym, czy platformie wymiany danych  ze swoimi kontrahentami. Użytkownik strony www może automatycznie złożyć zamówienie sprzedaży czy zlecenie serwisu w NAV nie wiedząc nawet jaki system ERP posiada właściciel strony internetowej.

Źródło: www.integro.pl

Autor: Krzysztof Białowąs

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top