ERP dla wymagających

HUMANSOFT - PRODUCENT SYSTEMÓW ERPWiększość dostępnych na rynku systemów ERP to programy o zbliżonej funkcjonalności. Możliwość obsługi sprzedaży, magazynu czy księgowości to dziś standard w każdym systemie tej klasy. W czym zatem upatrywać istotnych dla firmy różnic w oferowanych przez producentów systemach ERP?
 
 
 
PO PIERWSZE: SPROSTAĆ WYMAGANIOM FIRMY

Ważną rolę w podniesieniu konkurencyjności i wydajności przedsiębiorstwa odgrywają dziś systemy ERP o otwartej architekturze z dostępnymi narzędziami deweloperskimi. Dają one największe możliwości dopasowania rozwiązań do skali i potrzeb firmy, nie tylko na etapie wdrożenia, ale także całego okresu ich wykorzystania. Z systemów tych najchętniej korzystają przedsiębiorstwa, które w celu utrzymania swojej konkurencyjności na rynku, stale poszukują lepszych, skuteczniejszych metod działania. Umiejętność przystosowania się do zmieniającego rynku decyduje, bowiem o sukcesie firmy. To z kolei wymaga od systemu możliwości ciągłej adaptacji go do coraz to nowych potrzeb firmy i zmian w jej funkcjonowaniu. Nie każdy program jest jednak w stanie sprostać takim wymaganiom. Rozszerzenie profilu działalności spółki czy chociażby wprowadzenia zmian procedur zarządzania w obrębie niektórych jej obszarów, może spowodować, że podstawowa funkcjonalność systemu nie sprosta takim wyzwaniom. Tym bardziej, jeśli wprowadzone zostaną rozwiązania nietypowe. W takich przypadkach niezawodne stają się systemy ERP, które umożliwiają dopisywanie i włączanie do programu indywidualnych funkcjonalności tworzonych „pod klucz”.

TRENDY NA RYNKU

Z roku na rok zauważalny jest stały wzrost zapotrzebowania firm na dodatkowe rozwiązania projektowane do systemów ERP. Potwierdza to Tomasz Fidos – Prezes Rady Nadzorczej Humansoft Sp. z o. o., zajmującej się produkcją oprogramowania dla średniej wielkości firm handlowych, produkcyjnych i usługowych.
Od kilku lat obserwujemy pewną nasilającą się tendencję związaną z wdrażaniem systemu ERP. Jakkolwiek jeszcze 5-6 lat temu przedsiębiorstwom z sektora średnich firm wystarczała podstawowa funkcjonalność dostępna w ERP-e, tak dziś prawie każde wdrożenie związane jest z zaprojektowaniem dodatkowych rozwiązań. Wynika to z potrzeby budowania przewagi rynkowej opartej na innowacyjnych metodach zarządzania wymagających często zaprojektowania w systemie dodatkowych unikatowych rozwiązań funkcjonalnych.
ZDANIEM RESELLERA

Potrzebę dopasowywania systemu poprzez włączanie do programu rozwiązań indywidualnych rozumieją partnerzy handlowi Humansoft, którzy projektują tego typu rozwiązania.
Specyfika działalności wielu klientów wymaga rozwiązań ponad standardowych, dopasowanych do konkretnych potrzeb danej firmy. W wielu przypadkach wiążą się one z wąską specjalizacją prowadzonej działalności. - mówi Grzegorz Zarzyński z firmy Zakład Elektroniczny z Ostrowa Wlkp.
Dziś klienci wymagają od systemu pełnej otwartości na ich potrzeby. Jest ona dla nich swoistym buforem, gwarantującym możliwość obsłużenia potrzeb, które pojawią się w dalszym etapie ich rozwoju, bez konieczności wymaniany oprogramowania – dodaje Piotr Jankowiak z firmy Zakład Usług Informatycznych w Ostrowcu Św. W momencie podejmowania decyzji zakupowej firma nie jest w stanie w pełni zdiagnozować swoich potrzeb informatycznych. Dlatego przedsiębiorcy zwracają uwagę nie tylko na elastyczność konfiguracyjną oprogramowania, ale także na możliwość dołączania do programu dodatkowych rozwiązań funkcjonalnych.
JEDEN Z NIEWIELU

Przykładem systemu o otwartej architekturze dającej możliwość dopisywania indywidualnych rozwiązań jest program humansoft HermesSQL. Pozwala on odwzorować nie tylko standardowe procesy biznesowe zachodzące w przedsiębiorstwach, ale również te, które charakterystyczne są tylko dla konkretnej organizacji. Technologia MS SQL SERVER oraz wbudowane w system narzędzia programistyczne dają w tym zakresie nieograniczone możliwości. Co istotne, przy ich pomocy, nie tylko producent oprogramowania, ale także partner handlowy czy informatycy w firmie klienta, mogą dopisywać do systemu dodatkowe rozwiązania i integrować je z podstawową funkcjonalnością programu. Narzędzia te umożliwiają m.in.: projektowanie rozszerzeń funkcjonalnych, tzw. wtyczek do systemu oraz dedykowanych modułów branżowych, od podstaw tworzonych wg wymagań klienta. Personalizacji podlegają również widoki tabel, wyrażenia filtrujące dane a także wszelkie dostępne w programie wydruki dokumentów, raportów i zestawień. Tak wysoka skalowalność oprogramowania umożliwia przystosowanie go do najbardziej złożonych i nietypowych potrzeb biznesowych firmy.

KLIENT DYKTUJE

Większość firm informatycznych współpracujących z Humansoft wyspecjalizowała się w zakresie projektowania rozwiązań funkcjonalnych tworzonych „na miarę”. Dzięki temu mogą oni samodzielnie dopasowywać oprogramowanie do potrzeb swoich klientów. Zakład Elektroniczny z Ostrowa Wielk. jest, na przykład autorem wielu rozwiązań funkcjonalnych dopisanych do systemu humansoft HermesSQL, jak również aplikacji z nim współpracujących. Jedną z nich jest program do zarządzania stacją paliw, który powstał na zamówienie jednej z firm pracujących na systemie Humansoft. Możliwość powiązania funkcjonalności obu systemów pozwoliła klientowi kontynuować pracę na programie humansoft HermesSQL, w którym prowadzona jest gospodarka magazynowa, sprzedaż, rozrachunkami i księgowością oraz obsłużyć specyficzną sprzedaż paliw z dystrybutorów realizowaną przy pomocy aplikacji Stacja Paliw 2008.

Z kolei inny partner Humansoft - Piotr Jankowiak z firmy Zakład Usług Informatycznych z Ostrowca Św. podaje przykład klienta, dla którego zaprojektował w programie dodatkowy moduł Atest DKJ.
Firma zajmująca się produkcją materiałów ogniotrwałych wymagała w systemie możliwości ewidencji wyników badań wykonanych przez dział kontroli jakości oraz powiązania ich z dokumentami wydań dla klientów, a następnie drukowania odpowiednich atestów z bazy badań. To nietypowe wymaganie klienta wymagało zaprojektowania dodatkowego modułu. Otwartość programu ERP pozwoliła nam stworzyć rozwiązanie dokładnie realizujące potrzeby naszego klienta. Moduł Atest DKJ stanowi integralną częścią oprogramowania Humansoft. – mówi Piotr Jankowiak
Także firma ARTO – SOFT z Poznania posiada na swoim koncie rozwiązania dopisane do programu humansoft HermesSQL. Jest ona między innymi twórcą specjalistycznej aplikacji przygotowanej dla sieci sklepów detalicznych pracujących na systemie w trybie on-line. W tym przypadku, możliwość zaprojektowania dodatkowej aplikacji pozwoliła rozwiązać problem związany z częstym zrywaniem połączenia z internetem, który uniemożliwiał pracę w sklepach.
W momencie zerwania połączenia z centralą, sklepy, które pracują na systemie przy pomocy zdalnych pulpitów, nie były w stanie wystawiać paragonów, a więc prowadzić jakiejkolwiek sprzedaży – tłumaczy Wiesław Szahun – właściciel firmy ARTO-SOFT. Aplikacja, którą napisaliśmy, posiada własną lokalną bazę. Dzięki temu gromadzi ona niezbędne informacje pozwalające generować w sposób ciągły paragony do systemu Humansoft-u, a w przypadku braku połączenia z centralą kontynuować wystawianie dokumentów. Z chwilą przywrócenia połączenia z internetem następuje automatyczne przesłanie ich do głównego systemu. Takie rozwiązanie pozwoliło nam definitywnie rozwiązać problem klienta.
ROZSĄDNY WYBÓR

Choć rynek obfituje w systemy ERP, to tak naprawdę programów o dużej skalowalności i otwartości jest niewiele. Zwłaszcza tych, które umożliwiałyby rozszerzanie funkcjonalności niezależnie od planów producenta. Wybierając oprogramowanie biznesowe warto, zatem zwrócić szczególna uwagę na to, aby system nie usztywniał sposobu działania firmy, mocno zaś wspierał ją w dalszym nieskrępowanym rozwoju.

Źródło: www.humansoft.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top