Newsletter


RAPORT ERP - PERSPEKTYWY 2017

loading...
2013_IFS_160x200
loading...

Procesy są naturalnie wpisane w DNA każdej organizacji. Trzeba je tylko poukładać

macrologicChoć zarządzanie firmą w oparciu o dokładnie rozpisane i określone procesy nie jest jeszcze popularne w Polsce, to świadomość przedsiębiorców na temat takiego modelu rośnie. „Menadżerami zostają coraz częściej osoby z nowoczesnym podejściem do zarządzania” – twierdzi Anna Andraszek, dyrektor ds. jakości i rozwoju kadr w Macrologic SA. Jej zdaniem procesy są „naturalnie wpisane w DNA” organizacji”. Wystarczy je tylko dobrze poukładać.


  REKLAMA  
  IFS Banner 290x250 2015  
 
Procesowość usprawnia funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, sprawiając, że działa ono szybciej i efektywniej. Warto więc zrozumieć, czym tak naprawdę jest i na czym polega sposób działania organizacji horyzontalnej. Wyjaśnia to ekspert Macrologic SA, polskiego dostawcy systemów ERP:
Organizacja horyzontalna to odejście od standardowych struktur zarządczych — tych tradycyjnych pionowych silosów i zależności służbowych między zarządem a kierownictwem średniego szczebla. Bo taka sztywna struktura, choć czasem rzeczywiście pomaga — bo organizuje w pewien sposób życie firmy — to często też sporo utrudnia – mówi Anna Andraszek.
Zarządzanie horyzontalne nie oznacza rezygnacji z tradycyjnej struktury firmy

Wbrew powszechnym przekonaniom zarządzanie horyzontalne nie oznacza rezygnacji z tradycyjnej struktury oraz działów. Jak zauważa ekspert Macrologic SA, za pomocą ułożonych procesów realizowanych w przedsiębiorstwie mamy możliwość poruszania się na linii poziomej, adresując różne działania dziejące się na osi czasu. Są one kierowane do tej komórki, tego zespołu, do którego w danym momencie procesu powinno to być przypisane. Taki sposób pozwala więc likwidować wąskie gardła, a co za tym idzie – przyczynia się do usprawnienia funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.

Anna Andraszek podkreśla również, że w procesowym modelu zarządzania firmą ważne jest to, aby osoba zarządzająca była bardziej elastyczna i nie zamykała się tylko w swoim dziale. W przeciwnym razie „taki szef staje się wąskim gardłem”. „A to organizacji horyzontalnej szkodzi, ponieważ procesy, które się dzieją horyzontalnie, zwalniają” – mówi ekspert Macrologic SA. Nikt rozsądny, budując procesy, nie dopuściłby do takiej sytuacji, w której z niewiadomych przyczyn każda informacja musiałaby przechodzić przez kierownictwo konkretnego działu. Bo przecież głównym celem procesowości jest ułożenie procesów w taki sposób, aby uwolnić informację oraz przyśpieszać jej przekazywanie.

Zwiększa się świadomość polskich przedsiębiorców na temat zarządzania procesowego

Anna Andraszek przyznaje, że choć taki sposób zarządzania nie jest jeszcze popularny w Polsce, to dobra wiadomość jest taka, że świadomość polskich przedsiębiorców na temat organizacji horyzontalnej rośnie. Jednak w przypadku wielu przedsiębiorstw strach lub ignorancja jest główną barierą przed podjęciem decyzji o uporządkowaniu procesów w firmie za pomocą nowoczesnego systemu IT.

Tymczasem — jak zauważa ekspert — procesy są naturalnie wpisane w DNA każdej organizacji. A co chyba najważniejsze, dzieją się one niezależnie od tego, czy firma chce powiedzieć, że je ma — czy je zidentyfikuje i spisze — czy też nie.
Osobom zarządzającym może się wydawać, że wejście w procesy skomplikuje im życie. W sytuacji, w której wszyscy pracują na zysk, optymalizację biznesu i sprzedaż, nie każdy ma czas, by usiąść i zastanowić się, jak wyglądają procesy w jego firmie. Bo najpierw trzeba je zidentyfikować, opisać, aby potem je zamodelować czy zmienić – podsumowuje Anna Andraszek.
Źródło: www.macrologic.pl
loading...
loading...
loading...

Firmy obrały kierunek na zaawansowaną...

Za trzy lata 75 proc. średnich i dużych firm będzie stosować zaawansowane systemy analityczne –...

W chmurę, czy nie w chmurę? Oto jest pytanie!

Polecamy ciekawy materiał (niestety w wersji anglojęzycznej) przygotowany przez Konsultanta...

Analityka danych wciąż mało popularna

Narzędzia do analizy danych pozwalają firmom lepiej kontrolować koszty i dostosowywać ofertę do...

Internet rzeczy i chmura - na to postawi...

Firmy będą odchodzić od tradycyjnych technologii, a nowe, które będą filarami cyfrowej...

Nakłady firm na cyberbezpieczeństwo będą...

Branża zajmująca się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni w bieżącym roku spodziewa się...

bpsc slide panel right340x270
Show Panel
ENOVA365 KWADRAT
Show Panel

navireo 315x270

 

Show Panel
  • eq system banner2