loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Obsługa klienta: sektor produkcyjny nieświadomy zalet ERP?

Raport zrealizowany przez IDC na zlecenie Epicor wykazał, że firmy z sektora produkcyjnego nie są świadome znaczenia systemów ERP dla poziomu obsługi klienta. Badanie przeprowadzone zostało wśród ponad 460 przedsiębiorstw z różnych sektorów produkcji (m.in. maszyn i sprzętu przemysłowego, zaawansowanych technologii i obróbki metalu) w 13 krajach świata.


Z badania przeprowadzonego przez IDC oraz obserwacji rynku wynika, że takie kwestie jak wpływ systemu ERP na poziom obsługi klienta pozostają dla firm z sektora produkcyjnego tematem dalszoplanowym. Chociaż o kluczowym znaczeniu oprogramowania ERP dla poziomu obsługi klienta jest przekonanych 75 proc. respondentów z większych firm produkcyjnych (takich, które zatrudniają powyżej 5000 pracowników), to w mniejszych przedsiębiorstwach wyniki są bardzo niepokojące. Jak wskazuje badanie, aż 90 proc. respondentów z firm produkcyjnych zatrudniających od 100 do 1000 pracowników jest zdania, że system ERP w ograniczony, niewielki lub żaden sposób przekłada się na zapewnienie satysfakcji ich klientów.

Ponadto, duża część firm z sektora produkcyjnego nie rozumie w pełni, w jaki sposób wdrożyć strategię zorientowaną na klienta. Wyniki badania świadczą o tym, że zaledwie 9 proc. czołowych firm produkcyjnych w pełni uświadamia sobie, jak istotne jest tworzenie kultury i procesów zorientowanych na klientów, które zapewniałby im wysoki poziom satysfakcji. Jest to istotny problem, gdyż obecnie w celu budowania silnej pozycji na rynku nie wystarczy jedynie zapewnienie niskich cen czy rozbudowa funkcjonalności portfolio produktowego. Firma chcąca rozwijać swoją działalność biznesową musi wykorzystywać narzędzia IT w celu zapewnienia satysfakcjonującego poziomu obsługi klienta. Z raportu IDC jasno wynika, że to firmy produkcyjne, które wykorzystują system ERP jako narzędzie rozwoju, są tymi, które odnoszą sukcesy. Niestety, nadal duża część małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych przebadanych przez IDC opiera swoją działalność na samodzielnie zbudowanych systemach (niemal 40 proc. producentów zatrudniających od 100 do 1000 pracowników) albo w ogóle nie posiada wdrożonego systemu ERP. Brak szybkiego dostępu do ważnych informacji oraz brak optymalizacji i automatyzacji procesów zachodzących w przedsiębiorstwie w sposób oczywisty przekłada się na niski poziom obsługi klienta. Uświadamianie rynku w tym zakresie jest niezwykle ważnym zadaniem, ponieważ systemy ERP dzięki swoim funkcjonalności są w stanie w znaczący sposób wesprzeć przedsiębiorstwa. Zintegrowany system ERP wpływa na wzrost efektywności procesów operacyjnych, integruje dział obsługi klienta z zapleczem firmy oraz oferuje funkcje CRM, obsługi gwarancyjnej i posprzedażowej.

Podczas naszych spotkań z przedsiębiorstwami produkcyjnymi, w przeciwieństwie do rozmów prowadzonych z przedstawicielami firm handlowych lub dystrybucyjnych, pytanie o to jak wdrożony system ERP będzie wpływał na jakość obsługi klienta, pojawia się rzadko. Raport IDC nie pozostawia jednak wątpliwości co do tego, że rola systemów ERP w zapewnieniu satysfakcjonującego poziomu obsługi klientów firm produkcyjnych staje się kluczowa. Inwestycja w nowoczesne, zintegrowane i łatwe w użyciu oprogramowanie znacznie wpływa na poprawę procesów operacyjnych. Firmy chcące mieć stabilną pozycję na rynku oraz zapewnić swój dalszy rozwój biznesowy będą musiały wykorzystać nowoczesne oprogramowanie biznesowe w celu świadczenia swoim klientom usług na jak najwyższym poziomie.

Źródło: EPICOR

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top