loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Systemy ERP dla MŚP

Systemy ERP z samej definicji mają wspierać zarządzanie niemal wszystkimi procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie - finansami, zarządzaniem personelem, produkcją, dystrybucją, transportem, relacjami z klientami czy obiegiem dokumentów. Ze względu na rozbudowaną funkcjonalność czy koszty wdrożenia, adresowane są przede wszystkim do dużych przedsiębiorstw.

 
Od pewnego czasu na rynku widać jednak rosnące zainteresowanie systemami ERP ze strony firm z sektora MŚP. Powód jest zwykle ten sam: w pewnym momencie pudełkowe systemy okazują się niewystarczające - firmy potrzebują bardziej zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Warto jednak wspomnieć, że sektor MŚP jest bardzo niejednorodny. Z tego powodu, mówiąc o rynku rozwiązań ERP dla MŚP, lepiej posługiwać się kryterium wysokości obrotów firm niż kryterium liczby zatrudnionych osób. Może się bowiem okazać, że firma, zatrudniająca 50 osób może generować obrót dużo wyższy od firmy, zatrudniającej kilkaset osób.

Trwające od 2009 roku spowolnienie gospodarcze pokazało, że firmy z MŚP stosunkowo dobrze sobie w nim radzą – są bardziej elastyczne i szybko dostosowują się do nowych realiów rynkowych. I tak jak kilka lat temu przedsiębiorstwa z tego sektora drastycznie zmniejszały budżety na wszelkie inwestycje, tak teraz trend ten się zmienia. Wynika to nie tylko z ich lepszej kondycji finansowej. Przedsiębiorcy są też bardziej świadomi korzyści jakie mogą zyskać wdrażając system ERP. Należy do nich przede wszystkich stały i szybki dostęp do rzetelnych informacji biznesowych, produkcyjnych, dystrybucyjnych, etc, co pozwala na podejmowanie decyzji i płynne reagowanie na zmiany na rynku.

Zainteresowanie systemami wspierającymi zarządzanie przedsiębiorstwem ze strony firm z sektora MŚP spowodowało, że dostawcy tych rozwiązań dostosowują ofertę do ich potrzeb. Głównie polega to na maksymalnym uproszczeniu i skróceniu czasu wdrożenia do kilku-kilkunastu tygodni. Jest to możliwe dzięki wyłączeniu pewnych funkcjonalności dużych systemów ERP, które nie są priorytetowe dla firm z sektora MŚP. Co ważne, „mniejsze” systemy ERP można stale rozbudowywać o nowe funkcjonalności, dzięki temu mogą one rosnąć wraz ze zmieniającymi się potrzebami danego przedsiębiorstwa.

Ąutor: Maryla Pawlik, Dyrektor ds. Sprzedaży BPSC SA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top