Newsletter

loading...
Banner IFS 160x200 2017
loading...

Oczekiwania klientów wobec idealnego systemu ERP

rekord logo 2018 120Obecnie przedsiębiorstwa mają o wiele bardziej sprecyzowane wymagania odnośnie systemu wspomagania zarządzaniem. Rośnie świadomość definicji idealnego systemu ERP. Często firmy wybierają kolejny system ERP, bo z takich czy innych względów, obecny nie spełnił ich oczekiwań. Przedsiębiorstwa są bogatsze o doświadczenia zarówno pozytywne jak i negatywne. Decyzje o wyborze systemu są poprzedzone rzetelnymi przygotowaniami dotyczącymi wymagań funkcjonalnych. Firmy może nie do końca wiedzą, jaki powinien być idealny ERP, ale poprzez zaprzeczenie stanu niedomagania obecnego systemu zarządzania kreują wizję swoich oczekiwań. Dlaczego zatem firmy decydują się na zmianę systemu?


  REKLAMA  
  IFS Banner 290x250 2015  
 
Najczęstsze powody to niewydolność funkcjonalna (szczególnie w kontekście zmian przepisów prawa), błędy w oprogramowaniu, długi czas reakcji na zgłoszenia serwisowe, niska wydajność aplikacji, wysoki koszt utrzymania systemu, przestarzałe technologie jego tworzenia, słabe wsparcie dla nowoczesnych technologii wytwarzania (jak np. Przemysł 4.0), trudności w integracji z innymi aplikacjami (np. klasy MES), mała elastyczność w implementacji dedykowanych rozwiązań, brak perspektyw rozwoju itd.

Czy jeśli sprostamy tym trudnościom, to otrzymamy system idealny? I czy będzie to jeden system? A może kilka, zintegrowanych bardziej lub mniej? A może firmy w ogóle nie potrzebują systemu ERP a tylko usług wspierających prowadzenie biznesu, opartych o narzędzia informatyczne?

Idealny system to taki, który nie sprawia nam kłopotów, wspiera obecne procesy biznesowe, a także - co ważne - gwarantuje wsparcie, świadczone w przyszłości. Poza tym zapewnia pomoc wysokiej klasy konsultantów, których wiedza i doświadczenie pozwalają na wspieranie kluczowych kompetencji przedsiębiorstwa.

Wybierając system ERP firmy kierują się kryterium czysto biznesowym. Jest to inwestycja, która musi przynieść wymierne korzyści finansowe w jasno określonych obszarach i krótkiej perspektywie czasu. Z systemem ERP jest o tyle problem, że aby był skuteczny, wymaga wysokiej jakości danych. Przedsiębiorstwa definiują obszary funkcjonalne precyzyjnie, obszar wdrożenia lokując w zagadnieniach charakterystycznych tylko i wyłącznie dla danego obiektu gospodarczego.

Reasumując, stwierdzić można, że nie do końca wiadomo, jaki powinien być idealny system ERP, za to łatwiej określić, jaki być nie powinien. Systemy ERP poprzez ciągłe doskonalenie zmierzają do ideału systemu wspomagania zarządzania, ale czy już go osiągnęły, śmiem wątpić.

W przypadku aplikacji Rekord.ERP dążenie do ideału przekłada się na jego cechy funkcjonalne takie jak: elastyczność, możliwość dostosowania w szerokim zakresie, silne wsparcie dla nowoczesnych technik planowania produkcji, „odpapierzenie produkcji”, możliwość budowy dedykowanych rozwiązań np. B2B, nowoczesne aplikacje przeglądarkowe (eserwis, eCRM) oraz proponowany model sprzedaży systemu. Nie bez znaczenia jest proponowany przez Rekord SI alternatywny system licencjonowania oparty o miesięczne opłaty świadczonych usług z wykorzystaniem systemu Rekord.ERP. Zdecydowana większość kontraktów realizowana w ostatnich latach działa w oparciu o taki właśnie model sprzedaży.

Autor:Janusz Mleczko – główny konsultant ds. systemów produkcyjno-logistycznych w Rekord SI.
Źródło: www.rekord.com.pl
loading...
loading...
loading...

Feerum SA z systemem ERP firmy BPSC

Feerum SA z systemem ERP firmy BPSC

Dyrektorzy finansowi wyznaczają kierunki...

Dyrektorzy finansowi odegrają kluczową rolę w cyfrowej transformacji przedsiębiorstw – wynika z...

Firmy wdrażające cyfrowe technologie rosną...

Sztuczna inteligencja, wykorzystanie danych czy machine learning będą mieć w przyszłości...

ENIX z systemem ERP SAP Business One

ENIX, wiodący producent grzejników łazienkowych, wybrał system ERP SAP Business One oraz ALTAB...

Digitalizacja akt pracowniczych - innowacja...

Od 1 stycznia 2019 wejdzie w życie nowelizacja, dzięki której firmy będą mogły przechowywać...

ODL

Show Panel
Liderzy Produkcji 2018
Show Panel
ENOVA365 KWADRAT
Show Panel
  • eqsystembaner
  • snt button 250