ERP w chmurze, czyli o popularnej usłudze hostowania systemu

Większość firm posiada system ERP, wspomagający zarządzanie zasobami. Część z nich, przynajmniej raz zdążyła wymienić system ERP na inny tego typu. Każda z tych firm ma już świadomość, że taki system wymaga odpowiedniego dostosowania infrastruktury sprzętowej, aby zapewnić jego wydajną pracę.

 
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Hostowanie ERP

Hostowanie systemu ERP staje się coraz popularniejszą usługą. Na czym polega? Na wynajęciu dedykowanej infrastruktury pod system ERP w data center w modelu usługowym (miesięczny abonament za IaaS). Wybór tej usługi to również dobry sposób, na wpisanie w strategię firmy możliwości wykorzystania rozwiązań opartych na chmurze.

Priorytetem jest ciągłość działania

Systemy ERP to rozwiązania wymagające infrastruktury IT o wysokiej dostępności (HA, ang. High-availability), czyli praktycznie bezprzerwowego dostępu do serwerów. Użytkownicy ERP wprowadzają faktury, realizują przyjęcia i wydania magazynowe, generują raporty, itp. Dlatego infrastruktura IT oparta na serwerze dedykowanym bez redundancji jest dość ryzykowana.

W ofercie Sinersio Polska, takim rozwiązaniem HA dla systemów ERP jest usługa SVDC (ang. Sinersio Virtual Data Center), czyli wirtualne data center. Na SVDC składają się m.in.: serwery, macierze, możliwość zarządzania infrastrukturą sieciową, router, firewall, licencje. Usługa ta w sposób kompletny zaspokaja oczekiwania użytkownika dotyczące niezawodnej i wydajnej infrastruktury IT pod system ERP (nie ma znaczenia jaki producent jest dostawcą systemu dla użytkownika).

Architektura ERP vs infrastruktura IT

Użytkownik systemu ERP często chce uruchomić go na jednym serwerze, nie biorąc pod uwagę jego architektury. Architekturę systemu ERP można podzielić na trzy rodzaje: dwuwarstwowa, trójwarstwowa lub wielowarstwowa. Dostępna jest warstwa bazy danych, warstwa aplikacji oraz warstwa prezentacji.

Dobrym sposobem jest jednak rozdzielenie serwerów. Separacja serwera bazodanowego od serwera aplikacji sprawia, że unikamy tzw. kanibalizacji zasobów, czyli „walki” o zasoby typu np. CPU, RAM. W ramach usługi wirtualnego data center zawsze rozdzielamy serwery dedykowane pod system ERP. Dzięki temu, łatwiej można wykryć tzw. wąskie gardła, w procesie eksploatacji systemu i odpowiedzieć np. na zagadnienia związane z wydajnością.

W takim przypadku gdy, jest jeden serwer, jeśli pojawią się problemy np. z wydajnością, to użytkownik zastanawia się gdzie ich szukać – czy w warstwie bazy danych czy w warstwie aplikacji. A przy rozproszeniu na dwa serwery mamy możliwość wyszukania, gdzie jest problem i zwiększenia tych zasobów, tam gdzie one naprawdę są potrzebne, np. poprzez dołożenie pamięci.

W małych środowiskach praktycznie standardem jest, że cały system ERP znajduje się na jednym serwerze bazodanowo-aplikacyjnym. Mimo wszystko, dla małych środowisk również proponujemy rozdzielenie serwerów.

Niekiedy trzeba jeszcze zastosować dodatkowo serwery terminalowe. Taka sytuacja jest w przypadku systemów ERP dwuwarstwowych, czyli tych, które wymagają terminali do zdalnej pracy.

Wąskie gardła w systemach transakcyjnych

Baza danych nie jest w systemach transakcyjnych wąskim gardłem. Jest nim serwer aplikacji, co szczególnie mocno widać np. wtedy, gdy są wykonywane duże raporty.

Zapytanie użytkownika podlega przetworzeniu właśnie na serwerze aplikacji. Dlatego kluczowe zasoby na tym serwerze to CPU (procesor) i RAM, a najmniejsze znaczenie ma storage. Z kolei na serwerze bazy danych najważniejsze są storage i RAM, a w mniejszym stopniu CPU (procesor). Istotą serwera bazodanowego jest przechowywanie danych, a nie ich przeliczanie. Dlatego na serwerze bazy danych muszą być szybkie dyski, umożliwiające dostęp do danych.

W serwerze aplikacyjnym w głównej mierze znaczenie ma procesor, ponieważ to on odpowiada za operacje na danych i ich przetwarzanie (liczenie) oraz RAM – zapewniający dostęp do pamięci. Storage ma mniejsze znaczenie, ponieważ na serwerze aplikacyjnym przechowuje się mało danych. Gdy storage jest powolny – mało wydajny, to często rośnie zużycie RAM i CPU.

Znajomość tych mechanizmów znacząco wpływa na ograniczenie problemu związanego z przewymiarowaniem środowiska IT dobieranego pod system ERP.

Wydajność w IOPS

W bazach danych należy pytać o wydajność wyrażoną w IOPS (ilość operacji wejścia-wyjścia na sekundę). Każdy dysk ma możliwość odczytania i zapisania określoną ilość danych w ciągu sekundy. W macierzach posiadanych przez użytkowników lokalnie w firmie, łatwiej odczytuje się dane niż je zapisuje. Klienci korzystają z niewielkiej ilości dysków, za to chcą mieć jak najwięcej przestrzeni (np. RAID 5/6 zapewnia największą przestrzeń, ale mniejszą wydajność niż RAID 10).

W typowym systemie ERP, 70% operacji to są odczyty, a 30% operacji to zapisy. W systemach e-commerce zapisy to 90%, a odczyty to 10%. W e-commerce to „statystyki” takie jak np. logi serwera web są zapisywane na serwerze aplikacji i powodują jego „spowolnienie”.

Balansowanie obciążeń na serwerach aplikacyjnych

Serwery aplikacyjne mają również swoje ograniczenia i dlatego niekiedy warto postawić kilka serwerów aplikacyjnych, które będą korzystać z jednego serwera bazy danych.

Pomiędzy serwery aplikacyjne, a internet umieszcza się urządzenie load-balancer, które balansuje obciążenie pomiędzy serwerami aplikacyjnymi (rozpraszacz ruchu). Load-balancer może działać w „karuzeli” – użytkownik pierwszy logowany jest na pierwszy serwer aplikacyjny, użytkownik drugi – na drugi serwer, itd.

Dlaczego dobry jest load-balancer? Widoczne jest to np. w systemach transakcyjnych przy robieniu up’gradu, tam gdzie nie jest możliwa przerwa w działaniu systemu. W takiej sytuacji jeden serwer aplikacyjny jest „wypinany” z loadbalancera, a użytkownicy, którzy na nim pracowali są przelogowywani na inne serwery. Użytkownicy nawet nie zauważają, kiedy są wprowadzane poprawki na poszczególne serwery i mogą pracować nie odczuwając tego.

Dobrze wyskalowane środowisko

Warto pomyśleć o usłudze hostowania systemu ERP na zewnętrznej infrastrukturze data center. Model abonamentowy jest tu zdecydowanie bardziej korzystny niż większy wydatek inwestycyjny w sprzęt.

Dostawcy IaaS pod ERP odpowiednio zadbają o dobór dobrze wyskalowanego środowiska i zapewnią jego support na takim poziomie, jaki trudno zagwarantować wewnątrz firmy.

Źródło: www.sinersio.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top