sentelogo 120Rok 2017 upłynął nam głównie pod znakiem zmian w systemach ERP wymuszonych zmianami prawnymi. O JPK wiedzieliśmy już od początku roku. Ale kolejne zmiany prawne, w tym Split Payment, to kolejne poważne wyzwania, które postawił przed dostawcami ERP nasz ustawodawca. Do tego doszła perspektywa uruchomienia dyrektywy RODO, która już w zeszłym roku przykuła uwagę wielu firm, wymuszając projek - towanie i wdrażanie zmian w oprogramowaniu ERP.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Ale zeszły rok to nie tylko wyzwania prawne. Kilku dostawców systemów ERP udostępniło nowe wersje oprogramowania, które w sposób widoczny poprawiają tzw. User Expirience. Wynika to z faktu, że użytkownicy systemów ERP pracują na codzień również na innych rozwiązaniach, aplikacjach na komórkach, i ich oczekiwania względem ergonomii oraz wygody korzystania z rozwiązań biznesowych rosną.

Producenci systemów ERP ciągle szukają nowych możliwości udoskonalania swoich produktów, aby bardziej odpowiadały potrzebom i oczekiwaniom współczesnych organizacji. Bez wątpienia mocno zauważalnym trendem jest rozwój koncepcji Przemysłu 4.0. Definicja tego pojęcia dopiero się kształtuje - na ten moment każdy dostawca pod tym hasłem rozumie coś innego. Rozwiązań, które by rzeczywiście stanowiły implementację tej koncepcji, jest jeszcze niewiele. Ale powszechna integracja w wymianie informacji (pomiędzy maszynami, systemami, ludźmi) to kierunek oczywisty. Nadchodzący rok powinien nam przynieść więcej informacji z realnych wdrożeń tej koncepcji i jak wpływa ona na rozwój i prowadzenie biznesu.

Trendy związane z wykorzystaniem metodyk zwinnych przy wdrożeniach systemów ERP i otwartości na rozbudowę i modyfikacje oprogramowania pod swoje własne potrzeby się utrzymały, i po mału stają się standardem w określonych sytuacjach.

W 2018 roku na pewno pojawi się kilka nowych trendów, które mają szanse stać się siłą napędową rozwoju i zmian w systemach. Pierwszy to nowe wersje systemów z poprawionym istotnie UE. Kolejny kierunek to rozwój funkcjonalności związanych z wspomaganiem zarządzania projektami, zadaniami, przepływem pracy i informacji w firmach.

Ale takich, które pozwolą korzystać z dobrodziejstw dobrej organizacji bez konieczności skrupulatnego modelowania całości bardzo złożonego procesu, bez ograniczania ludzi w organizacji do podejmowania działań poza zaprogramowanymi schematami. Bo jeśli proces / fragment procesu da się opisać schematem decyzyjnym, to należy po prostu jego realizację powierzyć automatom. I rozwój systemów do budowania automatów decyzyjnych w obszarach operacyjnych będzie na pewno silnym trendem w nadchodzącym roku.

Ale apetyty będą rosły. Jak już na poziomie operacyjnym wszystko, co można zostanie zautomatyzowane, przyjdzie czas na automatyzacje decyzji taktycznych. Tutaj bardzo trudno ułożyć algorytmy czy reguły decyzyjne. Ale z pomoca podążają rozwiązania deep learning, czy AI. To, co do tej pory było w sferze opowieści SF, dzisiaj wchodzi “pod strzechy”.

Co kupić, aby sprzedaży nie brakło towaru a nam pieniędzy na zakupy? Ile tego kupić? Jak ułożyć priorytety zleceń produkcyjnych, aby wszyscy klienci byli zadowoleni? Jaka wielkość linii kredytowej jest potrzebna naszej firmie? Jak rozłożyć towar na magazynie, by osiągnąć maksymalna wydajność magazynu? Już niedługo nie trzeba będzie się nad tym zastanawiać.

Źródło: www.sente.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top